Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Vucuttaki Yara izleri Uzmanlığa Engel mi

151 19.277

Vucuttaki Yara izleri Uzmanlığa Engel mi ?

İyileştirilen şartlar ve gelişen sosyal imkanlarla birlikte, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine girmek için büyük bir talep patlaması yaşanıyor. Bu da askerlik adayları için bazı soruları beraberinde getiriyor. Özellikle vücudunda yara izi ya da dövmesi olan asker adayları, kafalarının karışmasına sebep büyük bir ikilemde kalmaktadırlar. Askeri sınavlara girecek insanların en çok merak ettiği sorulardan biri de, vücuttaki yara izleri uzmanlığa engel mi? Sorusudur. Yara izi, dikiş izi ve dövme gibi vücudumuzda bulunan bazı materyallerin, daha önceleri uzun zaman boyunca uzmanlığa engel bir durum teşkil ettiğini söyleyebiliriz.

Ancak kısa zaman önce bazı kurallarda değişikliğe gidildi. Bu değişiklikle birlikte kurallarda bazı esnemeler yapıldı. Böylelikle vücudunda yara izi ya da dövmesi bulunan insanların da askeri sınavlara katılmasının önü açılmış oldu.

Dikiş İzi, Yara İzin ve Dövme İle İlgili Yeni Kanun Nasıl ?

Herkesin yaptığı zorunlu askerlik hizmetinde vücuttaki dövmeler, vücuttaki yaralar ve dikiş izleri gibi durumlar herhangi bir olumsuzluk teşkil etmezken, uzman çavuş, sözleşmeli er gibi sürekli olarak Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapılmasını gerektiren görevlerde, sınavlara girememe ya da askeriyeye alınmama gibi durumlar da eskiden çoğu zaman yaşanmaktaydı. Kanun değişikliği ile artık dövmesi, yara izi ve dikiş izi olan insanların da askeri sınavlara girmesinde herhangi bir sakınca bulunmamakta.

Önceki kanun bu konularda daha katıydı. Vücudunda dövme, yara izi, dikiş izi ya da başka herhangi bir iz bulunmaması gerektiği daha önce uygulanan kanunda belirtiliyordu. Vücuttaki yara izleri askerliğe engel mi? Diyecek olursak, yeni kanunla birlikte engel olmadığını söyleyebiliriz. Ancak elbette bu düzenlemede dövme ya da yara izinin boyutu hakkında da detaylar verilmiştir.

Vucuttaki Yara izleri Uzmanlığa Engel mi

Askeri Sınavlar İçin Yara İzi Ve Dövmenin Boyutu Ne Kadardır ?

Vücuttaki yara izleri ya da dövmeler kıyafetten maksimum 20 cm olacak şekilde gözükebilir. Kıyafetten gözükmeyecek şekilde ise, 50 cm olacak şekilde sınırlandırılmıştır. Eskiye nazaran bu kanunun yumuşatılmasının sebebi  ise, popüler kültür ile birlikte dövme yaptıran gençlerin sayısındaki artıştır. Yani, bir bakıma dövmesi olan insan sayısı arttığı için, askeri sınavlarda dövme konusu esnetilmiştir de diyebiliriz. Elbette dövmelerin içeriği de Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından sınırlandırılmıştır.

Siyasi, dini ya da ideolojik ifadeler içeren dövmeler kesinlikle yasaklanmıştır. Kısacası, vücudunuzun çoğunu kaplamayan, herhangi bir ayrımcı ifade içermeyen, kıyafet giyince büyük çoğunlu kapanan ve çok dikkat çekmeyen bir dövmeniz ya da yara iziniz varsa, askeri sınavlara girişiniz için herhangi bir engel bulunmamaktadır.

151 Yorumlar
 1. Eray diyor

  Bende dovme var diye elediler bilgissi olan varsa bana tetayi anlatabilir mi uzman onbaşı da elediler

 2. Sertaç diyor

  kolumda 14 cm2 dövme var ” Please for five me ” yazıyor.. Mülakatları ve hastane raporunu olumlu aldım. Eğitime gidince dövmeö var diye sözleşmem fesh edilir mi ??

  1. Hasan Ç diyor

   Siyasi falan mıydı

 3. enes diyor

  selamun aleyküm hayırlı akşamlar. benim sol kaşımın hemen bi tık üstünde dikiş izi var ortalama 8 dikiş (3 santim falan ) bi sıkıntı olurmu acaba ? uzman çavuşlukta ve özellikle ökk da. Teşekkürler…

  1. Editör diyor

   mrb, vücudunuzun çoğunu kaplamayan, herhangi bir ayrımcı ifade içermeyen, kıyafet giyince büyük çoğunlu kapanan ve çok dikkat çekmeyen bir dövmeniz ya da yara iziniz varsa, askeri sınavlara girişiniz için herhangi bir engel bulunmamaktadır.

  2. Sinan diyor

   Bu yaranın aynısı bende de var hemde aynı yerde bu sene uzmanlığın mülakatını geçtim sağlıktan elenirmiyim bu yara yüzünden

   1. ömer diyor

    reis bende de var 3cm dikiş izi ne oldu bir sıkıntı yaşadınmı ? göreve başladınmı?

  3. Yasi diyor

   Merhaba omuzumda 10 cm dikiş izi var sözleşmeli er yada uzm çavuşlukta sıkıntı olır mu ve tshört ve üniformada fln gözükmüyor

 4. Uğur diyor

  Arkdaşlar benim tam bileğimde çoçukken cam kesmişti 3 dikiş var bi sıkıntı olurmu

  1. Editör diyor

   mrb, vücudunuzun çoğunu kaplamayan, herhangi bir ayrımcı ifade içermeyen, kıyafet giyince büyük çoğunlu kapanan ve çok dikkat çekmeyen bir dövmeniz ya da yara iziniz varsa, askeri sınavlara girişiniz için herhangi bir engel bulunmamaktadır.

   1. Ali diyor

    Merhaba bu dediginiz sadece uzm. Çavuş için mi geçerli yoksa subay astsubay da kapsiyormu

    1. Editör diyor

     hepsi için geçerli

     1. Emre diyor

      Jilet izi var kolumda ve jilet ile bir isim yazılmış o engel olurmu
      Yanı biraz jilet izleri fazla var jandarma uzmanlığına baş vurdum engel olurmu

 5. kadir diyor

  3-4 cm boyunda kolumda jilet izleri var bunun her hangi bir problemi olur mu ?

  1. Editör diyor

   bariz, aşırı derecede jilet izi varsa elenebilirsin

   1. Berat özüpek diyor

    Diregimden omzuma kadar 10/10cm yanik izi var kısa kollu giyince 4,5cm gözüküyor jandarmaliğa yada bekçiliğe engelmidir

  2. KADİR diyor

   DERMACOOL’ÜN FONDOTENİNİ AL GİR KKK DE BEN ÖYLE GİRDİM BAKTILAR GEÇ DEDİLER BİŞEY GÖZÜKMÜYOR EĞER ÇOK BÜYÜK DEĞİLSE

   1. Azad diyor

    Kadir fondöten kullanınca gözükmüyor mu yara izleri kayboluyormu

 6. mehmet diyor

  merhaba 240 kilodan 100 kg dustum ve deri ameliyati oldum koldan ve gobekten uzmanlik sinavina girebilirmiyim izler gobrk alti ve kolun alt kisminda kaliyor

  1. Editör diyor

   yetkililerin insifiyatında olabilirsin görmeleri lazım, bu işler belli olmuyor

 7. Görkem diyor

  Merhabalar arkadaslar ben askerde uzman olarka kalmayi dusunuyorum ama kafama takilan bazi soruar var ben 5 sene gures yaptim kullahim kirik ama duymamda bi sikinti yok

 8. Hayatı dag diyor

  Benim kalbimde delik vardı amilyat oldum delik kapandı ama göğüsümde amilyat izi var sıkıntı olurmu

  1. Editör diyor

   ameliyat izinin boyutuna bağlı karar verilir

 9. adem diyor

  kolumda 5 6 tane jilet ivar jilet izinin ustune dogme yaptirsam elenirmiyim

  1. Editör diyor

   Tsk sağlık Yönetmeliğinde şu ifadeler yer alıyor. ’ Yaz elbisesi giyildiğinde vücutta görünen bölgelerde 20 cm kare den büyük iz, yara ve dövme bulunmamalıdır. Görünmeyen yerlerde ise 50 cm kareden büyük yara, iz ve dövme bulunmamalıdır. Ayrıca bir dini, siyasi, cinsellik yâda şiddet içeren ideolojik iz dövme yâda belirtilmeyen dikkat çekici vücuda eklenen şeyler bulunmamalıdır.

 10. adem diyor

  sol omuzumda 5 6 tane jilet izi var bunun ustune dogme yaptirsam 10 cm boyunda elenirmiyim

  1. Editör diyor

   Tsk sağlık Yönetmeliğinde şu ifadeler yer alıyor. ’ Yaz elbisesi giyildiğinde vücutta görünen bölgelerde 20 cm kare den büyük iz, yara ve dövme bulunmamalıdır. Görünmeyen yerlerde ise 50 cm kareden büyük yara, iz ve dövme bulunmamalıdır. Ayrıca bir dini, siyasi, cinsellik yâda şiddet içeren ideolojik iz dövme yâda belirtilmeyen dikkat çekici vücuda eklenen şeyler bulunmamalıdır. ‘

   1. Vatan devlet diyor

    Başka bir sayfada da 10 cm dediniz Admin bey. 20cm mi 10 cm net doğru olan. Yanık izi bende 10 cm sol kolumda ve güneş tanığı gibi duruyor. Son aşamadayım

    1. Mutlu diyor

     Peki geçtinizmi kardeşim benim sol kolumun kas üstünde 3 3 yanık izi var geçermiyim ölçtüler?

   2. İlayda diyor

    Sevgilimin sağ elinin üstünde dikiş izi var 15cm kadar uzman çavuş olmasına engel mi

 11. Ahmet diyor

  Benim anlımda yara izi var kac dikis oldugunu bilmiyorum ama komando olmama engel olurmu

  1. Editör diyor

   vücudunuzun çoğunu kaplamayan, herhangi bir ayrımcı ifade içermeyen, kıyafet giyince büyük çoğunlu kapanan ve çok dikkat çekmeyen bir dövmeniz ya da yara iziniz varsa, askeri sınavlara girişiniz için herhangi bir engel bulunmamaktadır.

 12. sd diyor

  20 cm kuralı , yara izi içinde geçerlimi, yorumları okudım lakin yönetmelikte yara izi içinde geçerlimi dir

 13. Rahmi diyor

  Sol femurumda platin var kalçadan dize bağlı bir demir yalnız bir kısıtlama yok engel yok detaylı anlattim net öğrenmek için askerlikden sevk gecikmesi almıştım 3 ay sonra gidecem aklımda uzmanlık vardı bir engel olurmu bu durum gitmeden görmeden düşünmek akıl işi değilde yine de bir bilgi alım istedim

 14. Pınar diyor

  Merhaba, kolumu cam kesmişti 2 cmlik izi kaldı ama biraz derin asker olmama engel olur mu ?

  1. Editör diyor

   merhaba herhangi bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum çünkü boyutu çok küçük ,engel olmaz.

   1. ufuk diyor

    benim kolumda 6 cm ‘lik kesik izi var derin dikenli tel kesti sorun olurmu

    1. Editör diyor

     sıkıntı olmaz

 15. Kadir diyor

  Merhabalar 3 şubatta teslim olacağım 5-6 tane jilet izi var ama çok küçük acemi birliğinde sıkıntı çeker miyim ve uzmanlık sınavına gireceğim herhangi bir sorun teşkil eder mi ve ayrıca 20 cm dediğiniz kanun yürürlükte mi?

 16. zelcos diyor

  merhabalar benim belimde boyutu büyük olmayan iki tane dövme var. subaylık için sağlık kontrolünde sıkıntı olur mu görünmeyen yerde?

  1. Editör diyor

   sıkıntı olmaz

   1. firat diyor

    benim göğüsumde ayri ayri jilet izleri var en uzunu bes alti cm lik derinligi bir cm lik

 17. Emircan diyor

  Merhabalar. 13 martta birliğime teslim olacağım, askerde uzman olarak kalmak istiyorum. Dirseğimde 10 cmlik bir dövme var yazı olarak bu sağlık kontrolünde elenmeme sebep olur mu? Doğu kişi hastahanede eliyor diyor , kimisi de geçersin diyor bana kesin bir bilgi verebilecek varmı?

  1. ömer diyor

   bir sıkıntı yaşadınmı ?

 18. Zekeriya diyor

  Joh basvurusu yapacaktim yalniz basvuru linkini bulamadim yardimci olurmusunuz

 19. Ömer diyor

  Benim kolumda bebekken çay dökülmüş yanık izi var askerliği komando olarak yaptım uzman olmak icin mülakatı geçtim 11 doktoru geçtim bir doktor yanık var diye beni eledi itiraz ettim diger hastenede 38 cm yanık var diye beni eledi bu haktan revamı torpilimiz olsadı bekli 1 senelik uzman çvş olmustum.

  1. ahmet diyor

   ömer yanık izi kolun üstünde mi nasıl tam olarak

  2. Vatan devlet diyor

   Kardeşim benim kolu da çay tanığı var doktor 10 cm ve yukarı ok şeklinde yazdı belli belirsiz iz ya güneş tanığı gibi duruyor kolunun iç tarafında. Adamlar dövmeli faça izli geçiyor

 20. İsmail berk hızlı diyor

  Merhaba ben apandisit ameliyatı oldum kasığımda 4cm ameliyat izi kaldı bi sorun teşkil edermi ?

  1. Admin diyor

   merhaba kardeşim görünmeyen yerde olduğu için herhangi bir sorun olmaz

 21. AHMET diyor

  mrb benim kolumda 2 tane belli olarak cam kesiği var 4/5 tanede çalı çiziği gbi izler var ben başvuru yaptım acaba sıkıntı olur mu lütfen yardım edinn gerekirse foto isterseniz foto nerden atılıyor bulamadım ama fotosunuda paylaşabilirim ltfen yardım edin

  1. Admin diyor

   kesinin,çiziğin boyutu önemli konuda anlatıldığı gibi Vücuttaki yara izleri ya da dövmeler kıyafetten maksimum 20 cm olacak şekilde gözükebilir. Kıyafetten gözükmeyecek şekilde ise, 50 cm olacak şekilde sınırlandırılmıştır

   1. AHMET diyor

    foto göndersem size bakma durumunuz olur mu lütfen buna çok gitmek istiyorum ama bu engel jandarma başvuralarında 2017 yılında tüm herşeyden geçtim ama bundan elenmiştim ltfen yardım edin

    1. Admin diyor

     maalesef foto özelliğimiz yok

     1. AHMET diyor

      koldaki dirsekten 7 cm aralıklı ince çizikler var iki tane cam kesiği var onlar biraz belli ama küçük yağni 1 cm eninde

     2. Hilmi diyor

      2 tane ameliyat geçirdim yaklaşık 8 sene önce biri apandisit diğeri bağırsak dikisleri daha kotu duruyo engel olurmu bagirsaktan oldugum ameliyat izi 13 14 cm kadar bi engel olurmu

   2. Samed diyor

    Hocam selamün aleyküm benim omzumda jilet izi var ama belirsiz sizce uzmanlığa alımırmıyım 5 cm filan ama derin deil sanki çalı çıziği gibi çok belirsiz jilet izi var omzumda uzmanlığa alımırmıyım????

    1. ömer diyor

     sıkıntı yaşadınmı ?

   3. Mehmet diyor

    Abi benim göğsüm de 10 cm lik dikiş izi var falcatayla kazayla oldu ama raporda kendim kestim dedim beş yıl önce sıkıntı olurmu

 22. Mehmet diyor

  Selamun aleyküm arkadaşlar benim kolumda küçkken kırılmadan dolayı ve ufak bi bıçak darbesinden dolayı yaklaşık biri 7 cm diyeri 8 cm dikiş izi var bunlar sıkıntı olurmu sicilimde herhangi bi sıkıntı yok ama kuzenimi bıçaklıycaklarken ben araya girdim ve koluma darbe aldım bunu sıkıntı ederlermi acil bilgi verirmisiniz

 23. ali diyor

  merhaba ben lise son sınıfım kafamda biri 8 cm biri 4 cm dikiş izi var arka sol yan tarafta astsubaylıkta sorun olurmu şimdiden teşekkürler

 24. Serdar diyor

  İyi günler sol kolumda üç tane jilet izi 3,4 santim ama küçük aşırı derecede bi büyüklük yok fazla belli de olmuyor bir sıkıntı olurma acaba

  1. Admin diyor

   sıkıntı olmaz

  2. Osman diyor

   Dostum geçtin mi? Bana ulaşabilir misin acilen.

 25. Yasın diyor

  Sol elimin üstünde sigara yanık izi var iz belli oluyor uzmanlıkta sıkıntı olurmu?

  1. Emre diyor

   Benim kaşımda 5 dikiş vardı.Dikişler alınanı 8 yıl oldu.2.5 cmlik bi iz var.Bi sıkıntı yaratırmı?

 26. hüseyin diyor

  merhaba kolumda cok ufakken olusan faca ızı var ama suanda kolda yarım santım kadar yanı dıkkatlı bakmak lazım gorunmesı ıcın ama ben yınede cekınıyorum sorun olurmu omuzuma yakın ufak ızler ama terettuddeyım

  1. Admin diyor

   cok bariz değilse sıkıntı olmaz

 27. Emir diyor

  Merhaba benim omuz kismimin 5 veya 7 cm altinda bir jilet izi var 2cmlik bu benim asker olmami engellermi

  1. Admin diyor

   mrb,herhangi bir sorun olmaz

  2. Admin diyor

   engel olmaz

 28. Mehmet diyor

  Merhaba benim sol gözümde %40 görme kaybı var amaliyat oldum uzmanlıkta sıkıntı olur mu?

  1. Admin diyor

   sıkıntı olabilir yınede son kararı heyet verir

 29. Fırat diyor

  Mrb ben küçüken üstüme çay dökülmüş aradan 16 yıl geçmiş ama izi hala var uzman için engel midir.

 30. onur diyor

  S.A arkadaslar benım bacagımda 20 cm yara ızı var bugun cıldıyeye gıttım a29 f1 kodunu verdı o ne anlama gelıyor

  1. .. diyor

   Kardes geçtin mi noldu

  2. Emre diyor

   Aynen sonuç ne

 31. Mazlum diyor

  Kolumda iki adet jilet izi var her biri üç ila dört santim elenirmiyim bilgi lütfen

  1. Admin diyor

   boyutları büyük olmadığı için sıkıntı olmayabilir

 32. Okan gürpınar diyor

  Mrb kolumda 14 cm jilet izi var bu ayın 18 inde sınavım var gidip kalmak arasında kararsizim bi sıkıntı olurmu.

  1. Okan diyor

   Merhaba jilet izi sıkıntı oldumu donacak,mülakat nasıl geçti ?

 33. Esra diyor

  Merhaba kardeşim astsubaylık icin cildiye muayenesinde doktor omuzunda 10×10 büyüklüğünde yanik izi olduğunu belirtmiş. Yazlık kıyafette görünmüyor ama elenir mi?

  1. Murat diyor

   Ankara yı geçtikten sonraki heyet mi

 34. ismail diyor

  sağ elimde bileğime doğru cam kesiği var derin bi kesik bakınca dikişli olduğu belli oluyor bi sorun yaşarmıyım yardımcı olan olursa allah razı olsun

 35. Ümit Bulut diyor

  saç kıran rahatsızlığım var uzman on başı olabilirmiyim olamazmıyım

 36. Ali diyor

  Selamın aleyküm ben uzmanlık tan kolumdaki faça izinden dolayı elendim ama şimdi sildiriyorum 26 marttada mülakatım var herhangi Bi sorun olur mu

  1. Admin diyor

   a.slm sildireceksen sıkıntı olmaz

  2. Ömer diyor

   S.a bilader nerde sildiriyorsun sana ulaşabilirmişim

 37. bekir diyor

  merhaba yüzünde bozuk para büyüklüğünde yanık izi bulanan askeri sınavlara başvurabilir mi

 38. ibrahim diyor

  Merhaba. Üst dudakta uzunluğu 2 cm lik genişliği ise 1cm dikiş izi var . Sorun yaratır mı sizce ? Yeni kanuna istinaden önemsiz ama yine de başvuru yaparken Adaylar, giriĢ koĢullarında belirtildiği Ģekilde; genel vücut yapısı, ağız, çene ve diĢ
  yapısının düzgün olması, frengi, kellik, yüzünde fazla miktarda çiçek bozukluğu, çıban, yara ve
  yanık izleri, vücudunda dövme, dilinde pelteklik, tutukluk, kekemelik ayağında düz tabanlık ve
  gözünde ĢaĢılık, renk körlüğü vb. sağlık kusurlarının bulunmaması yönünden muayeneye tabi
  tutalacaktır. Şeklinde bir ibare var Sorun yaratır mı ?

 39. Arda diyor

  Kolay gelsin saç dökülmesi hafif kellik uzman erbaşlıga engelmidir ?

 40. Arda diyor

  Saç seyrekligi ve saç dökülmesi uzman erbaşlıga engelmidir?

 41. Arda diyor

  Sac seyrekligi ve saç dökülmesi jandarma uzman erbasliga engelmidir ?

  1. Admin diyor

   Engel degildir

 42. Kalbsiz27 diyor

  Benim kolumda 4 parça jilet izi var uzman çavuşlukta sıkıntı olurmu deri ile birlesti renginide aldı birtek izi belli oluyor sıkıntı olurmu

  1. Admin diyor

   Boyutları büyük değilse sorun olmaz

  2. Burak diyor

   Olmaz kardeşim

  3. Hasan diyor

   Bende 2 tane var 3er cm lik. Omuzumda tişört giyince görünmüyor. Elediler adamlar dinlemiyor bile benimkide dikkatli bakınca anlaşılıyodu adam gördü hiçbişe sormadan gidebilirsin dedi. Tabi oradaki adamın insiyatifine bağlı. Birisinde sırtı hep sivilce baştan aşağıya aşırı derecede ama o geçti. Yani gördüğüm kadarıyla geçirmiyolar.

 43. oktay diyor

  oncelikle s.a ben uzman cavus olmk icin mulakatlara girdim mulakatlari kazandim simdi heyet rapor isini hlledicemde 4 sene once safra kesesi amliyat oldum acaba hastanede sıkıntı yasatirlarmi tesekkurle

 44. Burak diyor

  Ayagimda 4 dikislik bir yara izi var johe engelmi

 45. Sinan diyor

  Yuzdeki ameliyat izi sorun olurmu

 46. Ramazan ETKER diyor

  Benim sağ elimde yüzük parmağım kesildi küçükken eklem yerinden az biraz önden kesildi yarim yani sizce uzman çavuş olabilir miyim ?

 47. Yasin diyor

  Yüzümde doğum lekesi var kara vs jandarma uzman çavuşluğa engel olur mu girebilir miyim zararı yok sadece kırmızı yüzümün bir yanı

 48. Sura diyor

  Methaba ben 3 yıi önce sırtımdan amılyat oldum, sırtıma demır koydular çünkü skolyoz vardı.Şımdı kendımı ıyı hıssedıyorum hıçbır problemım yok,sadece boynumdan kalçama kadar bır ızım var. Ben asker olabılır mıyım?

 49. furkan ayaz diyor

  merhaba benim so kolumda platin takıldı ameliyat oldum ve yaklaşık 15 cm lik dikiş izi var ama kolum herhangi bir hareket yapmaya engel değil. her hareketi kusursuz bir şekilde yapabiliyorum acaba bu durum astsubay yada uzmanlığa engelmidir? cevaplarsanız sevinirim.

 50. Onder diyor

  Sağ kolumda 16 dikiş var göğüs kısmına tüp takıldı bağırsaktan ameliyat olďum pomem de elendim uzmanlık ta da elenirmiyim

 51. Seyfo diyor

  İyi günler yüzümün sol kısmında 6 cm uzunluğunda ameliyat izi var uzmanlıkta sıkıntı oluyormu?

 52. Yasin diyor

  Selamın aleyküm benim sağ kaşımın ucunda serçe parmak ucu kadar bilye gibi yağ bezesi var birde kafamda vardı saçım döküldü tekrar çıkıyor uzman erbaştan mülakata çağırdılar acaba orda sorun olurmu elenirmiyim..

 53. bilal diyor

  tsk yönetmeliğine göre 20cm görunen yerde yazıyorda yukarda,ama jandarma sağlık yönetmeliğini açtığımda görunen yerde 10cm vcudun görunmeyen yerınde 20cm yazıyor

 54. bilal diyor

  merhaba iyi günler ben uzman erbaş sınavına girecemde
  yukardakı yazıda görunen yerde 20cm görunmeyen yerde 50cm yazıyor koldakı yanık izi.
  ama tsk sağlık yönetmeliğinde görunen yerde 10cm görunmeyen yerde 20cm yazıyor .tam olarak net bilginiz varmı ?

 55. Mehmet diyor

  Merhaba kol dirsegimin üstünde görünebilecek yerde 6×1 cm dikiş izi var astsubaylık ön saglıkta elenirmiyim

 56. TUNAHAN diyor

  BEN DİRSEKDEN AMALİYAT OLDUM
  7 CM GELİYOR SAGLIK RAPORUNDAN GECERMİYİM

 57. Volkan diyor

  Başımda 4 cm den büyük dikiş izi var (skar) engel mi saç ektirsem gecermiyim

 58. Volkan diyor

  Başımda 4cm den büyük dikiş izi var (skar) engel mi saç ektirsem uzman erbaş olurmuyum

 59. Harun diyor

  Merhaba ben diz kapagimdan ameliyat oldum kırıktan dolayı platin filan yok yurumede kışlada herhangi bir sorunda yok eskisi gibiyim 10 cm dikiş izi var uzmanlikta benim için engel olurmu?

 60. mehmet diyor

  sol kolumda ten rengine yakın doğum lekesi mevcut yazlık kıyafet giyildiğinde görünecek şekilde fakat dikkat çekici değil 20 sinde önsağlığa gircem sorun olurmu acaba bilgisi olan varmı.

 61. Serkan diyor

  Yanağımda ben var yuvarlak sözleşmeli er olabilir miyim

 62. Çağrı diyor

  Merhabalar benim boyum 1.63 kilom 53. 4 sene öncesinde sol dizime platin takıldı ve 1 sene önce askerliğimi yaptım bir sıkıntı çıkmadı. Aynı zamanda her iki gözüm de 2.50 uzak görme bozukluğu var. Başvuru yapsam hem uzmanlık hemde sözleşmeli ye sağlıktan geçermiyim.

 63. Bekir diyor

  Merhaba benim bel kısımımda Allah tarafından verilmiş dogumlekem var ve uzmanlığa başvurdum kazandım deri ve zuhre yani cildiyedeki doktor uzman erbaş olamaz dedi ne yapmam gerekiyor elbise giydiğimde görünmüyor hiçbir zararı yok

 64. İbrahim diyor

  Merhaba 2019 KKK. Uzman alımına katıldım Ankara / cebeci de mülakatı ve sözlüyü kazandım
  Sözlüyü kazandım . Sağlık raporu için heyete göründüm ancak doğuştan tavşan dudak olup ameliyatı oldum . Yönerge de ki yüz bölgesinde 4 cm den küçük hatta dermatoloji ve kulak burun boğaz onayladı diksiyonum ve kelime telafuzum normal olduğu için ama sağlık kurulunda başhekimin bile onayladığı raporu vermediler . Tekrar heyete girmem gerektiğini söylediler. Ne yapmam lazım

 65. Ismail diyor

  Hocam bacagimda 15 cm dikis izi var gobek kisminda 3×3 cm kare yara var skr izi MD29-A yazdi dermotoloji doktooru ne olur

 66. ahmet diyor

  benim kolumda faca izi ve sigara sönüğü var ama kısa kol gıyınce de bellimolmuyor askerlıkte silah almamda bi sıkıntı olmadı beni şimdi uzmanlık sınavına cagırdılar gitsem bi sıkıntı cıkarmı bilgisi olan bi bilgi verirmi lütfen

 67. Alican diyor

  Benim boğazında 30 40 cm gibi izim var . Uzmanlığa engel olur mu

 68. Dogukan gümüşlü diyor

  Merhaba karnımda 6 tane dikis var karın bölgemde uzmanlıga sıkıntı açar mı?

  1. Ferdi diyor

   15 sene evvel amaliyat oldum karnımda 11 cm iz var bu uzman olmama engelmidir şimdiden teşekkürler

 69. BATUHAN diyor

  selamın aleyküm bileğimle dirseğim arasında 10 cm,bileğimle dirseğimin iç kısmı arasında 12 cm ayrı ayrı iki dikiş izi var ve kolumda 8cm platin var ama gücümü kısıtlamıyor.Bu engel olur mu?

  1. semih usta diyor

   Platin ve dikiş izlerinden cildiye ve genel cerrahi eler tabi platin icinde ortapedi elicek

 70. HASAN diyor

  LAZER TOUCH GÖZ TEDAVİSİ VE SAÇ EKİMİ UZMAN CVŞ LUĞA ENGELMIDIR

  TEŞEKKÜRLER

 71. Veysel diyor

  Kolumda jilet izine benzer 2 cm lik yara izi var uzman olmama engel mi? Cevapeki verirseniz sevinirim

 72. Hasan Ç diyor

  Merhaba sol ayak iç kısmında bileğimin uç kısmı kırılmıştı 3 cm cıvata ile birleştirdiler 4 cm ameliyat izi var (doktor cıvatayı çıkarırız dedi) uzman çavuş olmaya engelmidir? Teşekkürler

 73. Eyup Çalışkan diyor

  Benım sol ayagımda dızden tut bilege kadar yanık izi yaklaşık 35 cm dıkjs izi var uzmanlıkta sorun yaratılırmı

 74. Abdul Samet diyor

  Benim sol kolumda yara izi var 10 cm boyutunda bide bilegimde 2 3 cm lik bir yara izi var birde bilegimiz az üstünde 3 cm lik bir yara var nasıl oldu derseniz ben bina kapısının önünde oynarken ayağım kaydı ve sol kolum binanın dış kapısına girdi dikiş filan yok kolumda subay olmak istiyorum alirlarmi beni

 75. Ferdi diyor

  15 sene evvel amaliyat oldum karnımda 11 cm iz var bu uzman olmama engelmidir şimdiden teşekkürler

 76. Mehmet diyor

  Mrb benim kolumda yanlislikla picak deydi ve 12 dikiş atıldı izi kaldi ve doğum lekesi var

 77. mehmet diyor

  benim kolumda derin bir kesik izi var ve 3 cm lik bu subay olmak için sorun olur mu

 78. Mustafa diyor

  Benim 2 kolumda yanık izi var ama 1cm 2mm jöh mülakatında sıkıntı yaratırmı

 79. Kadir diyor

  Merhaba bilginize ihtiyacım var kolumda küçük jilet izleri var fondöten sürünce kapanıyor sağlıktan da geçtik diyelim eğitimde sorun teşkil eder mi?

 80. Hamza diyor

  Skar 29 a f1 ne demek sağlık raporumda bu yazıyor

 81. Sabri diyor

  Ren körlüğü uzmanliğa zarari olurmu

 82. Muhammet diyor

  Merhaba Üst Kolumda 4CM Lik Dikenli Tel İzi Var Alt Kolumda Kedi Tırmalaması İzi Var 4 Cm Bide Bilegimde Kalem Kapağı İzi Var Arkdaş Yaptı Subaylık Ta Sorun Olurmu

 83. Murat diyor

  Sol kolumda yaklaşık 12 dikiş izi var. Futbol kulübüne gidyorum. Antalyasporda maç sırasında oynarke yere düştüm. Bu sıkıntı olur mu? Sizce

 84. Yalçın diyor

  Uzman olmak istiyorum fakat dişlerimde yamukluk var azda olsa 3 tane dolgu var baska da hic sorunu yok elimde cam kesik izleri var bir bilegimde 2 cm boylarinda bir tane isaret parmamda 1 cm boylarinda 4 tane de elimin yaninda var 3 cm olmak üzere sorun olur mu ?

 85. Hakan aslan diyor

  Sol kolumdan ameliyat oldum pilatin var kolunda aldırcam ama dikiş izi var uzman olmak için bir sakıncası var mı acaba 15 cm lik bir dikiş izi

 86. Muhammed diyor

  Merhaba lise mezunuyum uzman çavuş olmak istiyorum ama kolumda jilet izleri var gençliğimde yapılan bir hataydı uzman çavuş olabilirmiyim

 87. YİĞİT diyor

  Merhabalar, küçüklüğümde geçirdiğim bir kaza nedeniyle sol işaret parmağımdan ameliyat oldum ve parmağım biraz kısa durdu yanlış dikiş nedeniyle bu kısalık yaşandı ve görüntüsü bozuldu parmağımın acaba Uzman Erbaş lığa Engel bir durum söz konusu mu beni bu konuda bilgilendirirmisiniz
  (: TEŞEKKÜRLER 🙂

 88. ahmet diyor

  Benim dudağımın üstünde 1cmlik yara izi var fazla belli değil uzman çavus olmama engel olur mu?

 89. Engin diyor

  Merhaba iyi günler bir sorum olucaktı ben uzman olmayı istiyorum fakat sağ omzumda bir yanık izi var yazlık kıyafet giyilirse hiçbir şekilde gözükmüyor ayrıca 2 yıl önce bundan dolayı doktora gittim ve hiçbir sorun olmaz dedi yine de bu sorun olur mu uzmanlığa girerken teşekkürler.

 90. Engin diyor

  Admin gözükmeyen yerde 20 cm den küçük yanık izi var k.k.k uzman çavuşluğa engelmidir

 91. İLHAN diyor

  BENİMDE 20CM 2 BANADA A-1KODU VERDİ
  SIKINTI CIKARMI

 92. Fazlı diyor

  Merheba abi ben mülakatları geçtim sozleşmeli er için heyet işlemlerini tamamlıyorum sırtımda 29 cm amalyat izi var gorükmuyor heyetten sıkıntı çıkar mı acil abi

 93. Huseyin diyor

  Hocam iyi gunler. Sag göğsümün yaninda 2 santimlik bir dikis izi var sorun olurmu. Tesekurler .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.