Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

MSB Uzman Çavuş Alımları Neden Durduruldu ve Uzman Çavuş Alımı Yapılacak Mı ?

0 1.223

Milli Savunma Bakanlığı Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri uzman erbaş alımlarını neden durdurdu ya da bundan sonra msb uzman erbaş alımı yapılacak mı sorunuzu yanıtlamaya çalıştık, lütfen haberi dikkatlice okuyunuz.

Milli Savunma Bakanlığı Uzman Erbaş Alımlarını Neden Durdurdu ?

6 Mart 2020 tarihinde Milli Savunma Bakanlığı tarafından Personel Temin Sitesinde bir duyuru paylaşıldı ve duyuru da şu ifadelere yer verildi ;

2016 yılından bu yana icra edilen temin faaliyetleri neticesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin uzman erbaş ihtiyacının karşılanmış olması nedeniyle, Kara, Deniz ve Hava Kuvvetleri Komutanlıklarına dış kaynaktan uzman erbaş alımı yapılmayacak, ancak sözleşmeli erbaş ve er alımına devam edilecektir. Bu süreçte uzman erbaş ihtiyacı oluşur ise ihtiyaç başarılı ve gerekli kriterleri sağlayan sözleşmeli erbaş ve erlerden karşılanacaktır.

Bu duyurudan şu sonuç çıkıyor 2016 yılından bu yana her yıl düzenli olarak uzman erbaş temini yapılıyordu ve özellikle komando eksikliğinin giderilmesi için uzman onbaşı alımları yapılıyordu, yapılan alımlar neticesinde ihtiyacın karşılandığı bildirilmiş. Bundan sonraki ihtiyaç halindeyse dış kaynaktan alım yapmak yerine sözleşmeli erlerden alım yapılacağı belirtilmiş. Bilgilendirmeye devam ediyoruz lütfen haberimizi okumaya devam edin.

Sözleşmeli Erler Uzman Erbaşlığa Nasıl ve Hangi Şartlarda Geçirilecek ?

Güncel yönetmeliğe göre sözleşmeli erlikten uzman erbaşlığa geçiş için en az 3 yıl görev yapmış olmanız gerekiyor fakat yoğun ihtiyaç halinde yönetmelik değiştirilebilir ve ihtiyacın karşılanması için ilanda değişikliğe gidilebilir diye düşünüyoruz. Yalnız yönetmelik değişmeden 3 yıl şartı kaldırılmaz yani şuan henüz bir değişiklik olmadığı için sözleşmeli erlerin uzman erbaşlığa geçebilmesi için 3 yıl görev yapmış olması gerekmektedir.

Askerdeyken Uzman Erbaş Alımına Başvuru Yapabilir miyim ?

Genelde dış kaynaktan alım durduruldu deyince akla ilk askerdeyken başvuru yapabilir miyim sorusu geldiği için bunu da ayrıca yanıtlamak istedik, askerdeyken maalesef ilanda belirtilmezse yani muvazzaf askerlik hizmetini yerine getirenler de başvurabilir ibaresi yer almazsa başvuru yapamazsınız. Yukarıdaki Milli Savunma Bakanlığı’nın duyurusunda da sadece sözleşmeli erlerden eksikliklerin giderileceği bildirildiği için madde eklenmedikçe hayır askerdeyken de uzman erbaş alımı olursa MSB alımlarına başvuru yapamazsınız. Zaten ilan gelirse bu da açıkça belirtilecektir diye düşünüyoruz ayrıca sorularınız varsa yorum bölümünden iletirseniz cevaplamaya çalışırız haberi okuduğunuz için teşekkürler ve haberi paylaşırsanız seviniriz diğer arkadaşlarınızı da bilgilendirmiş olursunuz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.