Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Bordo Bereli Maaşları

0 67

Bordo Bereli Maaşları

Özel Kuvvetler Komutanlığı, Türk Silahlı Kuvvetlerinin en seçkin birliklerinin yer aldığı oluşumdur. Bordo bereliler olarak bildiğimiz birliğin bu ismi, taktıkları berenin renginin bordo olmasından dolayı bu isim ile tanınırlar. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki en elit birliklerden biri olarak ön plana çıkmaktadırlar. Özellikle askerlik mesleğine meraklı olan insanların, en çok hakkında merak ettiği şeyler bulunan birlik olarak, bordo berelileri söylemek mümkündür. Bu birlik en zorlu eğitim süreçleri neticesinde göreve hazır hale gelmektedir.

Dünya’da da birçok ülkeye ait özel birlikler vardır. Ülkemizin en özel ve elit birliği olarak, bordo berelileri söyleyebiliriz. Bordo bereli maaşları, bordo bereliler hakkında en çok merak edilen şeylerden biri olarak ön plana çıkmaktadır. Üstün yetenekli şekilde eğitim gören bu çok özel birlik hakkında elbette insanların aklında çok daha fazla soru vardır.

Bordo Bereli Maaşları

Herkes Bordo Bereli Olabilir Mi ?

Askeri sınavlara girmek isteyen vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan biri de, herkesin bordo bereli olup olamayacağı sorusudur. Bu elit ve özel birliğe girmek için birçok şartın sağlanması gerekmektedir. Fiziksel şartların tamamı başarı ile sağlanıyorsa, yapılacak olan sınavı da geçtiğiniz taktirde mülakat süreci başlayacaktır. Mülakatın da başarı ile sonuçlanmasıyla birlikte, bordo bereli olmak için önünüzde hiçbir engel kalmamış demektir. Tüm aşamaları sorunsuz bir şekilde geçtiyseniz, artık zorlu eğitim sürecine hazırsınız demektir.

Birçok insan bu aşamaları geçemeyip elenmektedir. Sadece tüm şartları karşılayan ve seçkin yeteneklere sahip olduğu düşünülen insanlar, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığı’nda bordo bereli olarak görev alma hakkına sahip olabilir.

2018 Yılı İtibariyle Bordo Bereli Maaşları Kaç Türk Lirasıdır ?

Giderek iyileştirilen askeri şartlar neticesinde, bordo bereli maaşları da artış göstermektedir. 2018 yılı itibariyle en düşük rütbeli olan ve göreve yeni başlayan bordo berelilerin maaşı 3.800 Türk Lirası civarındadır. Rütbesi ortalama olan ve deneyimli olan bordo berelilerin maaşları ise 5.000 Türk lirası civarındadır. Bu ücretler net ücretler olmakla birlikte, görev tazminatları ve özel tazminatlar bu ücretlere dahil değildir.

Aldıkları görev tazminatları ve özel tazminatlarla birlikte ortalama olarak bir bordo bereli 7000 Türk Lirası maaş alıyor diyebiliriz. Bu rakamlar bordo berelilerin görev yaptıkları bölgelere ve çalışma koşullarının zorluğuna göre değişiklik göstermektedir. Doğu bölgelerde görev yapan bordo berelilerin, batıdakilere nazaran daha yüksek maaşlara sahip olduğunu söyleyebiliriz. Aynı zamanda yurt dışı görevinde bulunan bordo berelilere de ek ücretler verilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.