Yoklama Kaçağı Tecil Ettirebilir Mi

08.04.2018
5.197
A+
A-
Yoklama Kaçağı Tecil Ettirebilir Mi

Yoklama Kaçağı Tecil Ettirebilir Mi ?

Ülkemizde zorunlu askerlik hizmeti olduğundan dolayı her Türk genci askerlik yapmakla yükümlüdür. Eskiden askerlik yaşı 20 iken 2014 yılında yapılan yeni bir değişiklikle beraber bu yaş 21’e yükseltilmiştir. Sağlık problemleri gibi bazı istisnalar dışında 21 yaşına gelmiş her birey askere gitmekle yükümlüdür. Elbette Üniversite okuyanlar ya da yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları için birtakım istisnalar mevcuttur. Örneğin eğitim hayatı devam eden bireyler daha geç yaşlarda askere gitmek durumunda olabilirler.

Askerlik konusunda en çok merak edilen ve henüz askerliğini yapmamış gençler tarafından çok sorulan sorulardan biri de yoklama kaçağı tecil ettirebilir mi ? sorusudur. Bu soruyla birlikte kastedilen kişiler, 21 yaşına gelmiş olan ancak herhangi bir eğitim görmeyen, askerliğe engel teşkil eden bir sağlık problemi bulunmayan ya da yurt dışında yaşamayan ancak yoklama kaçağı olan kişilerdir.

Yoklama Kaçağı Şubeye Gidince Hemen Askere Alırlar Mı?

Yoklama kaçakları ya da bakayalar daha önceleri yakalandıkları zaman direkt olarak askere gönderiliyorlardı. Ancak günümüzde yoklama kaçakları ya da bakayalar zorla askere gönderilmemektedir. Bu konudan endişe eden ve yoklama kaçağı tecil ettirebilir mi ? sorusunu soran birçok insan vardır. Eğer bakaya ya da yoklama kaçağı iseniz ve askere gitmemeye devam ederseniz idari para cezası alırsınız ve bu ceza askere gitmediğiniz müddetçe de katlanacaktır. Aynı zamanda hakkınızda dava açılır ve bu durumda hapis cezası almanız mümkündür. Yoklama kaçağı olan insanlar eğer yakalanıp şubeye götürülürse ya da kendi rızalarıyla askerlik şubesine giderlerse ilk olarak idari para cezalarını öderler. Cezayı ödedikten sonra ise tecil hakları var ise yoklamayla birlikte tecil işlemlerini de yaptırarak şubeden ayrılabilirler. Ancak herhangi bir tecil hakkı bulunmuyorsa sevk işlemi ertelemenin bittiği tarihten sonraki ilk mesai gününde yapılarak yoklama kaçağı olan şahıs serbest bırakılır.

Yoklama Kaçağı Tecil Ettirebilir Mi

Ancak bunun yanında sevk tarihi gelen şahıs bu tarihte askere gitmez ise bu durumda bakaya kalacaktır. Kısacası yoklama kaçağı tecil ettirebilir mi ? diyecek olursak, eğer tecil ettirebileceği bir sebep varsa tecil ettirebilir. Yani eğitim alıyorsa, sağlığı askerliğe elverişli değilse ya da bunlara benzer durumlarda tecil hakkı mümkündür. Daha detaylı bilgilere il ve ilçelerinizde bulunan askerlik şubesi personellerinden ulaşmanız mümkündür. Oradaki memurlara halinizi detaylı şekilde arz ettiğiniz takdirde, sizlere bu konuda en doğru bilgileri aktaracaklardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 48 YORUM
 1. Berke anıl dedi ki:

  Merhabalar mesleki okulla tecil ettirmiştim şuan 23 yaşındayım 8 aydır muayene kaçağına düşmüşüm açıktan liseye kaydolsam tecil ettirebilirmiyim?

  1. Editör dedi ki:

   Evet resmiyette öğrenci olarak göründüğünüzde tecil ettirebilirsiniz.

 2. alican22 dedi ki:

  iyi günler 9 aydır yoklama kaçagıymısım açık liseye kayıt olsam ve ögrenci belgesi alıp şubeye gitsem askerligi mi tecil ettire bilirmiyim.

  1. Editör dedi ki:

   Evet askerligini tecil ettirebilirsin kanun onunde acik yada orgun ogretimin farki yoktur.

    1. berk dedi ki:

     harikasınız sayın editör 🙂

 3. Reşat dedi ki:

  Hocam 2016 da tecilim bitmiş şuan üniversiteye okuyorum şube bana askere gitmen lazım diyor ne yapabilirim nasıl tecil ettirebilirim bunu yardımcı olun arkadaşlar..

 4. cem dedi ki:

  Merhabalar. Şuan bakaya durumdayım yeni uzman erbaş alımlarında askerlik şartı aranmıyor. Başvuru yaptım kabul edilir miyim?

 5. Mehmet şükrü kılıç dedi ki:

  Merhabalar polis tarafından kimliğime bakılidı ve yoklama kaçağı çıkmışım tebliğ kağıdı yazdılar liseyi bitirdim ama ünıversiteyi kazânamadım 20 yaşındayım tecil hakkımı kullanmadım bu şdkilde gidersem tecil ettirebilir miyim ? Yada lise diplomamı götürsem birşey değişir mi?

  1. Editör dedi ki:

   tecil ettirme hakkınız vardır

 6. Asım dedi ki:

  29.11.1999 doğumluyum en geç ne zaman tecil ettirebilirim?

 7. Uğur dedi ki:

  Selamun aleykum hocam benin açıl bir maruzatım vardo ben iki yıllın sağlık bölümü bitirdim sonra 2yıllık tecil hakkımı kullandım oda 2018 ocak da bitmiş bende bir yıl dır kaça duruma düşmüşüm benimse haberim şehir dışı bir yolculukta kimlik kontrolunde belli oldu bir evrak verdiler 15 günde ğit diye şuan ben bu sene aöf başvurmuştum lisans 4 yıllık okuyorum bana ek-c2 blgesi al okuldan gel dediler bende aldım gittim onlarda tecili yapıyorlardı sonra sistem hata veriyor kabul etmiyor tecilimi 1 yıl kaçak durduğun için olabilir dedi onlarda şaşırdı napıcam acaba ben nasıl düzelte bilirim

  1. Ali dedi ki:

   Ne yaptınız bir gelişme varmı sizde son durumunuz nedir bende benzer durumdayım çünki

   1. Emre dedi ki:

    Bana da 3 gün önce yoklama kaçagi olduğum mesaji geldi, 2sene tecil hakkımı kullanmıştım ancak haziranda sinava giricem 4 senelik aöf tecil ettirmek için bi sorun olur mu acaba?

 8. tugay dedi ki:

  merhaba, ben bugün gbt sorgulamasında yoklama kaçağı çıktım.Bir kağıt verdiler .15 gün içinde şubeye gitmem gerekiyormuş.Lisans mezunuyum. 26 yaşındayım. Yoklama kaçağıyken tecil yaptırabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   yoklama kaçağı durumuna düşmüş kişi şubeye gittiğinde veya yakalanıp şubeye götürüldüğünde önce idari para cezasını öder sonra tecil hakkı varsa yoklama ve tecil işlemlerini yaptırarak şubeden ayrılır. Eğer tecil hakkı yok ise sevk işlemi ertelemelerin bittiği tarihi takip eden ilk mesai günü için yapılır ve yükümlü serbest bırakılır. Eğer yükümlü sevk tarihinde yine askere gitmez ise bu kez de bakaya kalır.

 9. Resit dedi ki:

  Merhaba Tecilim 31/12/2018 tarihinde bitti 1995 Doğumluyum 23 Yaşındayım Son Yoklama Tabi de günü bitti ve yoklama kaçağıyım geçen hafta pazartesi GBT bakış tutanak tutuldu 15 gün içinde askerlik şube gidilmesi lazım dediler yks sınavı başvurdum haziranda sınava gireceğim açık öğreti üniversite başvursam baraj geçip tecil ettirebilir miyim?

 10. Resit dedi ki:

  Cevap veren yok mu

  1. İsmail dedi ki:

   Son durumun nedir kardesim erteletebildin mi sinava girip

 11. Soner dedi ki:

  Ben şubeye tecil ettirmeye gittim okuduğuma dahil belgeleri goturdum yoklama kaçağı olduğumu söylediler tecil ettiremezsin dediler ne yapmalıyım

  1. Resit dedi ki:

   Aynı sorun bende de var yanlız ben bu sene inş kazanacağım siz lise mi veya üniversite mi kazandınız ne okuyorsunuz

  2. Resit dedi ki:

   Soner bey rica et celp dönemini Kasım’a ertelet

 12. Sinan dedi ki:

  Merhaba ben yoklama kaçağıyım, Lise Açık öğretimde iken 3 yıl mı ne tecil ettirmiştim bianda, sınavlara katılmadığım için hayla kayır yenileyebilirim. Fakat şuanda açık öğretim de aktif gözükmüyorum. Tekrar kayıt olsam öğrrenci olarak gözüksem 2’ci trcil hakkına sahip olabilirmiyim ?

 13. samet dedi ki:

  Ben üniversitede azami sürem dolduğu için kaydımı sildirmek zorunda kaldım askerlik şubesinde bana kaydı sildirdiği ne dahil belge getirirsen 2 yıl tecil hakkımın olduğunu söyledi ayrıca yoklama kaçağı olarak gözüküyor muşum onuda söyledi ben şimdi belgeyi götürdüğümde tecil için yinede bu cezayı ödemek zorunda mıyım ? yoksa tecil ettirince cezam siliniyor mu ? bilen birisi yardımcı olursa sevinirim

 14. Ahmetdemir dedi ki:

  Merhaba ben 3senedir muayene kaçağı görünüyorum mahkeme açılmış para cezasından başka bir ceza alırmiyim veya mahkemeden önce muayene olsam ne olur

  1. Riza dedi ki:

   Askere gidersin direk

 15. Muhammed dedi ki:

  Ben 22 yaşındayım 31.12.2019 tarihinde tecilim dolacak fakat ben halen üniversiteyi kazanmadım 2020’nin yks sınavında istediğim bölümü kazanabileceğime inanıyorum meslek lisesinden mezunuyum bu seneki sınavda belli ki puanım istediğim üniversiteyi kazanmaya yetmeyecek ne kadar çalışmaya devam etsemde meslek lisesinde gerekli bilgiyi almadığımdan dolayı bu 3 yıl beni istediğim mesleği kazanmaktan aşırı derecede alı koydu bunu gidip bildirsem tecil süremi 2020’nin temmuz ayına kadar yani sınavdan sonraki kayıt işlem süresine kadar uzatabilme imkanım olur mu sizce yoksa bedelli askerlik sistemine başvurmak zorunda mı kalabilirim.Bedelli yapmak istemiyorum fakat mecburen okumak istediğim bölümü okumak için askere gidemem.Bunların hiç biri olmadı diyelim 8 ay boyunca yoklama kaçağı olsam ve ceza ücretini okula kayıt olduktan sonra gidip ödesem olur mu ? Yoksa beni evimden almaya mı gelirler.Paronoyaklaşmaya başladım bu konuda lütfen yardımcı olur musunuz ?

  1. Can dedi ki:

   Kardeşim ne yaptınız birşeyler yapabildiniz mi ?

  2. Yasin dedi ki:

   Bir gelişme var mı kardeşim

  3. Bekir dedi ki:

   Kardeşim ne yaptın sen aynı durum bende de var

 16. muhammet dedi ki:

  meraba tecil hakkım var lakin idari para cezası önceden ödeneceği için gidemiyorum maddi durumumdan dolayı dolayısıyla halen yoklama kaçağıyım tecil hakkım varsa yoklama kaçağı cezamı ödeyemessem ne olur

 17. Mehmet dedi ki:

  Iyi ginler 2.5 aydir yoklama kacağiymisım acik liseden orenci belgemi alsam subeye gitsem tecil hakkim varmidir birgi verirseniz sevimirim

 18. Halil İbrahim kaya dedi ki:

  Selamın aleyküm ben 28.09.1999 doğumluyum şuanda muayene kaçağı sayılıyorum herhalde ben akşam lisesine yeni kayıt oldum ben askerliği tecil ettire bilir miyim ?

 19. Hasan huseyin dedi ki:

  Bakaya kacagim bugün tutanak tutuldu. 15. Gun icinde isleri yapacan. Beni ne zamana askere alırlar bide yeni askerlik sistemi ben askere gittiğimde çıkarsa ben yararlanabilir miyim?

 20. ugur8487 dedi ki:

  İyi günler şubat 2019 da tecilim bitti dgs ile üst öğrenim yaparsam tecil ettirebiliyor muyum ?

 21. Ero dedi ki:

  Jandarma uzmanlı kazandım askerliği tecil ettirdim bi sorun olurmu

 22. mert dedi ki:

  merhabalar ben yoklama kacagı ıdım tecil ettırdım bugun de bozdurdum tecıl ı hemen askere gonderırler mı onu sorucaktım

 23. Recep Teke dedi ki:

  Merhaba. Yoklama kaçağıyım ama tecil ettirmiştim. Tecili bozdursam kaç gün içinde giderim. Cevaplarsanız sevinirim. Teşekkürler.

 24. Kadir dedi ki:

  Ben şu an aktif 4. Sınıf AÖF öğrencisiyim, tecilimi bozdum sevk kağıdımi aldım, şimdi ailevi nedenlerden dolayı ertelemek istiyorum burdaki şubeden erteleyemezsin dediler erteleme imkanim nedir ? Eğer ertelenmezse kendimi bakayaya düşürüp sonra erteleyebiliyor muyum? Acilll cevap verirsen süper olur

 25. Yıldız dedi ki:

  Merhabalar ben mezunum tekrardan üniye hazırlanıyorum daha askere gitmedim okuldan mezun olduktan sonra askerliği 3 yıl tecil ettirdim ama tecilimin bitmesine 2 ay gibi bir süre kaldı sizce biraz daha tecil ettirme gibi hakkım var mı ?

 26. Yıldız dedi ki:

  Merhabalar ben mezunum üniye tekrar hazırlanıyorum daha askere gitmedim okuldan mezun olduktan sonra askerliği 3 yıl tecil ettirdim ama tecilimin bitmesine 2 ay gibi bir süre kaldı sizce biraz daha tecil ettirme gibi hakkım var mı ?

 27. serkan dedi ki:

  17 eylül 2019 da üniyi bitirdim diplomamı aldım 30 eylülde de jandarma uzman mülakatına girdim kazandım çağrılmayı bekliyorum e devlette okulu bitirdikten sonra 2ay içerisinde askerlik şubesine başvurunuz yazıyor bende dün gittim tecil ettirdim uzman çavuşluk için sıkıntı çıkar mı

 28. Yusuf dedi ki:

  Merhaba 2 yıldır yoklama kaçağıyım ön lisans mezunuyum fakat yedek ast. Olarak yapmayı istiyorum veya uzman olarak bu durumu teşkil eder mi size zahmet detaylı bilgiye ihtiyacım var acill. Teşekkürler, İyi çalışmalar.

 29. alex dedi ki:

  merhaba 11 gun sonra teecıl surem btıyor fakat amelıyat olucam ocak ortası gbıı ve tedavım 4 5 ay surecek ve ben tedavım btınce unvıersıte sıanvlarıuna grmek sıtıyorum tecıl etırme sansım varmdıır acaba

 30. Hakki dedi ki:

  Iyi gunler suanda pasif ogrenci gozukuyorum ve tecil surem 31.10.2109da bitiyor pasif ogrenciyken askere gitme durumum nedir? Asal yoklama yaptirdiktan sonra aktif ogrenci olup okulu subat ayina kadar bitirme durumum var tecil hakki verirlermi bu durumu iliskimi kesicem okillan yada asker kacagi gozukupmu yapsam

 31. Doğukan dedi ki:

  1 aydır yoklama kaçağıyım açık lise öğrencisiyim tecil ettirebilirmiyim

 32. Emir soylu dedi ki:

  Yav arkadaş 19 yaşıma yeni girdim polis çevirdi yoklama kaçağısın dedi tutanak yedim e be mübarek bari 1 2 ay bekleseydin

 33. İsmail dedi ki:

  2015 yılı ön lisans mezunuyum ve bende 2015 yılında önlisanstan mezun olduktan sonra yine 2015 yılında aöf önlisansa kayıt yaptırdım üniversite benim yerime tecili devam ettirsin diye şuan 25 yaşımdayım 1994 doğumluyum ancak e devlet üzerinden yoklama kaçağı olarak bir mesaj aldım şu an tecil hakkım bulunmuyor ancak yks sınavına girip lisans okuyup açık öğretimden tekrar tecil hakkım olur mu ve yoklama kaçağı durumundan düşer miyim ? Şimdiden teşekkürler…