Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Komando İle Jandarma Özel Harekat Arasındaki Fark Nedir

0 1.181

Komando İle Jandarma Özel Harekat Arasındaki Fark Nedir ?

Eski yıllardan belki ülkemizde komandoluk, genellikle dağlarda görev yapan, terörle son derece etkin bir mücadele içinde olan ve özel olarak eğitilmiş seçkin askerler olarak bilinmektedir. Bu ifadeler genel olarak doğru olsa da, komandolar sıklıkla özel görevlerde bulunurlar. Yani sürekli dağlarda yaşamaları gibi bir durum söz konusu değildir. Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev yapan komandolar, baskın, sabotaj ve buna benzer farklı görevler yaparlar. Özel olarak eğitildikleri için, havada, denizde ve karada savaşabilme yeteneğine sahiptirler. Bununla birlikte, tüm zor şartlarda ve tüm hava şartlarında da mücadele edebilirler.

Jandarma Özel Harekat olarak bildiğimiz ve son yıllarda terörle mücadele konusunda son derece başarılı olan askeri birlik ise, çoğunluğu rütbeli askerlerden oluşan ve içinde birçok gönüllü asker mevcut olan birliktir. Hem komandolar hem de Jandarma Özel Harekat ekipleri özel eğitimler görürler. İkisininde askeri olarak çok başarılı olması ve zor şartlarda savaşabilmeleri sebebiyle sıklıkla birbiriyle karıştırılırlar. Ancak Jandarma Özel Harekat ile komandolar arasında eğitim açısından birtakım farklılıklar bulunmaktadır. Her ikisi de askeri olarak elit birlikler olarak öne çıkarlar. Yine aynı şekilde ikisinde de özel eğitimler bulunmaktadır.

Bunun yanında ikisi arasında eğitim açısından bulunan farklar da çok fazla değildir. İkisi de terörle mücadele ederken, Jandarma Özel Harekatlar her türlü silahı kullanabilecek şekilde eğitilmektedir. Komandolar da çeşitli silah eğitimleri alırlar ancak, Jandarma Özel Harekat olmak isteyen adaylara verilen eğitimlerin daha zorlu olduğunu söylemek mümkündür.

Komando İle Jandarma Özel Harekat Arasındaki Fark Nedir

Komando ile Jandarma Özel Harekat Eğitimleri Aynı mı ?

Hem komando adayları hem de Jandarma Özel Harekat adayları, ikisi de zorlu eğitimlerden geçmektedirler. Komandolar bütün havalarda ve tüm coğrafi koşullarda mücadele edebilecek şekilde eğitilirler. Üzerlerinde birtakım teçhizatlar taşıyan komandolar, bu teçhizatın ağırlığı ile dayanıklılık testine tabi tutulurlar. Bununla birlikte hava mücadelelerinde etkili olabilmek adına paraşütle atlama eğitimi de almaktadırlar. Jandarma Özel Harekatlar da her türlü hava koşullarında savaşacak şekilde eğitilmiştir.

Bunun yanında terörle mücadele çok etkin olan Jandarma Özel Harekatlar, mağara baskını, mayın temizleme, bina arama faaliyetleri gibi konularda da ileri düzeyde eğitim alırlar. Komando olmak isteyenlerin fiziki olarak yeterli olması gerekmektedir. Boy kilo oranları uygun olmalıdır. Yükseklik korkusu olmayan ve bunun yanında psikolojik olarak sağlam kişiler komando olabilir. Jandarma Özel Harekat ise genellikle gönüllülük esasına göre seçilir. Elbette bu meslek için de fiziksel ve psikolojik yeterlilik gerekmektedir.

Komandolar hem rütbeli hem de rütbesiz askerlerden oluşabilir ken, Jandarma Özel Harekat birlikleri tamamen rütbeli askerlerden oluşur. Bunun yanında, komandolar Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev alırlar. Jandarma Özel Harekatlar ise Jandarma Genel Komutanlığı’na bağlı olarak görev yapar. Komandolar genellikle dağlarda ve şehirlere uzak bölgelerde teröristler ile mücadele ederken, Jandarma Özel Harekat olarak görev yapan askerler ise şehir merkezlerinde yaşanan terör olaylarında ve meskun mahal operasyonlarında görev yaparlar.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.