Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Jandarma Uzman Çavuş Alım Yaş Şartı Kaç

2 84

Uzman Çavuş Alım Yaş Şartı Kaç ?

Ülkemizde yaşayan birçok gencin hayalinde askerlilk mesleği olduğu herkesin kabul ettiği bir gerçek. Yine ülkemizde en çok güvenilen ve saygı duyulan kurumlardan biri de Türk Silahlı Kuvvetleridir . Bu güven ve saygı çerçevesinde birçok gencin hayali de Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde Uzman Çavuşluk mesleğini icra etmektir. Bununla birlikte en çok merak edilen konulardan biri de Jandarma Uzman Çavuş alım yaş şartı kaç ? sorusudur.

Birçok insanın bu mesleğe aday olması da bu sorunun nedenlerinden biridir. Gerek Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine Uzman Çavuş ve Uzman Onbaşı yani Uzman Erbaşlık için girecek adaylar olsun, gerekse de İçişleri Bakanlığı bünyesindeki Jandarma Genel Komutanlığına Uzman Jandarma olarak girecek adaylar olsun, en çok bu sorunun cevabını merak etmektedirler. Son yıllarda özellikle Uzman Jandarma olarak Jandarma Genel Komutanlığı bünyesine çok sayıda personel alımı yapılmaktadır. Bu alımlara yoğun talep olduğunu da yapılan başvuru sayısının çokluğundan anlamaktayız. Uzman Erbaş ya da Uzman Jandarma olmak isteyen adayların elini çabuk tutmasında ve sınav tarihlerini sıkı şekilde takip etmesinde fayda vardır.

Jandarma Uzman Çavuş Alım Yaş Şartı Kaç

En Fazla Kaç Yaşında Uzman Çavuş Olabilirim ?

Daha önceleri Uzman Erbaş ( Uzman Çavuş ve Uzman Onbaşı) ile Uzman Jandarma olma yaşı maksimum 25 ile sınırlıydı. Ancak yapılan son değişiklikler neticesinde yaş sınırında farklılıklar yapıldı. Günümüzde Uzman Erbaş ya da Uzman Jandarma olmak isteyen adaylar için yaş sınırı maksimum 27 olabilir. Yani eski kurallara oranla 2 yaş daha büyük olanlar Uzman Çavuş ya da Uzman Jandarma olabilmektedir. Uzman Çavuş alım yaş şartı kaç ? sorusunun cevabını da, 2018 yılında maksimum 27 yaşındakiler Uzman Çavuş olabilir diyerek verebiliriz.

Atılan bu adım sayesinde daha çok insana Uzman Çavuş ve Uzman Jandarma olabilme fırsatı doğmuştur. Bu meslekleri hayal eden kişiler için bu değişim son derece olumlu bir adım olarak görülmektedir. 696 sayılı KHK ile alınan bu 27 yaş sınırı halkımızdan da son derece pozitif yorumlar almıştır. Hizmet görev süresi hakkında da bilgi vermek gerekirse, 3 yılını tamamlamış olan tüm personeller Uzman Çavuş ve Uzman Jandarma için yapılacak alımlara başvurularda bulunma hakkına sahip olacaklardır. 27 yaş sınırı konusunda da şu bilgiyi aklımızdan çıkarmamalıyız, buradaki 27 yaş sınırı ”27 yaşını doldurmamış olmak” anlamı taşımaktadır. Yani 27 yaşını bitirmeyenler Uzman Çavuş ve Uzman Jandarma adayı olabilmektedir.

 

2 Yorumlar
  1. hakan diyor

    3 sene sözleşmeli er olarak görev yaptıktan sonra sözleşme yenilemeden dışardan uzmanlığa başvuru yaşı bu durumdaki sözleşmeli erler içinde 29 mu ?

  2. OĞUZHAN Akyol diyor

    Yaşım 19 lise imam hatip lisesi mezunuyum sözleşmeli jandarma asayiş veya er olabilirmiyim kolunda 5 veya 6 cm kadar faca izi var olabilirmi ve nerden başvuru yapabiliirm

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.