Ana Sayfa / Askerlik / Dikiş İzi Askerliğe Engel Mi?

Dikiş İzi Askerliğe Engel Mi?

Askerlik zorunlu olmasının yanında kutsal bir görev sıfatını taşırken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı her erkek içinde özeldir. Belirli koşulların yerine gelmesiyle askere gidilirken alımlarda bazı hususlarda kontrol edilmektedir. Boy-kilo orantısının yanında yara, dikiş izi, ameliyat izi, dövme gibi olabilecek unsurlarda askerlik özelinde değerlendirilmektedir. Vücudun çeşitli yerlerinde bulunabilen dikiş izi askerliğine engel mi sorusu ise yönetmeliklere bakılarak hayır olarak cevaplanır. Zorunlu askerlik vazifesinin yerine getirilmesinde dikiş izinin bir engel olması söz konusu değildir. Son yıllarda yapılan yönetmelik değişikliği ile bu durumda bir esneme olurken askerlik rahat bir şekilde yapılabilmektedir.

Dikiş izine sahip kişilerin askerlikten muaf olması veya askere alınmama gibi bir durumu yoktur. Ancak Kara, Hava, Deniz veya Jandarma Komutanlıkları tarafından alımları devam eden uzman çavuş şartlarında belirli kriterler bulunmaktadır. Buna göre uzman çavuş olarak askerlik hizmetinde bulunmaya devam edecek kişilerde dikiş izine de bir sınırlama getirilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yönetmeliği maddelerinde dikiş izinin vücudun görünen yerlerinde en fazla 20 cm olabilmesine izin verilmektedir. Yaz üniformasının giyilmesi durumunda açıkta kalan bölümlerde 20 cm üzerinde bir büyüklüğe sahip dikiş izlerinin olması uzman erbaşlık için sorundur. Fiziki şartlarının yerine getirilmediği belirtilirken başvuru iptali olmaktadır. Vücudun kapalı yerlerinde ise dikiş izi 50 cm büyüklüğünde olabilmektedir. Ancak daha büyük bir alan kaplaması halinde de yine başvuru geçersiz olmaktadır.

Sağlıklı olan her erkek birey tarafından yapılacak olan zorunlu askerlikte dikiş izi engel teşkil etmezken zorlu görevlerde bulunulacak mesleki askerlikte ise önemli bir sorundur. Dikiş izi askerliğe engel mi sorusu bundan dolayı farklı şekillerde yanıtlanmaktadır. Engel olmasının en önemli sebebi ise kişinin güvenliğidir. Çünkü terör örgütleriyle yapılan amansız mücadelede aktif rol oynayan askerlerin vücutlarında dikkat çekici bir dikiş izinin bulunması büyük çaplı bir sorun olabilmektedir. Kişinin güvenliği riske girerken bulunması ve sivil hayatta bile sorunlar yaşayabilmesi ihtimal dahilindedir. Bundan dolayı komando veya piyade sınıflarında uzman erbaşlarda dikiş izi engel teşkil etmektedir. Ancak zorunlu askerlik görevlerinde dikiş izinden kaynaklı bir olumsuz durum yaşanmamaktadır.


İlginizi Çekebilir!

keskin nişancı

TSK Keskin Nişancı Nasıl Olunur

Türk Silahlı Kuvvetlerinde yer alan özel kuvvetler personelleri her sene uzman çavuş veya astsubaylardan özel …

2 Soru

  1. öncelikle bu bilgiyi bizimle payşaltığın için teşekkür ederim sana abi. benım abim karaciğerinden rahıtsız ben ona karaciğer vericem bununda ortalama ameylatızın cm’si 15 cm kadarı bu bir sorun teşkil edermi sağlığım’da bir problem yok çok şükür…

    • Dikiş izine sahip kişilerin askerlikten muaf olması veya askere alınmama gibi bir durumu yoktur. Ancak Kara, Hava, Deniz veya Jandarma Komutanlıkları tarafından alımları devam eden uzman çavuş şartlarında belirli kriterler bulunmaktadır. Buna göre uzman çavuş olarak askerlik hizmetinde bulunmaya devam edecek kişilerde dikiş izine de bir sınırlama getirilmektedir. Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yönetmeliği maddelerinde dikiş izinin vücudun görünen yerlerinde en fazla 20 cm olabilmesine izin verilmektedir. Yaz üniformasının giyilmesi durumunda açıkta kalan bölümlerde 20 cm üzerinde bir büyüklüğe sahip dikiş izlerinin olması uzman erbaşlık için sorundur. Fiziki şartlarının yerine getirilmediği belirtilirken başvuru iptali olmaktadır. Vücudun kapalı yerlerinde ise dikiş izi 50 cm büyüklüğünde olabilmektedir. Ancak daha büyük bir alan kaplaması halinde de yine başvuru geçersiz olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir