Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

İstifa Eden Uzman Erbaşlar İnfaz Koruma Memuru Olabilecek !

83 153

675 ve 676 sayılı Kanun Hükmündeki Kararnameler resmi gazetede yayınlandı. Buna göre, 2’si general, 9’u pilot toplam 39 asker ile TBMM’den 3, MEB’den 31, AFAD’dan 1 personel, ihraç edilenler listesinden çıkarıldı. 10 bin 131 kamu görevlisi, görevinden çıkarıldı. Ayrıca yeni KHK’ya göre en az 2 yıl görev yapan ve kendi isteğiyle görevden istifa eden uzman erbaşlar infaz koruma memuru olabilecek.

 

Resmi Gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren madeeler aşağıdadır !

“MADDE 7- 29/3/1984 tarihli ve 2992 sayılı Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 10- 18/3/1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi olarak en az iki yıl süreyle uzman erbaş statüsünde çalıştıktan sonra 20/10/2016 tarihine kadar kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olup, sözlü sınavın son başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olanlardan, yaş ve merkezi sınav şartı hariç İnfaz ve Koruma Memuru olarak istihdam edilebilmek için öngörülen şartları taşıyanlar, 30/6/2017 tarihine kadar Bakanlıkça ya da Bakanlıkça belirlenecek adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonlarınca yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca İnfaz ve Koruma Memuru unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir.
Bu madde çerçevesinde sözleşmeli personel olarak istihdam edileceklerin başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, sözlü sınavı kazanan personelin yerleştirilmeleri ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar, Bakanlıkça yürürlüğe konulan yönetmelikle düzenlenir.”

DEĞERLENDİRME

1- KHK ile eklenen hükme göre, uzman erbaş olarak istihdam etmekte iken sözleşmesini fesih edenler infaz koruma memuru kadrosuna atanabilecek.

2- Başvurmak isteyen uzman erbaşların en az iki yıl çalışmış olması ve 20 Ekim 2016 tarihine kadar istifa etmiş olması gerekmektedir.

3- Sözlü sınavın yapılacağı tarih itibariyle otuzbeş yaşını doldurmamış olmak şartı aranmaktadır.

4- Şartları tutan uzman erbaşlar sözlü sınava alınacak, uygulama 30 Temmuz 2017 tarihine kadar devam edecek ve sözlü sınavı geçener sözleşmeli infaz koruma memuru olacaktır.

 

Önemli Notlar : En az 2 yıl görev yapıp kendi isteğinizle istifa etmiş olmanız gerekiyor, sözleşmesi bitmeden istifa eden yada firar edenler bu kapsamda değildir. Ayrıca sağlık nedenlerinden dolayı ilişiği kesilenler de bu kanundan yararlanamayacak, sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz, elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.

 

Bu yazımıza infaz koruma memuru alımı,uzman erbaşlardan infaz koruma memuru alımı yapılacak,infaz koruma memuru yeni alımları, infaz koruma memurluğu şartları,istifa eden uzman erbaşlar,istifa eden uzmanlar,istifa eden uzman çavuşlar infaz koruma memuru olabilecek,infaz koruma memuru uzman çavuşlar.

83 Yorumlar
 1. Polat diyor

  Selamun aleyküm güzel kardeşim nereye başvurucaz adalet bakanlığına dilekçe yoluylamı yoksa başka bir adres yada site üzerindenmi.. teşekkür ederim konuyla ilgilenip bilgilendirme yaptığın için..

  1. admin diyor

   Bilgilendireceğim, şimdi bize düşen sabırla beklemek tüm şartlar ve diğer hususlar açıklanır açıklanmaz yayınlayacağım sitede takipte kalın lütfen.

 2. Barış diyor

  Peki bunların başvuru tarihi ve başvuru yerleri açıklanacak mı neye göre hareket edeceğiz. Bilgilendirirseniz çok seviniriz

  1. admin diyor

   Bilgilendireceğim, şimdi bize düşen sabırla beklemek tüm şartlar ve diğer hususlar açıklanır açıklanmaz yayınlayacağım sitede takipte kalın lütfen.

 3. Mustafa diyor

  Hocam Hemen Gereken İşlemleri Yapmak İçin Neler Yapmak Lazım Lütfen bir bilgi Verebilirmisnz Rica Etsem

  1. admin diyor

   Bilgilendireceğim, şimdi bize düşen sabırla beklemek tüm şartlar ve diğer hususlar açıklanır açıklanmaz yayınlayacağım sitede takipte kalın lütfen.

 4. Gülcin diyor

  Merhabalar benim nisanlim 2015 kasım ayında istifa etmişti 6 yıllık uzman cavustu tüm şartlar tutuyor fakat ne zaman ve nasıl başvuru yapabiliriz yardımcı olabilir misiniz

  1. admin diyor

   Bilgilendireceğim, şimdi bize düşen sabırla beklemek tüm şartlar ve diğer hususlar açıklanır açıklanmaz yayınlayacağım sitede takipte kalın lütfen.

 5. kadir diyor

  2 bucuk yıllık uzm çvşm orta okul mezunuyum orta okul mezunları bunun icindemi peki hala meslege devan ediyorum 1 ay icinde tekrar sözlesme yeniliyecegim bana olumlu bir cvp verirseniz kararım degisicektir tesekkür ederim simdiden

  1. admin diyor

   Kardeşim kanunda açık açık belirtmiş demiş ki ; 20 ekim 2016 tarihine kadar bırakanları kapsıyor, yani bu saatten sonra bırakanları kapsamaz bu mevzu. Girebilirim düşüncesiyle sakın bırakma.

 6. Kerim diyor

  Biz şimdi basvuruyu nereye yapacağız direk bakanlığa mi yoksa alim olmasını mi bekleyeceğiz ??

  1. admin diyor

   Bilgilendireceğim, şimdi bize düşen sabırla beklemek tüm şartlar ve diğer hususlar açıklanır açıklanmaz yayınlayacağım sitede takipte kalın lütfen.

 7. selim diyor

  Peki Nasıl başvurulacak

  1. admin diyor

   Bilgilendireceğim, şimdi bize düşen sabırla beklemek tüm şartlar ve diğer hususlar açıklanır açıklanmaz yayınlayacağım sitede takipte kalın lütfen.

 8. zziya diyor

  Benim sözleşme tarihim 30.10.2016 tarihinde bugün bitiyor. Ben yararlanabilecek miyim?

  1. admin diyor

   Maalesef yararlanamayacaksın, 20 Ekim 2016 tarihine kadar bırakanları kapsıyor kanun.

 9. Ahmet ali diyor

  3 yıl sözleşmeli er olarak görev yapıp kendi isteğiyle sözleşme yenilemeyenleri de kapsıyor mu

  1. admin diyor

   Sözleşmeli erleri kapsayan bir kanun değil, sadece 20 Ekim 2016 tarihine kadar sözleşmesi biten ve kendi isteğiyle ayrılan uzman erbaşları kapsıyor.

 10. Metehan diyor

  Ben 31.12.2016 tarihinde kendi isteğim ile sözleşmeyi yenilemeyecegim bizimde baş vurma hakkımız varmı.

  1. admin diyor

   Maalesef sırf bunun için bırakma, 20 ekim 2016 tarihine kadar bırakanlar yararlanabilir bu kanundan sadece.

 11. Onder diyor

  2010 senesinde 9 yil calisip istifa ettim.. yasim 38. bu kanundan faydalanabiliyormuyum..

  1. admin diyor

   Maalesef 35 yaş sınırı var.

 12. İbrahim diyor

  Arkadaş biz uzman erbaşlar aralık son gününe kadar görev yapar öyle ayrılırız yani sözleşme süresi o zaman biter bunlar diyor ki 20 ekimde bırak yani sözleşme bitmeden e ozaman tazminat alamayız ki kimi kandırıyo bunlar

  1. admin diyor

   Sana kimse bırak demiyor orda demiş ki 20 Ekim 2016 tarihinde yürürlüğe girdi, görüşülmeye başladı bu kanun, bu tarihe kadar bırakanları kapsayacak kimsenin bırak dediği yok zaten, 20 ekimde bıraksan bile sözleşmeni bitirmemiş oluyorsun ki zaten bitirmediğinde kanundan yararlanamazsın. Kimsenin kimseyi kandırdığı yok kanun açık açık yazmış zaten.

 13. dertli diyor

  ben şimdi Uzman cavus iken kredi çektim sonra bırakınca ödeyemedim.şu an sivilde güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum.maaşima haciz gelecek galiba bu durum gardiyanlik için engel mi.

 14. CEVDET diyor

  3.500 tane infaz koruma memuru alınacak şartları 2 yil görev yapıp kendi isteği ile ayrılanlar yararlanıyor ayrıca başvuru yerleri bulunduğu şehirin cumhuriyet savcılığı adalet komisyonundan başvuru yapabilecekler sınav ve kpss şartı yok başvurusu olumlu olanlar sözlü mülakatı geçer ise direk atanabilecekler…yaş sınırı 35 ayrıca 20.10.2016 tarihine kadar istifa edenler yararlanıyor…resmi gazeteden 29.10.2016 tarihine bakabilirsiniz

 15. muhammet diyor

  selam

 16. karabulut diyor

  Koruma infaz memuru olmak icin yas siniri nedir 8 yillik gorevden sonra ayrildim simdi 45 yasindayim kanuna gore bende koruma infaz memurluguna basvurabilirmiyim.

  1. admin diyor

   Yaş şartı 35 maalesef.

 17. sadık diyor

  Bu 35 yaş sınırında bir esneklik yapın desek hangi birime başvuru yapmak lâzım.yaşım 39…bu konu hakkında bir bilgin var mı admin.SAYGILAR…

  1. admin diyor

   Adalet Bakanlığına başvurmanız gerekiyor, Bimer yoluyla dilekçe yazabilirsiniz.

   1. önder diyor

    ben bimere yazimi yazdim.. 6 yil boyunca bir yere giremedigimi ve bu kanundanda faydalanilamadigimi yazdim.. onlarda 4 kasim da calisma ve sosyal bakanliga yonlendirmis.. ordada beklemede halen yazim.. bi cvp gelmedi bana.. yani bimer de bos is..

 18. samet samet diyor

  merhabalar sağlık koşullarından dolayı ayrılanlar bu kanundan yararlanamıyor diye yazmışsınız resmi gazetede ben böyle bir detayla karsılaşmadım yada gözden mi kaçırdım acaba bu konuda detaylı bilgi verebilirmisiniz tesekkürler

  1. admin diyor

   Kanunda diyor ki en az 2 yıl görev yapmış ve kendi isteğiyle ayrılmış olanlar, örneğin 5 yıl sözleşme imzaladınız 3. yılda sağlık sorunlarından dolayı sözleşmeniz tek taraflı fesih edildi kanundan yararlanamazsınız. Yine örnek veriyorum 3 yıl sözleşme imzaladınız, 3’üncü yılda sözleşme yenilemek için hastaneye gittiniz rapor almak için ve ordan tsk’da görev yapamaz raporu aldınız bu sebeple de sözleşmeniz yenilenmedi kanundan yararlanabilirsiniz, umarım anlatabilmişimdir.

 19. Ahmet diyor

  Sozlesmeli erler oluyormu birakanlar ben uc ay oldum birakali

  1. admin diyor

   Sözleşmeli erler bu kanundan yararlanamaz .

 20. Mustafa diyor

  yaş ve merkezi sınav şartı hariç İnfaz ve Koruma Memuru olarak istihdam edilebilmek için öngörülen şartları taşıyanlar demiş ayrıca bu ne anlama geliyor

  1. admin diyor

   Yaş ve merkez sınavı hariç diğer şartlarda değişikliğe gidilebilir diyor yaş değiştirilemez ve kpss sınavını hariç tutmuşlar. Diğer şartlar da belli zaten ilerleyen günlerde şartları sitede yayınlayacağım ordan bakabilirsin.

   1. Mustafa diyor

    Teşekkür ederim

 21. Serkan diyor

  Slm. Bişey diyecem genelde sözleşme bitiş tarihi ve meslekten ayrılma tarihi yıl sorudur 20 Ekim ne alaka 20 ekimde sözleşmemi biter bunu düzeltmek gerek çünkü bu sene istifa eden uzman cavuslar aralıkta ilişiği kesiliyor 20 ekimde nerde görülmüş TSK dan ilişik kesme bu konuda tekrar bi sorup soruşturmak gerekir.tesekkurler

  1. admin diyor

   Tamamda adamlar bırakacak olanları kapsamayacak diye bu kanunu çıkarttılar, daha öncesinden bırakıpta açıktan atanamayanlar için böyle bir kanun çıktı. Eğer o tarihi atmamış olsaydılar aralık ayında kaç bin uzman çavuş bırakırdı gerisini sen hesap et artık ? Bence en doğrusunu yaptılar 20 ekim’de kanun tasarısı onaylandı geçtiğimiz gün de resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi o tarih o yüzden 20 ekim. Yani 21 ekimde sözleşmen bitse bile bu kanundan yararlanamazsın.

 22. Enver diyor

  Arkadaslar bende 2014 lu uzmanin bu yasa bizi kapsasada kapsamasada zatdn burakacaktim.ama.su anda kapsamiyo diyorlar bende bu yasanin 31.12.2016 da burakamis olanlar olarak ddgismesi icin heryere yaziyorum milletvekillerine bimere cimere sizde yazin polislikte askerlim sartini bu sekilde yaza yaza kaldirttilar .2 ayla bizim.hakkimiz oluyo malesef.

  1. admin diyor

   Hakkın ölmüyor kardeşim senin, senin hakkın zaten 7 yıl olarak belirlediler eğer yazmakla olacak olsaydı 7 yıl muhabbetini kaldırırlardı bence hiç bırakma devam et mesleğinden olmamanı öneriyorum dışardakiler pişman şuan . . .

 23. ender gül diyor

  7 yıl görev yaptım ameliyat oldum bir böbreğim alındı. ve ilişiğim kesildi tercih yapabilirmiyim

  1. admin diyor

   Tsk’da görev yapamaz raporuyla ilişiğiniz kesildiyse ve sözleşmeniz tek taraflı fesih edildiyse muhtemelen tercih yapamazsınız çünkü kanunda böyle bir madde eklenmemiş sadece en az 2 yıl görev yapan ve kendi isteğiyle sözleşmesini yenilemeyenler diye bir ibare var.

 24. Kadir diyor

  4 yil sozlesmeli erlik yaptim bizi kapsamiyo galiba bu nasil bi adalettirr yahuu

  1. admin diyor

   Maalesef kapsamıyor sözleşmeli erlerle kanunda hiçbir değişiklik yapılmadı, sözleşmeli erliğe girerken 7 yıl sonunda atanabileceğinizi de biliyordunuz ama bırakmasaydınız keşke.

 25. halil diyor

  uzman jandarmalar yararlanabılıyor mu admin

  1. admin diyor

   Hayır uzman jandarmalar yararlanamıyor, muvazzaf olduğu için yararlanamamaktadır. Bu kanun sadece sözleşmeli 3269 sayılı kanuna tabi uzman erbaşları kapsamaktadır.

 26. serdar33 diyor

  Merhaba admin .Ben 5 yilda toplam 3 sozlesme imzaladim.Ilk 2 sozlesmem ile 4 yili tamamladim.3.sozlesmemin 2.yilnda meniskus ve hemoroid ameliyatlari nedeni ile 1 yilda 90 gunden fazla olarak ayri ayri heyet raporlari aldim.90 gunden fazla raporum oldugu icin sozlesmem fesh edildi.Suanda saglik durumum iyi.Sagliklidir heyet raporumda var.Ben bu durumdan yararlanabilir miyim? Yardimci olursaniz sevinirim

  1. admin diyor

   Sözleşmeniz fesih edildiği için yararlanamamanız muhtemel fakat kanunda diyor ki kendi isteğiyle sözleşmesini yenilenememiş yani bırakmış olanlar . . .

 27. muhammet diyor

  selam ben 2 yılımı doldurdum fakat 2 yılın sonunda sözleşmemi yenilemek için hastaneye gittim oradan tsk da görev yapamaz aldım bu sebeple sözleşmemi yeniliyemedim 31 12 2016 da yani yıl sonunda sözleşmem tek taraflı fesih edilde ben bu kanundan faydalanabilirmiyim beni etkilermi

 28. burak58 diyor

  2008 yili baslangic 6 bucuk ay uzman erbas olarak gorev de kaldim kendi istegimle ayrildim bu karardan yararlanabiliyormuyum yas 32

 29. YMN22 diyor

  tam başvuru tarihi ne zaman ne yapmamız gerekiyor her şey hazır beklemedeğim admin bilgilendir herkezi …

 30. Gökay olgun diyor

  Canını yediğim admin bu başvurular ne zaman başlayacak uzman arkadaşlar için tarihi belli mi yani ilgin alakan için cok tsk ederim

 31. Okan cengiz diyor

  Ben jandarma astsubaydım. 14.03.2016 da istifa ettim. Üniversite mezunuyum. Yaşım 32. Jandarma olduğum için işe de vakıfım. Tum şartlarını sağlıyorum.kapsamayacak mı bu düzenleme?

 32. Okan cengiz diyor

  Astsubaylar ile uzman jandarmaları neden kapsamiyor. Tecrübe ise bizde de var. Tüm şartları sağlayan birçok astsubay ve uzman jandarma var. Bizimde eski gorevimize dönme şansımız yok. Sadece statü farklı. Bu bizlere yapılmış haksızlık değil mi. Ya da astsubay ve uzman jandarmalar ile ilgili de bir çalışma yapılacak mı

 33. İbrahim diyor

  Ben 3 yıllık uzman çavuştum sözleşmemi yenilemek için aldıgım rapor Tsk da görev yapamaz raporu aldım bu beni infazkoruma memurluğunda sıkıntı yaptırırmı.saygılar

 34. ugur diyor

  Her şey tamam,Alımlar ne zaman başlayacak.

 35. Ferhat diyor

  Selamun aleyküm. Geçen basvuru icin adliyeye gittim bu işe biz bakmıyoruz biz sadece sınav açıyoruz dediler. adalet bakanlığına dilekçe gönderdim daha cevabı gelmedi. yürürlüğe girmediği söyleniyor . Adalet Bakanlığı stesinde böyle bir yazı bulamadım takip için link atar mısınız ayrıca torpil falan oluyor mu şuan çok mağdurum işsiz kaldığım için üzülüyorum olmazsa diye acaba ne zaman karar gelir?

 36. Ali diyor

  Merhabalar infaz koruma memurluguyla ilgili hala bi gelisme yok mu acaba bizim de takip edebilecegimiz bir adres var mi

 37. Fatih55 diyor

  Hocam bu sözleşme feshi edenler cte başvuruları ne zaman biliyormusumız

 38. sanet diyor

  Admin daha belli olmadimi başvuru tarihi ve şartlari

 39. Ferhat diyor

  Selamun aleyküm. Geçen basvuru icin adliyeye gittim bu işe biz bakmıyoruz biz sadece sınav açıyoruz dediler. adalet bakanlığına dilekçe gönderdim daha cevabı gelmedi. yürürlüğe girmediği söyleniyor . Adalet Bakanlığı stesinde böyle bir yazı bulamadım takip için link atar mısınız ayrıca torpil falan oluyor mu şuan çok mağdurum işsiz kaldığım için üzülüyorum olmazsa diye acaba ne zaman karar gelir?

 40. Ali diyor

  Ben 82 Ocak 26 doğumluyum sanırım yaştan kaybedeceğim.Bu kadar yıl bekle yaştan kaybet,gerçekten çok acı verici.

 41. Hasan diyor

  Değerlenmenizde sözlü sınav itibari ile demişsiniz yanlız kanunda sözlü sınav son başvuru tarihi olarak belirtmiş yaş sınırını.İkisi arasında dağlar kadar fark var belirtmek istedim.Ve başvuru tarihleri açıklandığı acaba?

 42. Efe diyor

  Öğrenim durumu şartı varmı?

 43. Mehmet ekinli diyor

  Sözleşmeli er lerde yararlanabiliyormu acaba bu işten ve mezuniyet şartı nedir

 44. Bilge diyor

  Lütfen acil cevap benim eşim Temmuz 2015te istifa etti raporla bıraktı sözleşmesi bitmeden ama parça parça alındı rapor biz şimdi yararlanamiyo muyuz cevap yazın lütfen

 45. Omer diyor

  Sadece uzman erbaslarmi katılıyor bu işe onu anlamadım yoksa herkez mi katiliyor

 46. Cemil diyor

  Peki orta okul mezunlari bu yasadan yararlanacak mk

 47. Tezcan diyor

  arkadaşlar 20 /10/2016 tarihi öncesi alım olması çok büyük haksızlık.uzmanların sözleşmesi aralık sonu biter.sekiz yıllık uzmanım.duyun sesimizi sayın yetkililer yeni düzenleme yapın.site yöneticisi niçin yorumlarım yayınlanmıyor

 48. mustafa diyor

  S.a ben 5 ay yaptım ve ailevi nedenlerden dolayı bıraktım ve Eski Foça’dan 3 ay J.Ö.H. eğitimi aldım ve başarı belgelerim var atış spor ve üstün hizmet belgesi yinede şansımı denesem alırlar mı acaba

 49. CEVDET diyor

  ARKADAŞLAR BAŞVURULAR 12 ARALIK VE 23 ARALIK TARİHLERİ ARASINDA BAŞLIYOR.GEREKEN EVLATLAR CEZA VE TEKTİF EVİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNÜN SAYFASINDA VAR…

 50. AliRiza diyor

  Merhaba ben daha ilisigimi kesmedim aralık 31 de kesilecek ben infaz koruma memurluğu başvurabilir miyim buna basvuramazsam bizler gibi aralık 31 den sonra birakanlar için bir alım yapılacak mi

 51. Timur Berk diyor

  2014lu uzman çavusum 01.10.2016 tarihinde istifa dilekçemi verdim yanliz sözleşmem 31.12.2016 tarinde bitiyor.Başvurumuz kabul olur mu?

 52. Yusuf diyor

  Arkadaşlar sanki uzman cavuslugu bırakanlar lanetleniyor yaptığı her iş olumsuz sonuçlanır mi insanin.? Hem en az iki yıl gorev yapan diyorlar sonra lise muhabbeti çıkarıyorlar benim zamanımda lise şart değildi ve gitmedim admin bütün şartlar tmm sadece lise eksik başvuru yapamayacak mıyız?

 53. NERMİN diyor

  Benim kardeşim 2006 da istifa etti ve ozamandan bu zamana kadar en 15 defa bakanlıklar bünyesinde müracaatımız var herseferinde reddedildi. Şimdi kardeşim 39 yaşında buseferde 35 yaş sınırı getirldi. nerde bunun adaleti .

 54. alpr diyor

  Bu boy kilo tutmayanlar ne olacak acaba bosta mi kalacak kadro dolmaz ise tekrar dagitilacaklar mi nasil olacak bi bilginiz var mi

 55. Yusuf diyor

  2017 in başında uzman çavuşlugu bıraktım tek taraflı fest ettim (firar ederek bıraktım)mahkemeye çıktım beraat ettim hiç bir kamu hakkindan mahrum değilsin dediler ne olur acaba kpss ye girmedim

 56. Veysel diyor

  Uzman cavuslarda yesil pasaport olayi hakkinda biraz bilgi verir misiniz?

  1. Kerem diyor

   Nasıl yani pasaport olayı

 57. murat taş diyor

  uzman onbaşı tabur nöbeti tutabilirmi ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.