Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir

0 28

Kara Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir

Askeri Personel Olmak

Türkiye’de sadece Ankara’da Kara Harp Okulu bulunmaktadır. Askeri personel olmayı meslek edinmek isteyenler eğer bu okula giderlerse istedikleri emele ulaşma imkanına sahip olmaktadır. Kara Harp Okulu bünyesinde kalifiye ve işini bilen askeri personel yetiştirme amacı bulunmaktadır. Ayrıca öğrenci olarak okula girmeye hak kazananların tüm ihtiyaçları devlet hazinesi tarafından karşılanma imkanı bulunmaktadır. Ancak bu okula girmek sanıldığı kadar basit olmamaktadır. Okulda öğrenci olmak isteyen adaylar çeşitli sınavlara tabi tutulmaktadır. Bu sınavlardan başarı ile geçip belirtilen kontenjana girenler, subay ya da astsubay olmak için okula girmeye hak kazanmış olmaktadır. Yazılı olan sınav ÖSYM tarafından gerçekleştirilmektir.

Kara Harp Okuluna Giriş Şartları

Bu okula girmeye sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olanlar başvuru yapmaktadır. Harp Okulları için 20, Astsubaylık Okulu içinse 21 yaş sınırında olunması gerekmektedir. Bu okullara girmeye hak kazanabilmek için öncelikle ÖSYM tarafından yapılan sınavda belirtilen taban puanın üstünde bir puan alınması gerekmektedir. Belirtilen tarihler arasında başvuru yapılması gerekmektedir. Astsubaylık için ÖSYM tarafından yapılan sınavdan en az 150 puan, Harp Okulları için ise ÖSYM tarafından yapılan sınavdan en az 180 puan barajı geçilmiş olması gerekmektedir. Adayların Askeri Okullar giriş kanun ve yönetmeliklerini karşılayan adaylar olması gerekmektedir. Askeri okullara girmeye engel bir sağlık sorununun olmaması gerekmektedir.

İlk aşamada ÖSYM tarafından yapılan sınav geçerli olduğu için adayların ÖSYM nin sitesini dikkatli olarak takip etmesi icap etmektedir. 18 Mart 2018 tarihinde yapılmış olan Askeri Belirleme Sınavı sonuçları baz alınarak 24 Nisan- 11 Mayıs tarihleri arasında adayların tercih yapması gerekmektedir. Buradan yeterli puanı alan adaylar bir sonraki aşamaya geçmeye hak kazanmaktadır.

Askeri okullara alınma esnasında aranan en önemli koşul fiziksel yeterlilik olmaktadır. Sınava girmeden önce adayların sağlık koşulları üzerinde titizlik ile durulmaktadır. Hem ÖSYM tarafından yapılan sınavda yeterli puanı alan hem de sağlık sıkıntısı olmayan adaylar ileri aşamalara geçmede sıkıntı yaşamamaktadır. Adayın siciline de bakılmaktadır. Alan yeterlilik ve temel yeterlilik sınavları ile adayın durumu ölçülmektedir. Bu yıl 5000 civarında askeri personel alımı yapılması beklenmektedir. O yüzden Askeri Okullar bu açıdan önem arz etmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.