Askerde Uzman Olarak Kalmak 2019

26.10.2018
2.955
A+
A-
Askerde Uzman Olarak Kalmak 2019

Son derece kutsal bir görev olan askerde uzman olarak kalmak isteyen kişiler için çeşitli haklar bulunmaktadır. Lise ve dengi okullardan mezun olan kişilerin başvuru yapabileceği uzman alımları çok sık bir şekilde olurken askerlik görevini yapmakta olan kişilerde gerekli koşulları sağlayarak başvurularda bulunabilmektedir. Bunun için öncelikli olarak uzmanlık şartlarının neler olduğunun bilinmesi gerekir. Çünkü zorunlu askerlik hizmetlerinde muaf tutulan belli başlı unsurlar uzman alımlarında geçersiz kabul edilmektedir. Özellikle vücutta bulunan ameliyat izi, yara veya dövmenin bulunması uzman olunabilmesini imkânsız kılmaktadır.

Askerlere Özel Uzman Olma Şartları

Askerlik görevine devam eden kişilerin sahip olması gereken bazı durumlarda bulunmaktadır. Öncelikli olarak uzman olarak görev yapmak isteyen kişinin terhisine en fazla 6 ay kalmış olması gerekir. Çok daha uzun bir süre bulunuyorsa kişinin uzmanlık için başvuru yapması söz konusu değildir. Başvuru tarihine göre daha az bir sürenin kalmış olmasında ise herhangi bir sakınca yoktur.

Uzmanlık İçin Nitelik Belgesi

Askerlik görevine devam eden kişilerin uzman çavuş olabilmeleri için gerekli görülen bir başka belge Uzman Erbaş Nitelik Belgesi’dir. Birlik Komutanlığı tarafından verilen belgenin 80 veya üzerinde bir nota sahip olması gerekir. Uzmanlık için kişinin yeterliliğe sahip olduğunu gösteren bu belgenin olmasıyla başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca bu belgeyle birlikte kişinin sağlıklı olduğunu gösteren raporu alması da istenir. Askerde uzman olarak kalmak isteyen kişilerin başvuruları sonrasında fiziksel yeterlilik durumu ve tercihe göre ayrımı olurken piyade veya komando olarak uzman çavuş olması sağlanır. Bunun ardından kişi uygun şartları taşıması durumunda ise astsubay olabilmektedir.

Askerlik Öncesi Uzmanlığa Başvuru

Çeşitli sebeplerden dolayı askerlik sırasında askerliğe elverişsiz belgesi alan kişiler ise uzman olma hakkını kaybetmektedir. Bununla birlikte askerde uzman olarak kalmak mümkün olurken askerlik görevini yapmayan kişilerde uzmanlık için başvuruda bulunabilir. Değişen yönetmeliklerle askere alınma durumu olmadan da kişinin talep etmesi ve yeterlilikleri sağlamasıyla uzman olma durumu doğmaktadır. Bunun için kişinin 20 ile 26 yaşları arasında olması gerekirken güvenlik soruşturmalarından da başarılı bir şekilde geçmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Yusuf dedi ki:

    Asker Yusuf karakaya