Askerde Uzman Olarak Kalmak 2019

26.10.2018
13.991
A+
A-
Askerde Uzman Olarak Kalmak 2019

Son derece kutsal bir görev olan askerde uzman olarak kalmak isteyen kişiler için çeşitli haklar bulunmaktadır. Lise ve dengi okullardan mezun olan kişilerin başvuru yapabileceği uzman alımları çok sık bir şekilde olurken askerlik görevini yapmakta olan kişilerde gerekli koşulları sağlayarak başvurularda bulunabilmektedir. Bunun için öncelikli olarak uzmanlık şartlarının neler olduğunun bilinmesi gerekir. Çünkü zorunlu askerlik hizmetlerinde muaf tutulan belli başlı unsurlar uzman alımlarında geçersiz kabul edilmektedir. Özellikle vücutta bulunan ameliyat izi, yara veya dövmenin bulunması uzman olunabilmesini imkânsız kılmaktadır.

Askerlere Özel Uzman Olma Şartları

Askerlik görevine devam eden kişilerin sahip olması gereken bazı durumlarda bulunmaktadır. Öncelikli olarak uzman olarak görev yapmak isteyen kişinin terhisine en fazla 6 ay kalmış olması gerekir. Çok daha uzun bir süre bulunuyorsa kişinin uzmanlık için başvuru yapması söz konusu değildir. Başvuru tarihine göre daha az bir sürenin kalmış olmasında ise herhangi bir sakınca yoktur.

Uzmanlık İçin Nitelik Belgesi

Askerlik görevine devam eden kişilerin uzman çavuş olabilmeleri için gerekli görülen bir başka belge Uzman Erbaş Nitelik Belgesi’dir. Birlik Komutanlığı tarafından verilen belgenin 80 veya üzerinde bir nota sahip olması gerekir. Uzmanlık için kişinin yeterliliğe sahip olduğunu gösteren bu belgenin olmasıyla başvuru yapılabilmektedir. Ayrıca bu belgeyle birlikte kişinin sağlıklı olduğunu gösteren raporu alması da istenir. Askerde uzman olarak kalmak isteyen kişilerin başvuruları sonrasında fiziksel yeterlilik durumu ve tercihe göre ayrımı olurken piyade veya komando olarak uzman çavuş olması sağlanır. Bunun ardından kişi uygun şartları taşıması durumunda ise astsubay olabilmektedir.

Askerlik Öncesi Uzmanlığa Başvuru

Çeşitli sebeplerden dolayı askerlik sırasında askerliğe elverişsiz belgesi alan kişiler ise uzman olma hakkını kaybetmektedir. Bununla birlikte askerde uzman olarak kalmak mümkün olurken askerlik görevini yapmayan kişilerde uzmanlık için başvuruda bulunabilir. Değişen yönetmeliklerle askere alınma durumu olmadan da kişinin talep etmesi ve yeterlilikleri sağlamasıyla uzman olma durumu doğmaktadır. Bunun için kişinin 20 ile 26 yaşları arasında olması gerekirken güvenlik soruşturmalarından da başarılı bir şekilde geçmesi gerekir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Yusuf dedi ki:

  Asker Yusuf karakaya

 2. Mahir dedi ki:

  Ben üniversitede iki ders bıraktım edebiyat İngilizce Mart 2019 da insAllah askere gidiyorum İzmir Narlıdere ye yani şimdi ben üniversiteden diploma vs almam gerekir mi uzmanlığa kalmak için ne gerekiyor gerekli belgeler askerde nasıl kalıyoruz ne yapmamız lazım uzman çavuş yada astsubay olmak için ? Bilgi verir misiniz teşekkürler .

  1. Editör dedi ki:

   askerde uzman çavuş kalmak için bu linkten faydalanabilirsin https://www.uzmancavuslar.com/askerdeyken-uzman-cavus-sinavlarina-katilabilir-miyim.html
   Astsubaylık olayı ise farklı; belli bir yaş sınırı var, önce “öss” sınavına girip belli bir baraj puanını geçiyorsun, bu puanı askeriye belirliyor her yıl, onu geçtikten sonra astsubaylık sınavına giriyorsun. Onuda kazanırsan zaten mülakat spor testi vs. oluyor.

   biraz uzun iş.

 3. Emine dedi ki:

  Merhaba benim bi akrabam askerde kalmak istedi .ama halanin fetoden mahkemesi var diye kalamazsin demişler .yani bize öyle dedi .ben inanmadım .çünkü hala birinci derece akraba değil .sizce olabilir mi yoksa bize.kalmamak için yalan mı söylüyor .

  1. Admin dedi ki:

   1. derece akraba değilse kimseyi etkilemez

 4. Alp dedi ki:

  2019 martta askere gideceğim izmir narlıdereye lise mezunuyum askerde nasıl kalabilirim?

 5. Şahin dedi ki:

  Öncelikle iyi günler ben imalat mühendisliği mezunuyum askerde kısa dönemi uzuna çevirme şansım varmı veya uzun çıkarsa teskere bırakma gibi Askerde kalma devam etme şansım varmı? Bide mayıs dönemi için uzun çıkma ihtimali nedir.? Ort.2.82 bilgilerinz için teşekkür ederim şimdiden.

 6. Şahin dedi ki:

  İyi günler ben lisans mezunuyum imalat mühendisliğini bitirdim yani geçici diplomam elimde kardeşim sorum şu ben askeri şubeye gidip başvursam askere mayısta gitmek için benim mayısta askere alınma olasılığım nedir ve yedek subay olma olasılığım nedir. YDS yok ort. 2.82 bilgileriniz için teşekkür ederim

 7. Rıfat dedi ki:

  Merhaba ben 29 nisanda askerim uzman olarak yapmak istiyorum ama gözlük kullanıyorum burda mı cizdireyim gözlerimi yoksa orda hastaneye sevk ediyorlar mı birde apandist ameliyatı oldum bir sakıncası var mı

 8. Sinan dedi ki:

  Ben 128 kiloydum askerden muaf oldum şimdi ise kilo verdim 95 kilo oldum.Askere gitsem kalabilirmiyim görüntü olarak kilomu göstermiyorum ve de kas oranım yüksek olduğu için 85 kiloya kadar düşmem yeterliymiş.

 9. mehmet naci dedi ki:

  askerliğini bitiren uzman çavuş ollarak kallabilirmi

 10. İsmail çiftçi dedi ki:

  Boynumda 4 cm ameliyat izi var cocukluktan belli olmuyo uzmam olmama engel olurmu

 11. Ali alper dedi ki:

  Ben ortaokul mezunuym ama kick boks cıyım ne olurum