Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar

0 377

Kara Kuvvetleri Sözleşmeli Er Maaşları Ne Kadar?

Kara kuvvetleri komutanlığı bünyesinde sözleşmeli er olarak çalışan askerlerin maaşları imzaladıkları sözleşme süresine göre değişiklik göstermektedir. Sözleşmeli erlerin maaşları her sene artmaktadır. Kara kuvvetleri komutanlığına bağlı olarak Türk ordusunda sözleşmeli er olarak görev almak isteyen askerler normal erler ile aynı statüde görev almaktadır. Ancak aradaki fark sözleşmeli erin görev süresi belli, sigortalı ve tüm iaşeleri devlet tarafından karşılanmaktadır.

Sözleşmeli Er Olma Şartları ve Maaşları

Sözleşmeli er olarak Türk ordusuna giren askerler en fazla 7 yıl sözleşmeli er olarak görev yapabilirler. Bu askerler ilk sözleşmelerini kendi tercihlerine göre 3 yıl veya 4 yıllık olarak yapabilirler. Sözleşmeli erler görev süreleri bittikten sonra en az 1 yıl olmak üzere toplamda 7 yıl olacak şekilde görev sürelerini uzatabilirler. Sözleşmeli erler ilk seneleri için 2254 tl ile 4003 tl arasında maaş almaktadır. İkinci sene için 2322 tl ile 4076 tl arasında maaş alan sözleşmeli erler üçüncü sene 2389 tl ile 4149 tl arasında, dördüncü, sene ise 2457 tl ile 4222 tl arasında maaş almaktadır. Kişilerin maaşlarının belli tutarlar arasında değişmesi sözleşmeli erin görevdeki senesi, operasyon durumu, evli veya bekar olması durumuna göre değişmektedir.

sözleşmeli-er-maaş-tablosu-2

Sözleşmeli Er Rütbe Yükseltebilir Mi?

Türk ordusunda sözleşmeli er olarak görev yapan askerler 7. yılı doldurduktan sonra uzman erbaş olarak rütbelerini yükselterek görevlerine devam edebilirler. Ancak kişilerin Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde uzman erbaş olabilmesi için 29 yaşını doldurmamış olmaları gerekmektedir. 29 yaşını doldurmadan uzman erbaş olan askerler 3 yıl bu görevde kaldıktan sonra kendi istekleri ile astsubaylığa yükselebilirler.

Sözleşmeli Er Özlük Hakları

Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde sözleşmeli er olarak görev alan askerler bu görevde toplamda 7 yıl kalabilirler. Sözleşmeli erlerin giyim, barınma, yemek gibi temel ihtiyaçları Türk ordusu tarafından karşılanmaktadır. Sözleşmeli erlerin yıllık 30 gün izin, 15 gün de mazeret izni hakları bulunmaktadır. Aldıkları görevlerde ve operasyonlarda başarı elde eden sözleşmeli erler çeşitli ödüllerle ödüllendirilmektedir. Bu ödüller arasında ikramiyeler önemli yer tutmaktadır. Sözleşmeli erin görev süresi arttıkça aldığı maaşta artmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.