Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Bakaya Kalanlar Hemen Askere Alınır Mı

2 26

Bakaya Kalanlar Hemen Askere Alınır Mı?

Her Türk erkeğinin 21 yaşına girmesiyle birlikte zorunlu askerlik görevini yerine getirmesi gerekir. Ancak günümüzde eğitim süreci, kişinin sosyal ve ekonomik koşulları ile yurt dışında kariyer yapma isteği gibi çok yönlü nedenlerden ötürü askerlik zamanında (21 yaşında) yapılamamakta ve ertelenmektedir. Ertelenme sürecine askerliğin tecil ettirilmesi denmektedir. Askerlik tecili kişinin eğitim-öğretim süreci ve bunun tamamlanmasını takiben 2 yıl daha sürmektedir. Askerlik vazifesini zamanında değil de tecil ettirerek erteleyen kişiye bakaya adı verilir.

Milli Savunma Bakanlığı tarafından açıklanan 2018 yılına göre 450.000 Türk gencinin askerlik görevini yapmamış olduğu ve bakaya kaldığı tespit edilmiştir. Ancak gençler bakaya kalma süreciyle ilgili olarak akıllarına takılan soruların yanıtlarını aramaktadırlar. Bunların arasında bakaya kalanların askere gitme durumları sıkça gelmektedir.

Bakaya Kalanların Askerlik Durumu

Aslında askerlik korkulacak ve çekinilecek bir şey değildir üstelik lisans mezunu kişilerin yaptıkları askerlik izin kullanılmazsa sadece 5,5 ay gibi çok kısa bir süredir. Fakat yine de askerlik halen 450.000 kişinin önünde duran bir engel. Askerliğini sürekli erteleyen kişiler bakaya sıfatıyla karşılığını bulmaktadır. Eğitim durumu sıklıkla başta gelen neden olmak üzere çeşitli nedenlerden ötürü kişiler askere gitmemektedir. Ancak her şeyin bir süresi olduğu gibi ertelemenin de bir süresi vardır.

4 yıllık mezunlar için bu süre mezun olmasının ardından 2 yıl olarak açıklanmıştır. Eğer bu iki yılını da doldurduktan sonra askere gitmezse zabitlerin (jandarma) kendisini zapt ederek bakaya tutanağını imzalatması gerekmektedir. Yeni yasaya göre artık bakaya süresi dolanlar asker kaçağı sayılmamaktadır. Zaten kimseye zorla bir şeyi yaptırmak mümkün değil. Bakaya süresi dolan kişiler bakaya tutanağını doldurarak idari para cezasına çarptırılmaktadır. Söz konusu bu cezanın ödenmesinin hemen ardından serbest bırakılmaktadır.

Bakaya Durumunun Süresi Var mı?

Bakaya durumunun belli başlı bir süresi bulunmuyor. Tecil süresini dolduran bakayanın çevirmede bakaya tutanağını imza etmesi ve ardından idari para cezasını çarptırmasının ardından yeniden serbest bırakılması mümkün olacaktır. Bu kişinin askerlik vazifesini yapana dek bu şekilde devam eder.

Bunun yanı sıra bedelli askerlik durumunun yürürlüğe girmesi kişinin belirtilen şartları taşımasının ardından başvuruda bulunabilmesini mümkün kılmaktadır. İşte ortada duran tüm bu özellikler bakımından değerlendirilecek olunursa bakaya durumundaki kişinin her anlamda bedelli askerlik yaparak askerlikten muaf tutulması mümkün olabilir. Bunun dışında kişinin bakaya durumu sürecinde eğer idari para cezasını da ödemezse cumhuriyet başsavcılığına hakkında suç duyurusunda bulunulması gerçekleştirilecek ve kişinin mahkemeye sevki gerçekleştirilecektir.

 

1111-86/2 YOKLAMA KAÇAKLARI VE 1111-89 BAKAYALAR.

SÜRE (1 YILDAN SONRA)

KENDİLİĞİNDEN GELENLER (TL) YAKALANARAK GETİRİLENLER (TL)

0 AY – 4 AY

296 TL

1.187 TL

4 AY – 1 YIL

593 TL

2.376 TL

1 YIL-2 YIL

890 TL

3.564 TL

2 YIL-3 YIL

2.079 TL

5.943 TL

3 YIL-4 YIL

3.268 TL

8.320 TL

4 YIL-5 YIL

4.456 TL

10.696 TL

5 YIL-6 YIL

5.645 TL

13.073 TL

6 YIL-7 YIL

6.833 TL

15.450 TL

7 YIL-8 YIL

2 Yorumlar
  1. Mehmet diyor

    Bakaya kalanların askerliği uzar mı yoksa para cezası mı uygulanır

  2. halil diyor

    merhaba bana yedek subay askerlik cktibenm bolum psikoloji yanlz ben bedeli yaptm birlige katılacağım gün beni bakaya durumuna düşürüp yaptlar sanrm ama suan askerligim 2020 ye cktı iptal etmek istiyorum iptal edersem tekrar başvuruyor gibi olcak mıyım? iptal edersem suan şubatda beni askere gönderirler mi ? cevnz icin şimdiden teşekkürederim

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.