Ana Sayfa / Genel / Uzman Erbaş Göz Derecesi Sınıfları Ve Sınırları

Uzman Erbaş Göz Derecesi Sınıfları Ve Sınırları

Sözlü ve fiziki yeterliliklerin gerektirdiği mesleklerin başında gelen uzman erbaş göz derecesi hakkındaki sorular oldukça fazladır. Devamlı olarak alım yapılmasının yanı sıra en çok tercih edilen mesleklerden uzman erbaşlık için göz kontrolleri aşamalardan oluşmaktadır. Öncelikli olarak kişinin online başvuru yapması gerekirken sonrasında birtakım testlerden başarıyla çıkması gerekmektedir. Sağlık muayenesi kapsamında yapılan göz kontrollerinde ise hem göz ölçümleri hem de renk körü sorunun olup olmadığına bakılmaktadır. Renk körlüğüne sahip olmayan adaylar projeksiyon yardımıyla işaret edilen harfleri ne derece okuyabilirse alınacak raporda ona göre düzenlenmektedir. Sağlam raporu almaya hak kazanamayan adaylar elenirken aynı zamanda belirli sınıflandırmalarda yapılmaktadır.

Göz Derecelerinde Sınırlar

Göz derece ölçümlerinde ayrı ayrı olmak kaydıyla iki gözde tam olarak kontrol edilmektedir. İki göz içinde 3 numaraya kadar izin bulunmaktadır. Uzman erbaş göz derecesi 3 olarak bilinirken toplamda değil, iki göz için ayrı ayrıdır. Yani, toplamda 6 dereceye kadar izin bulunmaktadır. Daha üst seviyede bir görme bozukluğunun olması durumunda ise kişinin uzman erbaş sağlık yönetmeliğine göre sağlık raporu alabilmesi söz konusu olmamaktadır. Uzman hekimler tarafından çeşitli tetkikler sonucunda göz dereceleri çıkarılmaktadır.

Göz Dereceleri Sınıfları

Toplamda 2 dereceye sahip olunmasıyla uzman erbaşlık yapılabilir raporu verilirken komando olabilir ve paraşütle atlar olur ibareleri de yazılmaktadır. Bununla birlikte 6 derecenin altında olunmasıyla uzman erbaşlık yapabilir göz raporu verilir. A7F1 göz tanımı bulunması halinde sadece diyoptri olduğu anlaşılır. A7F2 göz tanımının olması durumunda da miyopi ve hipermetropi ve astigmatizmalar için kullanılır.

Uzman erbaş başvurusu yapmak isteyen adayların daha öncesinde bir göz muayenesine gitmesi önerilir. Bu sayede herhangi bir sorunun olup olmadığına bakılabilirken uygunluk taşıdığı görülebilir. Uzman erbaş göz derecesi toplamda 6 olmakla birlikte gözlere göre bunların dağılımı eşitte olmayabilir. Bununla birlikte çok daha net bir şekilde görebilen kişiler komando sınıfında uzman erbaşlık yapabilir, belirli niteliklerin sağlanmasıyla astsubaylığa geçiş imkanı da vardır. Ayrıca herhangi bir sorun olmaması durumunda askerlikten uzman erbaşlığa başvuru da yapılırken göz kontrolleri ve güvenlik araştırmalarıyla birlikte gerekliliklerin sağlanması sonrasında alımlar olmaktadır.


İlginizi Çekebilir!

Deniz Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir

Deniz Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir

Deniz Kuvvetleri Okuluna Nasıl Girilir ?   Türk silahlı kuvvetleri bünyesinde yer alan Deniz Kuvvetleri …

2 Soru

  1. A7F2 yazıldı.
    Sol 0.75 – Sağ 0.25 astigmat var. Başka bir şey yok.

    Heyetten olur alır mıyım?

    • A7F2 göz tanımı kodu sadece diyoptri yani miyopi ve hipermetropi ve astigmatizmalar için kullanılır.
      Bizlere bu yönden çok sorular soruluyor. Sağ göz için 3 ve sol göz için 3 olmak üzere toplam 6 dereceye kadar izin veriliyor. Ve 1 Astigmatizme yani toplam 2 dereceye kadar olan gözlerde Şu rapor verilir :Uzman erbaş , Komando olur , Paraşütle Atlar olur ” raporuna yazılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir