Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

MSB 2018 Yılı Uzman Erbaş Alımı Mülakatları ve İstenilen Evraklar

1 27

MSB 2018 Yılı Uzman Erbaş Alımı Mülakatları ve İstenilen Evraklar

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışmak isteyen adayların, 2018 yılı uzman erbaş alımları için yapılan başvuru sonuçları, geçtiğimiz günlerde Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden açıklandı. Bu açıklamanın ardından, uzman erbaş alımı için mülakat tarihleri de duyuruldu. Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde uzman erbaş olarak görev yapmak için bekleyen adayların en çok merak ettiği konuların başında ise, mülakatların içeriği geliyor. Mülakata girecek adayların hangi aşamalardan geçmesi gerektiğini, ne tür sınavları olduğunu ve diğer tüm detayları açıklayacağız. Öncelikle belirtmemiz gerekiyor ki mülakatlar toplamda 6 aşamadan oluşmaktadır. Adayların başarılı olması için bazı aşamaları eksiksiz olarak geçmeleri gerekmektedir.

Ülkemizde askerlik mesleğinin önemi sayesinde uzman erbaş alımı için de talep çok yoğundur. Ancak dünyanın en seçkin ordularından olan Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev almak için belirli kriterleri karşılamanız gerekli ve zorunludur. Uzman erbaş olmak isteyen her aday için aşamalar aşağıdaki şekilde ilerler.

2018 Yılında Uzman Erbaş Olabilmek İçin Hangi Aşamaları Geçmek Gerekiyor ?

Yazılı sınav uzman erbaş alımındaki kriterlerden biridir. Uzman erbaş olabilmek için yazılı bir sınava girilir ve bu sınavda adayın başarılı olması beklenir. Başvuru evraklarının incelenmesi ve bunu takiben kayıt kabul faaliyetleri ile birlikte adayın evraklarının tamamlanmış olması istenir. Fiziği değerlendirme ve fiziki yeterlilik 2 ayrı aşamayı oluşturur. Bu değerlendirmelerde temel olarak adayın fiziki yeterliliği ile birlikte uzman erbaş olabilmek için boy-kilo oranının yeterli olup olmadığı kontrol edilir. Fiziki yeterliliği bu mesleği yapmak için istenilen seviyede olmayan adaylar ve boy-kilo oranı istenilen seviyede olmayan adaylar elenirler. Bu aşamalarla birlikte diğer iki aşama ise mülakat ile sağlık raporu ve güvenlik soruşturması işlemleridir. Sağlık raporu ve güvenlik soruşturması işlemlerinde adaydan beklenen şey, hem sağlık hem de adli sicil olarak uzman erbaş olmaya müsait olmasıdır. Diğer aşama olan mülakat ise en çok merak edilen aşamadır.

Uzman Erbaş Adayları İçin Mülakatlarda İstenilenler Nelerdir ?

2018 yılında uzman erbaş adaylarından karşılamaları beklenilen belirli kriterler vardır. Mülakata giren adaylarla görüşülerek, adayın konuşma yeteneği, ses tonu, çok yönlü düşünebilmesi, davranışlarının dengeli olup olmadığı, heyecan durumu gibi faktörler incelenir ve değerlendirilir. Mülakatta 100 üzerinden en az 70 puan alan adaylar başarılı olarak kabul edilir. Bu puanın altındaki adaylar ise elenirler. Mülakat sonucuna göre adayların başarı durumları, kendilerine mülakatın bitiminden itibaren aynı gün içinde söylenecektir. Adayların mülakata itiraz hakkı bulunmaz. Yani elenen adaylar itiraz edemezler.

Bu sebeple mülakata girecek adayların dikkatli davranması gerekmektedir. Birçok aday, mülakatlara girmeden önce çeşitli hazırlıklar yapar. Bu hazırlıklar, ayna karşısında konuşma, güzel Türkçe kullanımı, topluluk karşısında konuşmak gibi hazırlıklardır. Sizler de mülakata girmeden önce soğukkanlılığınızı koruyup, düzgün cümleler kurmaya özen göstermelisiniz.

 

MÜLAKATLAR KAÇ AŞAMADAN OLACAK?

Mülakatlar 6 aşamadan olacak. Adaylar şu aşamaları başarı ile geçtikten sonra uzman erbaş olmaya hak kazanacak.

  • Yazılı sınav,
  • Başvuru evraklarının incelenmesi/kayıt kabul faaliyetleri,
  • Fiziki değerlendirme (boy ve kilo oranlarının TABLO-2’ye göre kontrolü),
  • Fiziki yeterlilik testi (TABLO-4),
  • Mülakat,
  • Sağlık raporu ve güvenlik soruşturması işlemleri.

MÜLAKATLARA GELİRKEN GETİRİLECEK EVRAKLAR

evrak listesi

evrak listesi

evrak listesi evrak listesi evrak listesi   boy kilo boy kişo

1 yorum
  1. Veli diyor

    Gereken evraklar nelerdir internet sitesinden bakmaya çalışıyorum giremiyorum yardımcı olur musunuz?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.