Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Askerlik Sorgulamanın Püf Noktaları

0 8

Askerlik Sorgulamanın Püf Noktaları

20 Yaşına gelmiş olan her Türk erkeği üzerine mükellef olan askerlik görevi bulunmaktadır. Herhangi bir sebepten dolayı askerlikten muaf olanlar, tecilli olanlar haricinde genel olarak 20 yaşında askerlik vazifesi yerine getirilmek üzere her vatandaş şubelerde işlemleri gerçekleştirmektedir. Askerlik şubelerinde askere gitmek isteyen adaylar için en yakın celp dönemi baz alınarak dosyalarda bu doğrultuda bilgiler girilmektedir. Askerlik celp dönemi yaklaşan her aday merak ile askerliğinin nereye çıktığını öğrenmek için sistemi dört göz ile takip etmektedir.

Askerlik Sorgulama İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her erkek, yaşı geldiği ve herhangi bir sebepten dolayı sıkıntısı bulunmayanlar askerlik görevini ifa etmek için ilk önce acemi birliğine teslim olmaktadır. Bu asker adayı vatandaşlar sistem üzerinden acemi birliklerini sorgulama yaparak öğrenme imkanına sahip olmaktadır.

Askerlik sorgulamasını yapabilmek için kişinin askerlik işlemlerini eksiksiz olarak yaptırması gerekmektedir. Tecil ve sağlık sorunun olmayan ve 20 yaş ve üstü her erkek hazır asker konumunda bulunmaktadır.

Bazı adaylar sistem üzerinden baktığı zaman askerlik sorgulamasında sıkıntı yaşadığını ve sistemde kendisinin adının gözükmediğini söylemektedir. Bu gibi durumlar ile karşılaşanlar için bu duruma birden çok sebep bulunmaktadır. O kişinin askerlik tarihi henüz daha gelmediği için sistemde sorgulama yapma imkanı yoktur. Başka bir sebep ise, kişi askerlik şubesine giderek gerekli işlemleri tamamlamadığı içinde sorgulama ekranında ismi gözükmemektedir. Kişinin bazı sebepler neticesinde askerliği tecilli olduğu zaman da sistemde sorgulama yapma imkanı bulunmamaktadır. Sağlık sorunu olan kişilerin de askerlik sorgulama sayfasında sorgulama yapma imkanı olmamaktadır.

Senede 4 kez celp dönemi bulunmaktadır. Şubat, mayıs, ağustos ve kasım aylarında asker alımları yapılmaktadır. Askerlik sorgulama işlemi yapabilmek için celp döneminden bir önceki ayın 15 inde ekranda sorgulama imkanı bulunmaktadır.

Askerlik sorgulama işlemleri e- devlet üzerinden kolay bir şekilde yapılmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle kişinin kimlik numarası üzerinden e- devlet şifresi bulunmaktadır. E- devlet şifresi almak için nüfus cüzdanı ile PTT şubelerine gitmek yeterli olmaktadır. Bu e- devlet şifresi ile gelen ekranda Asal başlığından askerlik sorgulaması yapılmaktadır.
 

Askerlik Sorgulama İşlemi Ne Zaman Yapılır

Askerlik sorgulama işlemleri celp döneminden 1 ay öncesinde yapılır. Lakin bazı aylarda değişiklik gösterebilir o yüzden takip etmenizde fayda olacaktır.

  • Şubat Celp Dönemi İçin; 15 Ocak
  • Mayıs Celp Dönemi İçin; 15 Nisan
  • Ağustos Celp Dönemi İçin; 15 Temmuz
  • Kasım Celp Dönemi İçin; 15 Ekim

Yukarıda Verdiğimiz Tarihler değişkenlik gösterebilir.

Askerlik Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Diğer konularımızda anlattığımız da ki gibi  E-Devlet üzerinden  sorgulayabilirsiniz. Lakin şifreniz yok ise PTT üzerinden 3 tl karşılığında Şifre alıp girebilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.