Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

2019 Uzman Çavuş Görev Ve Yetkileri

0 191

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çeşitli koşulların sağlanmasıyla alınan kişilerinden uzman çavuşlar kritik bölgelerde vazifelendirilmektedirler. Lise veya dengi okullarından mezun olunmasının ardından fiziksel olarak şartların sağlanması, güvenlik araştırmalarından sorunsuz geçilmesi ve yazılı-sözlü sınavlardan başarı gösterilmesiyle uzman onbaşı olarak göreve başlanılır. Ardından 1 yıllık görev sonrasında uzman çavuş olunmaktadır. Uzman çavuş ile uzman onbaşı arasında alt-üst durumu olmamakla birlikte uzman çavuş yetkileri komutanlıklara göre değişebilmektedir. Kara Kuvvet Komutanlığı alımları çok daha fazla olurken Deniz, Hava ve Jandarma Komutanlıkları da uzman çavuş alımlarına sahiptir. Başvurular öncelikli olarak internet üzerinden olurken sonrasında yazılı ve sözlü sınavları bulunmaktadır. boy-kilo oranına sahip olmayan kişiler veya vücudunun çeşitli bölümlerinde ameliyat izi, yara izi, dikiş izi, dövme bulunanlar uzman çavuş olmaya hak kazanmamaktadır.

Uzman Çavuş Rütbesi

Kamu düzeninin korunmasını sağlamakla birlikte silahlı kolluk kuvvetleridir. Er statüsünde olmakla birlikte subay ve astsubaylardan emir almaktadır. Bununla birlikte görev yapılacak bölgeler piyade ve komando sınıflarına göre ayrılmaktadır. Piyade statüsündeki uzman çavuşlar ordu evlerinde kalabilirken daha merkezi bölgelerde vazifelendirilmektedir. Komando uzman çavuşlar ise terör örgütleriyle mücadele kapsamındadır. Doğu illerinde görevlendirmeler olup sıcak çatışmalara girilmektedir. Güvenliği sağlama için arama yapma, kontrollerde bulunma yetkilerine sahip olan uzman çavuşların sözleşmelerinin yenilenmesi için bitiş tarihinden 3 ay önce dilekçeyle müracaat etmesi de gereklidir.

Uzman Çavuş Görevleri

Uzman çavuş yetkileri çok kapsamlı olmamakla birlikte hemen hemen tüm askeri rütbelerin altında olmasından dolayı emir alma durumundadır. Gerekli şartların sağlanmasıyla birlikte devamlı olarak uzman çavuş olunabilirken 45 yaş sonrasında ise sivil memur olarak askeriyelerde çalışılmaktadır. Arzu eden kişilerin sınavlara girerek subaylığa geçiş yapması da söz konusudur. Kırsal alanlarda güvenliğin sağlanması da söz sahibi olan uzman çavuşların devamlı olarak terör gruplarıyla yakın temasta olması da vazifenin önemini göstermektedir. Bundan dolayı spor ve silah eğitimleri çok daha yoğun olurken bilinmesi gereken tüm hususlar eğitimlerde öğretilmektedir. Askerlik görevini yapmamış kişilerde uzman çavuşluk mesleğini seçebilir, çok uzun yıllarda önemli operasyonlara katılarak görevinizi yerine getirebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.