Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Askerlik Görevinde Jandarma Nasıl Olunur?

0 54

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından alım işlemleri yapılan jandarmalar özelinde çeşitli şartlar bulunurken yazımızda jandarma nasıl olunur sorusunun cevabını bulabilirsiniz. Kırsal kesimlerde görev yapan Jandarmalar için askerliğini yapan kişiler başvurabildiği gibi daha askerlik hizmetini yerine getirmemiş kişilerde başvuru imkanını sahiptir.

Jandarma Olma Şartları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmakla birlikte en az lise mezunu erkek adaylar başvuruda bulunabilir.
  • 20 yaşından gün almamış kişilerin başvuru yapması söz konusu değildir. Üst yaş sınırı ise 27’dir.
  • KPSS sınavından 60 puan almak ve TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine uygun sağlık raporuna sahip olunması da Jandarma şartları arasındadır.
  • Jandarma uzman erbaş için 164 cm ve üzerinde bir boya sahip olunması gerekir. Boy-Kilo tablosunda belirtilen aralıklarda olmayan kişilerin başvuruları kabul edilmemektedir.
  • Herhangi bir nedenden dolayı askeri öğrencilikle ilişiği sonlandırılmış kişi ve kişilerinde jandarma olarak istihdam edilmesi de söz konusu olmamaktadır.
  • Verilen ceza ertelenmiş veya hükmün açıklanmasına geriye bırakılmış olmasına karşın yüz kızartıcı suçlardan ceza alan kişiler jandarma olamaz. Dolandırıcılık, sahtecilik, iftira, rüşvet, hırsızlık, ırza geçmek, kız kaçırmak gibi suçlarla kaçakçılık olaylarına karışılması bu kapsamda değerlendirilir.
  • Altı ay veya daha fazla hapis cezası alan kişilerinde jandarma olması ihtimal dahilinde değildir.
  • Türk Silahlı Kuvvetleri manevi şahsiyetini küçük düşürücü olaylara karışan ya da yasadışı siyasi, bölücü görüşler benimseyen kişilerde jandarma olma şartlarını taşımamaktadır.
  • Vücut yapısının her bakımdan kusursuz olması jandarma alımlarında önem taşır. Omurga veya göğüs yapısında bozukluk bulunması, kol baş, boyun veya yüz bölümlerinde yara, iz bulunmaması gerekir. Diz altında dövme bulunmamalı, vücudun herhangi bir yerinde jilet darbesi olmamalıdır. Kekeme, peltek kişilerinde jandarma olma şartlarına sahip olmadığı değerlendirilir.
  • Güvenlik soruşturmalarında terör örgütleriyle iltisaklı çıkan kişilerde jandarma olamaz.

Askerlik görevini yerine getiren kişilerin jandarma nasıl olur sorusu olumlu cevaplanır. Bunun içinde Birlik Komutanlıkları tarafından düzenlenen Nitelik Belgesi yeterli olmaktadır. Bu belgeye sahip kişilerin sağlık raporlarıyla birlikte başvuru yapmaları mümkündür. Gerek fiziksel gerekse diğer şartların sağlanmış olması durumunda alım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Başvuru işlemleri internet üzerinden yapılırken sonrasında kontrol ve mülakatlara girilmektedir. KPSS başarısına sahip olmayan kişilerin ise başvuruları geçerli olmamaktadır.

A

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.