Bayan Astsubay Boy-Kilo Tablosu

01.04.2018
12.482
A+
A-
Bayan Astsubay Boy-Kilo Tablosu

Bayan Astsubay Boy-Kilo Tablosu

Eskiden askerlik mesleği yalnızca erkeklerle bağdaştırılırken, günümüzdeki modern dünyanın şartları ve kadın erkek eşitliğinin artmasıyla birlikte, kadınların da askerliğe olan talebi artmaktadır. Bu talep artışıyla birlikte bayanların Türk Silahlı Kuvvetlerindeki rolü de doğru orantılı olarak artmakta ve daha da nemli bir hale gelmektedir. Bayan astsubay boy-kilo tablosu da askerlik mesleğini tercih etmeyi düşünen bayanların aklındaki en önemli sorulardan biri olarak ön plana çıkıyor.

Erkek ve bayanların fiziki yapılarının değişik olması sebebiyle, erkeklerde ve bayanlarda astsubay olabilmek için aranan fiziksel yeterlilikler değişiklik göstermektedir. Örneğin erkeklerin boy ortalaması bayanlara nazaran daha uzun olduğu için, bayanların astsubay olması için aranan boy şartı, erkeklerden daha kısa olabilmektedir. Yaş farkları arasında da boy kilo oranları değişim gösterebilmektedir. 19 yaşına kadar olan astsubay olmak isteyen bayanlarda aranan boy kilo şartları ile 19 yaşından büyük olan bayanların astsubay olabilmesi için istenilen boy kilo şartları farklılık göstermektedir.

Bayan Astsubay Boy Kilo Tablosu

19 Yaşından Küçük Bayan Astsubay Adayları İçin Boy Kilo Tablosu

Bayan astsubay adayları için yaş farkının önemli bir detay olduğundan bahsetmiştik. Bayan astsubay adayları minimum 15 yaşında olabilirler. 15 yaşından daha küçük olanlar için bayan astsubay olabilmek için herhangi bir imkan yoktur. Yani yaşınız 15 den küçük ise, 15 yaşını beklemeniz mecburidir. 15 yaşında olan bir bayan astsubay adayının boyu en az 148.5 cm olmak zorundadır.

148.5 boy da dahil olmak üzere en alt boy standardı budur. Yine aynı yaştaki bayan astsubay adaylarının, bayan astsubay boy-kilo tablosu içinde en fazla 171 cm boy uzunluğuna sahip olmaları gerekmektedir. Daha uzun boyu olanlar bayan astsubay adaylığı için gerekli şartları karşılamıyor demektir. Yine aynı şekilde adaylardan minimum 40.3 kilo olmaları beklenmektedir. Maksimum ise 68.4 kilo olabilirler. Bu bahsettiğimiz koşullar 15 yaşında bayan astsubay adayları için geçerli şartlardı. Ancak yaş büyüdükçe aranan şartlar da değişmektedir.

19 Yaşından Büyük Bayan Astsubay Adayları İçin Boy Kilo Tablosu

19 yaşından büyük olan bayan astsubay adayları için boy-kilo oranları, 19 yaşından küçük bayan astsubaylarından daha farklıdır. Minimum 1.53 boy oranı aranmaktadır. Yine bunun yanında, en az 44 kilo en çok ise 60 kilo şartı vardır. Bu şartlar boyunuzun 1.53 olduğu varsayılarak hazırlanmıştır.

Elbette boyunuz arttıkça kilonuz da artacaktır. Bayan astsubay boy-kilo tablosu içerisinde, bayan bir astsubay adayı maksimum 200 cm boyunda olabilir. Yine bu boyda olan bir adayın minimum 76 kilo olması beklenmektedir. En üst sınır olan 200 cm boya sahip adaylar için aranan maksimum kilo şartı ise 104’tür.

Yukarıdaki 1.53 boy kilo orantsı  kara kuvvetlerine aittir. aşağıdaki de diğer kuvvetlere aittir.

Bayan Astsubay Boy Kilo Tablosu

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Gamze dedi ki:

    Bayan boy sınırında bazı yerlerde 162 bazı yerlerde 164 yazıyor hangisi doğru?