Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Okul Askerliğimi Otomatik Tecil Eder Mi

1 153

Okul Askerliğimi Otomatik Tecil Eder Mi

Askerlik Teciline Dair

Türkiye’de 20 yaşına gelmiş olan her erkek vatandaş vatan borcu olarak askerlik görevini yerine getirmesi icap etmektedir. Fakat bazı durumlarda askerlik yaşı biraz daha ileri alınmaktadır. Buna en önemli sebep ise kişinin öğrencilik hayatının devam ediyor olmasından kaynaklanmaktadır. Türkiye genelinde faaliyet gösteren yerli ya da yabancı özel, devlet veya vakıf üniversitelerinde okuyan herkesin askerliği tecil etme hakkı bulunmaktadır. Bu tecil süresi ise o kişi okuldan mezun oluncaya kadar devam etmektedir.

Genellikle üniversiteye başlama yaşı olarak 20 yaşından öncesi yer almaktadır. Bu öğrencinin üniversite bünyesinde kaydı gerçekleştikten hemen sonra bulunduğu fakültenin öğrenci işleri tarafından askerlik şubesine öğrenciye ait bilgiler gönderilmektedir. Her sene yeni yıl ile birlikte eğer üniversiteye kayıt halen daha devam ediyorsa askerlik şubesine okul tarafından bu yönde bilgilendirme yazısı gönderilmektedir.

Tecil YaptıramayanlarHer ne kadar üniversite öğrencisi olmak tecili bozuyor olsa da bunun da belli şartları bulunmaktadır. Yaş olarak asker olma yaşına erişmiş, kaçak pozisyonda olan, celp dönemi gelip muayene kaçağı durumuna düşenler okuyor dahi olsa okul tarafından bile tecil belgesi göndermek askerliğin tecil edilmesine fayda etmemektedir. Okul ilk kayıt esnasında öğrenciden askerlik durum belgesi istemektedir. Askerlik ile herhangi bir ilişkisi olmayanların kaydı tam olarak yapılmaktadır. Okula bu belge verilip kayıt yapıldıktan sonra duruma göre kayıt yaptırılan yere dair belge götürülüp askerlik şubesine verilmektedir.

Okula kayıt gerçekleştikten sonra öğrenci belgesi ve yine okul tarafından verilen ekc2 belgesi askeriyeye götürülmek suretiyle tecil işleminin gerçekleşmesi başlamış olmaktadır. Kişi isterse kendisi bizzat bu belgeler ile askerlik şubesine giderek tecil işlemini yapabilmektedir. Ancak bazı üniversitelerde buna gerek kalmadan üniversite otomatik olarak askeriye ile bağlantı kurarak öğrenci adına tecil işlemini yapmaktadır. Fakat her üniversitedeki sistem farklı olduğu için bu konuda çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Aksi halde gitmeyen kişiler kaçak hükmünde olup hem para cezasına çarptırılır hem de askeriyeye alımı için tebligat çıkarılmaktadır. Askerlik şubesinden ya da öğrenim görülen üniversiteden yılın belli periyotlarında bu konuda bilgi alınması bu açıdan iyi olmaktadır.

1 yorum
  1. Ertuğrul bozkurt diyor

    Ben lise son sınıfım 20 ye girecem tecil falan gerekiyor mu muayene falan bildirisi gelirim lütfen cevap verin

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.