Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadardır ?

1 43

Uzman Çavuş Maaşları, Uzman çavuş ve uzman onbaşılar, uzman erbaş olarak ifade edilmektedir. Uzman erbaş uygulamasına 1986 yılında geçilmiş ve halen de devam dilmektedir.

Uzman çavuş olabilmek için en az lise mezunu olmak gerekmektedir. Uzman çavuşlar, askerlik hizmetini çavuş rütbesi ile tamamlayanlardan askerlik hizmetinden sonra, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin süreklilik gerektiren teknik ve uzmanlık isteyen görevlerde, kanun hükümlerince bir görevde kullanılanlar yönetmeliğe göre uzman onbaşılıktan uzman çavuşluğa geçirilenlerdir.

Uzman onbaşı olmak isteyenlerin de aynı şekilde en az lise mezunu olmaları gerekmektedir. Uzman onbaşı olanlar, askerlik görevini tamamladıktan sonra Türk Silahlı Kuvvetleri’nin süreklilik gerektiren kritik ve teknik görev yerlerinde hizmet eden kişilerdir.

Uzman erbaşların ilk görev yeri eğitim gördüğü okullardan eğitimlerini tamamlamalarına müteakip kura veya tayin yazdıkları yerlere göre belirlenmektedir. Denge ve boş kadro durumuna göre istekleri yerine getirilir. Uzman erbaşlar, subay ve astsubay gibi günlük çalışma saatlerinde görevlerini yerine getirirler.

Uzman erbaş olmak için bazı şartlar aranmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olmak, muvazzaf askerlik hizmetini tamamlamış olmak ve terhis tarihinden itibaren 3 yılını doldurmamış olmak, herhangi bir suçtan hükümlü olmamak, davranış ve tutumlarıyla yasa dışı bölücü, yıkıcı, siyasi bir görüşün olmaması şarttır. Askerlik şeref ve haysiyetine gölge düşürecek eylemlerde bulunmaması gerekmektedir.

2015 ve 2016 yılı güncel uzman çavuş maaşları aşağıdaki gibidir, gelen zamlarla birlikte 2016 yılında değişkenlik gösterebilir güncellenip eklenecektir.

Aşağıda vermiş olduğumuz maaşlar bere tazminatı, evlilik tazminatı, çocuk tazminatını içermeyen maaş tutarlarıdır havacı uzman çavuşlar, denizci uzman çavuşlar, sahil güvenlik uzman çavuşlar ve kara kuvvetleri uzman çavuşları’nın ayrı ayrı tazminatları olduğu için ham maaşı yayınladık. Herhangi bir sorusu olan yorum bölümünden sorabilir.

Uzman onbaşı ve Uzman Çavuş arasındaki maaş farkı ise 50 ila en fazla 100 TL civarındadır.

Batıda görev yapan bir uzman çavuşun maaşı en düşük 2600 TL 3000 TL arası Doğuda görev yapan bir uzman çavuşun maaşı ise 4200 TL ile 4800 Tl arasında değişmektedir.

Uzman Erbaş Alım Haberleri :

Kara Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş Alım Haberi İçin Tıklayınız

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş Alım Haberi İçin Tıklayınız

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Uzman Erbaş Alım Haberi İçin Tıklayınız

Jandarma Genel Komutanlığı Uzman Erbaş Alım Haberi İçin Tıklayınız

 

1 yorum
  1. ümit diyor

    guneydoguda görev yapan uzman çavuslarımızın uzman onbaşılarımızın dogu görevi operasyon ve geçici görev yolukları geç ödenmektedir bu bu konuda ne yapmalıyız

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.