Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

1 54

Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir ?

Yapılan anketlerde her zaman ülkemizin en güvenilir kurumu seçilen Türk Silahlı Kuvvetleri, Türkiye Cumhuriyeti’nin güvenliğini sağlamakla ve korumakla yükümlü olan, ülkemiz içerisindeki en önemli kurumlardandır. Ülkemizin jeopolitik konumu ve hassas bir bölgede yer almasından dolayı bünyesinde çeşitli asker türleri bulundurur. Bu asker türleri hava, kara ve deniz kuvvetleri olarak farklı alanlarda değerlendirilirler. Birçok askeri birim birbirinden daha farklı özelliklere sahiptir ve daha farklı alanlarda ülkemize fayda sağlamaktadırlar. Bunlardan en çok bilineni Komando birlikleridir.

Komandolar tüm hatlarıyla ülkemizin en seçkin askeri birliklerinden biri olma özelliği taşır. Bu özel askeri birlik, yüksek muharebe gücü, üstün fiziki yeterlilik, tüm hava şartlarında ve tüm coğrafi koşullarında savaşabilme özelliğine sahiptir. Komandoların en önemli özelliklerinden biri de, aldıkları üstün eğitim sayesinde her koşulda görev yapabilmeleridir. Komando olmak için gereken şartlar nelerdir sorusu tüm komando adaylarının merak ettiği bir sorudur. Ülkemizde yediden yetmişe herkesin bildiği ve hayranlık duyduğu komandolara karşı bu kadar ilgi gösterilmesi doğaldır. Bu kadar popüler olan komadoluk mesleği için elbette adayların da aklında merak ettikleri birçok soru vardır. Bu sorulara genel olarak fiziki ve psikolojik olarak yeterlilik en önemli şarttır diyebiliriz.

Komando Adaylarının Hangi Şartları Sağlaması Gerekmektedir ?

Komando olmak isteyen tüm adayların öncelikle, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev alıyor olması şart koşulmuştur. Yani Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev yapmayanlar komando olamazlar. Askerlik çağına gelmiş her gence, askerlik işlemleri için askerlik şubesine gittiğinde komando olmayı isteyip istemediği sorulmaktadır. Askerlik şubesinde komando olmak isteyen adaylardan, yalnızca bu göreve uygun görülenler komando olabilirler. Yani komando olmak isteyen her aday komando olamaz.

Komando Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir

Bunun için bazı şartlara uygun olmanız gerekmektedir. Boy kilo oranı, psikolojik sağlık ve fiziksel sağlığın elverişli olması gibi çeşitli şartlar vardır. Komando olmaya karar vermeden önce, çok zorlu bir eğitim süreci ile karşı karşıya olacağınızı unutmamanız gerekiyor. Komando olmak için gereken şartlar nelerdir sorusunun cevabı için, en önemli şartlardan birisi psikolojik yeterliliktir diyebiliriz. Bu soruya verilebilecek cevaplardan diğeri de fiziksel olarak komando olmaya elverişli olmanız gerektiğidir.

Sadece fiziksel olarak iyi durumda olmakta komandoluk için tek başına yeterli değildir. Komando eğitimleri hem fiziksel hem de psikolojik olarak dayanıklılığınızı ölçer. Adayların her açıdan mükemmel birer asker olmasını amaçlayan özel eğitimleri vardır. Komando olmak isteyenler, açlığa ve yalnızlığa dayanabilecek şekilde eğitilirler. Bu da her açıdan yeterli olmanız gerektiği anlamı taşımaktadır. Komando eğitiminin zorluğundan dolayı, birçok aday eğitim aşamasında elenmektedir. Sadece eğitimini tamamlamış adaylar komando olarak görev yapabilirler. Ülkemize büyük fayda sağlayan bu seçkin birlik her gencin hayalini süslese de, yalnızca komando olmaya kararlı olan ve eğitim aşamasında da kararlılığını sürekli koruyabilen adaylar bu göreve seçilmektedir.

1 yorum
  1. yiğit diyor

    sicil kaydı etkilermi

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.