Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Uzman Çavuşlar Bordo Bereli Olabilir Mi ?

4 127

Bugünkü yazımızda uzman çavuşlar’ın bordo bereli olup olamayacağını birlikte değerlendireceğiz.

Biliyorsunuz ki Bordo Bereliler Dünya’nın en iyi askeri birliği olarak bilinmekte ve tanınmaktadırlar, aslında taktıkları berenin adıyla anılan Bordo Bereliler’in ana yuvası Ankara Gölbaşı’nda bulunan Özel Kuvvetler Komutanlığı’dır.

Bordo Bereliler’in kadrosu Subay, Astsubay ve Uzman Erbaşlar’dan oluşmaktadır ve halen daha sadece Subay ve Astsubaylardan oluştuğunu düşünen ve sistemin işleyişinden haberdar olmayan youtuber’lar haber siteleri saçma sapan söylemlerle insanların kafasını bulandırmaya devam etmektedirler.

Bordo Bereliler Hakkındaki Şehir Efsaneleri Nelerdir ?

Bordo Bereliler hakkındaki şehir efsanelerinin başında 3 veya 3 buçuk yıl eğitim aldıkları söylentileridir, her bordo bereli’nin kendi kadrosuna has bir eğitim sistemi bulunmaktadır ve tüm eğitimleri takriben 9 ay sürmektedir, tabi bu eğitimlerden sonra çeşitli bröveler için de eğitimler almaya devam etmektedirler. Başlıca eğitimleri Komando İhtisas Kursu olmakla birlikte bunun yanında kurbağa adam ve çeşitli eğitimler almaktadırlar, söylediğim gibi her bir bordo bereli adayının ayrı kadrosu vardır ve kadrolarına göre eğitim görürler.

Peki Uzman Çavuşlar Gerçekten Bordo Bereli Olabilir Mi ?

Önceleri Özel Kuvvetler Komutanlığı bünyesine personel kazandırabilmek için birlikleri zaman zaman ziyaret eder ve adayları çeşitli testlere tabi tutarak ve mülakatlarla belirlerdi. Son zamanlarda bu değişti artık personel seçmeye kendileri değil, adayları özel kuvvetler komutanlığına çağırmakta ve bu hususta ilana çıkmaktadırlar. Konuyu fazla uzatmadan evet uzman çavuşlar bordo bereli olabilir, her yıl açılan sınav, mülakat ve testlerden geçerek her uzman çavuş bordo bereli olmaya aday olabilir tabi seçmeler öyle düşündüğünüz gibi basit değil kendinizi hazırlamadan gitmek mantıksız olacaktır, en güzeli kendinizi çeşitli testlere tabi tutarak geliştirmek ve seçmelere öyle gitmeniz sizin faydanıza olacaktır.

Sivil Kaynaklı Bordo Bereli Alımları Var Mı ?

Evet daha önce bunun örneği vardı Özel Kuvvetler Komutanlığı bu hususta bir ilana çıkmıştı ve bünyesine sözleşmeli subay alımı yapmıştı fakat daha sonra tekrarı olur mu olmaz mı bu hususta söyleyebileceğimiz veya tahmin edebileceğimiz bir durum söz konusu değildir.

Konuyu uzun uzadıya anlatmak isterdim fakat okuma huyumuzun pek olmadığını varsayarak özetlemeyi tercih ettim işin özeti bordo berelilerin kadrosu Subay, Astsubay ve Uzman Erbaşlar’dan oluşmaktadır şehir efsanelerine fazla kulak asmamanızı öneriyorum. Bunları kulaktan duyma bilgilerle değil tamamen aldığım ve emin olduğum bilgilerle yazdım eksik tarafları varsa lütfen yorumda belirtin düzeltme yapayım okuduğunuz için teşekkürler umarım bazı sorularınıza yanıt bulabilmişsinizdir.

4 Yorumlar
 1. hüseyin diyor

  kardeşim uzman çavuşum lakin herhangi bir kapalı devre veya msb sitesinden doğrudan özel kuvvetler uzman çavuş alımı açılmıyor nasıl başvuru yapıcaz dilekçeylemi ayrıca kaç yıllık olmamız gerekiyor bilgi verebilir misiniz?

  1. Ali GÜVENÇ diyor

   Kardeşim lise mezunu değilsen jandarma da uzman çvş olamazsın ama piyade de olursun takip et MSB den Hakkında hayırlısı olsun

 2. Murat diyor

  Selamün aleyküm öncelikle abilerim ben 6 7 ay sonra askere gidicem allah nasip ederse liseyi bitirmedim lise terkim uzman çavuş veya uzman onbaşı olabiliyormuyum bide askerden önce başvuru yapabiliyozmu bi bilgi verirsenin hic biyerde bi türlü cevap alamadım simdiden sağolun

 3. Sıhhıye uzman diyor

  As.kardeşim. Belli dönemler de uzmanlık başvuruları var,eğitim dönemi olarak ilk ve orta okul mezunlarını komando uzman olarak alıyor. Fakat askerlik şartı geldi en son.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.