Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Bedelli askerlik çıkacak mı ? kimler yararlanabilir

0 7

Bedelli askerlik çıkacak mı ? kimler yararlanabilir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her ne kadar mevcut durum içerisinde bedelli askerlik gündemimizde yok açıklamaları sıkça tekrarlansa da Başbakan Binali Yıldırım’ın katıldığı bir televizyon programında bedelli askerlik çıkabilir söylemi bir anda milyonlarca kişiye umut olmuş durumda.

 

Binali Yıldırım’ın açıklamalarından sonra da hükümette bedelli askerlik konusunda önemli bir adım attı ve bedelli askerliğin mutlaka konuşulacağı ve talebe cevap verileceği belirtildi.

 

Bu açıklamalardan sonra uzun zamandır bedelli askerlik gözleyenlerin kafalarında çeşitli sorularda oluşmaya başladı. Eğer bedelli askerlik çıkarsa ne zaman çıkacak, ücreti ne olacak ve kaç yaşındakiler yararlanabilecek gibi farklı sorular akılların bir ucuna yerleşmiş durumda.

 

Bedelli Askerlik Konusu Tam Olarak Ne Zaman Netleşecek ?

 

Bedelli konusu 24 saatten kısa bir süreci içerisinde hükümetten neredeyse onay aldı gibi resmi olarak açıklanmasıda bir o kadar hızlı olabilir. Salı günleri parti toplantıları yapılıyor ve önemli açıklamalarda genellikle Salı günleri duyuruluyor. Resmi açıklama salı günü olmasa bile kısa bir dönem içerisinde yapılacaktır. Bunu kolaylaştıran en büyük etken ise Haziran ayında seçimlerin olması, hükümet açısından çok etkili bir fırsat olarak değerlendiriliyor.

Bedelli askerlik çıkacak mı ? kimler yararlanabilir

Bedelli Askerlik Yaşı Kaç Olacak ?

 

2014 yılında çıkan bedelli askerlik 1 Ocak 1988 ve öncesinde doğanları kapsamıştı eğer üzerine 4 yıl sayarsak 1 Ocak 1992 yapıyor yani 92, 93 ve 94’lüler çıkacak olan bedelli askerlikten yararlanamıyor. Tabiki bu bizim öngördüğümüz tarih eğer dillendirilen yaş 25 bedel 15 sözü dikkate alınırsa tarih 1 yıl daha esnetilebilir ve 1 Ocak 1993 öncesi doğanlar çıkacak olan bedelli askerlikten yararlanabilirler yani net diyebildiğimiz 27 yaş üzeri bedelli askerlikten faydanabilecek gibi duruyor.

 

Bedelli Askerlik Ücreti Ne Kadar Olacak ?

 

Bedelli askerlik tutarı 2014 yılında yani son bedelli askerlik döneminde 18.000 TL olarak belirlenmişti. Aradan geçen süre içerisinde dolar 2 katına ulaştı askeri ücrette neredeyse aynı oranda arttı. O dönem belirlenen tutar askeri ücretin 19 katına denk geliyordu. Şuan için beklentiler 15.000 Tl gibi bir rakam ancak tutarın son belirlenen rakamın biraz üzerinde yani 21.000 TL civarında olacağı konuşuluyor.

 

Bedelli Askerlik En Son Ne Zaman Çıkmıştı ?

 

Bedelli askerlik son olarak 2014 yılında çıkmıştı ve 1 Ocak 1988 öncesinde doğanları kapsamıştı ve 203 bin kişi bedelli askerlikten faydalanmıştı. Ondan önce ise 2011 yılında bedelli askerlik çıkarılmıştı. 2011 yılında çıkarılan bedelli askerlik için 30 bin tl ödemek gerekiyordu bu rakam hükümetin daha fazla kişinin yararlanmasını sağlaması için biraz esnetilmiş ve 2014 yılında 18 bin liraya kadar çekilmişti. Devlet 2014 yılında çıkarılan bedelli ile tam 3.6 milyar türk lirası gelir elde etmişti. 2011’de ise bu rakam 2.2 milyar türk lirasıydı.

Sosyal Medyada Kim Ne Diyor ?

 

Tabiki bedelli askerliğin bu kadar yakınlaşmasını sağlayan en önemli etken sosyal medya dersek yanlış olmaz. Peki açıklamalardan sonra sosyal medyada kim ne diyor. Bedelli askerlik konusunda belirsizliğin hala sürmesi isteklerinde hala devam ediyor olmasını sağlıyor. Önümüzdeki seçimden dolayı çoğu kişi yaş ve ücretin esnek olmaması durumunda hükümeti oy ile tehdit ediyor. Bir kısım ise askerimizin mevcut operasyonlarından dolayı bedelli askerliğin şuan için anlamsız olduğu düşüncesindeler.

 

Hükümet elde edilecek gelir ile savunma sanayisine önemli bir katkı sağlayacağı düşüncesinde son söz tabi ki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından söylenecek ve gerekli açıklamayıda kendi yapacaktır. Bedelli askerliğe şuan bakış açısı olumsuz olması milyonlarca kişi için tek önemli sorun olarak görülüyor.

 

Eğer tutar alt seviyede tutulur ve yaşta 25’e kadar gerilerse yarım milyon kişinin bedelli askerlikten yararlanması bekleniyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.