Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Yoklama Kaçağı Nedir

1 83

Yoklama Kaçağı Nedir?

Uzun zamandır Asker kaçağı veya bir başka deyişle yoklama kaçağı nedir işlemleri nasıl yapılır, bankaya para cezası ne kadar ödenir gibi sorular merak ediliyor. Askerlik yoklaması kişilerin eğitimi, yaş ve sağlık durumu ve askerliğe uygun olup olmadıklarının yapıldığı ön incelemedir. Yükümlüler yoklama süreleri dahilinde yoklamalarını yerine getiremezler ise yoklama kaçağı durumuna gelirler. Ayrıca cezası Kesinleşmiş olup (itiraz edilmemesi ve ortadan kaldırılmaması sonucunda) süresi dahilinde ödenmeyen idari para cezaları, Anayasanın Amme Alacaklarının Tahsili Usulü maddesi uyarınca tahsil edilmektedir.

Yoklama Kaçağı Nedir?

Askerlik yoklamaları kişinin eğitimi, yaş ve sağlık durumları ve askerliğe uygun olup olmadıklarının yapıldığı ön kontrollerdir.

2018 Bakaya ve Yoklama Kaçağı Cezası Ne Kadar?

Bakaya cezaları, yoklama süresinin ne kadar bir süre geciktirdiğine ve kendiliğinden gelen veya zorla yakalanarak getirilmiş olma  durumuna göre değişiklik göstermektedir.  Örnek olarak 5 aydır yoklama kaçağı olarak belirlenen kişi 296 TL, 1 yıldır yoklama kaçağı olarak gözüken kişi 890 TL idari para cezası ödemek zorunda kalıyor.

Yoklama Kaçağı Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Kişiler yoklama kaçağı olup olmadığını E-Devlet sistemi üzerinden bir tık ile öğrenebilir. Siteye erişim için “https://www.turkiye.gov.tr/ASAL-son-yoklama-bilgi-formu” buradaki bağlantıya tıklayarak, E-Devlet şifresi ve TC kimlik numarası ile giriş yaptıktan sonra askerlik durumunu kolaylıkla görülebilir. Ekranda yoklama kaçağı olup olunmadığı, eğer yoklama kaçağı durumu var ise ne kadar süredir yoklama kaçağı olarak belirlendiği yazacaktır.

Ceza Nereye, Nasıl Ödenir?


​​​​​​

Eğer yoklama kaçağı ya da bakaya durumuna geldi ise biri  ve tabloda belirtildiği üzere cezalarla karşı karşıya gelindiyse bunları ödemek durumunda kalınır.  Askerlik cezaları vergi dairelerinden tahsil edilir. Vergi dairelerinde cezaların 4’e kadar taksitlendirme şansı da mevcuttur.

Yoklama Kaçağı ve Bakaya Cezaları Ödenmezse Ne Olur?

 

Kesinleşmiş olan  (itiraz edilmemesi, ortadan kaldırılmamasından sonra ) süresi içerisinde tahsil edilemeyen idari para cezaları Amme Alacaklarının Tahsili Usulüne göre tahsil edilmektedir. Bu kanun uyarınca para cezası borcu vergi dairesine gönderilir, kişi ömür boyu takip edilir, alacağın tahsili için maaş haczi başta olmak üzere, taşınır, taşınmaz haczinin yanında banka ve sair kurumlardaki alacakların, mevduatların haczi gibi her türlü para tahsil yöntemi, bir icra dosyası hazırlanmadan yürütülebilmektedir. Bundan dolayı böyle bir borcun tahsil edilememesi veya sona ermesi veya  takipten vazgeçilmesi gibi bir ihtimal yok denecek miktarda azdır ve kaçınılması zordur.
​​​​​​


Yoklama Kaçağı ve Bakaya Cezalarına Af Var Mı?

Son zamanlarda artan terör olayları ve çeşitli nedenlerden dolayı bakaya olarak kalanların ve yoklama kaçaklarının sayısı arttığı gözlenmektedir. Durum böyle olunca, cezalar katlanarak artmakta ve vatandaşlar ciddi cezaların altında kalmaktadır. Bu durumun sonucunda şuan binlerce kişi yoklama kaçağı ve bakaya cezalarına af var mı merak etmekte. Devlet büyüklerinin yaptıkları açıklamalar doğrultusunda mevcut dönemde bu borçlara af getirilmesinin düşünülüyor, fakat ilerleyen dönemlerde daha önemli gelişmelerin yaşanabileceği bilgisi de mevcuttur.

1 yorum
  1. Alper diyor

    Admin, Askerliğimi okuldan dolayı tecil ettirdim. Ama okul bitiminde 2 ay içinde mezuniyetimi bildirmem gerekiyormuş ben bildirmedim ve yoklama kacagına düştüm daha sonra tecil yaptırıp düzelltirdim ama 26 günlük yoklama kaçağı cezası geldi 132 TL sorum şu astsubaylık veya uzmanlık sınavında Yoklama kaçağı olmam güvenlik soruşturmada sıkıntı çıkarır mı ?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.