Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Askerlik Tecil Sorgulama

0 52

Askerlik Tecil Sorgulama

Askerlik Tecili ile Alakalı

Askerlik için belirtilen yaş sınırı 20 olduğu halde insanlar bazı durumlara bağlı olarak bu süreyi uzatmaktadır. Hal böyle olunca ortaya askerlik tecili kavramı çıkmaktadır. Askerlik tecili, kişinin askere gidiş süresinin daha geç olarak uzaması anlamına gelmektedir. Askerlik tecili olmadan askere gitmeme imkanı yoktur. Kişi bu durumda kaçak olacağı için bakaya konumuna düşmüş olmaktadır. Askerlik tecilinin olması için birden çok sebep olmaktadır. Kişinin eğitimi, sağlık sıkıntıları, işi ile ilgili durumlar gibi çok sayıda sebep bulunmaktadır. Fakat tecil noktasında dahi bir sınırlama bulunmaktadır. 29 yaşını dolduran herkesin tecili otomatik olarak bitmektedir.

Lisans mezunlarına tanınan mezuniyetten sonraki 2 yıl tecil etme imkanı lise ve ön lisans mezunları için geçerli olmamaktadır. Lise ya da ön lisans mezunu olanlar sadece öğrenim gördükleri süre zarfında askerlikten tecilli olarak gözükmektedir. Bu iki yerden mezuniyetlerini aldıktan sonra tecil işleminin gerçekleşme imkanı olması için lisans düzeyinde bir programa kayıt yaptırılması gerekmektedir. Ayrıca bu imkan lisans mezunlarına sadece okul bitiminde gerçekleştirmek üzere bir kereye mahsus olarak tanınmaktadır.

Askerlik Tecili Yapılma Seçenekleri

Askerlik tecili öğrenme seçeneği çok olmak ile birlikte en çok kullanılan 2 yöntem bulunmaktadır. Kişi eğitim hayatına devam ediyor ise bağlı olduğu öğrenci işlerinden askerlik durumunu öğrenme imkanı bulunmaktadır. Öğrenci işlerindeki çalışan görevliler bu talebi anında sistem üzerinden bakarak yerine getirme imkanına sahip olmaktadır.

Kişi kendisi de askerlik tecil sorgulama işlemini gerçekleştirme imkanı bulmaktadır. Bunun için kendi kimlik bilgileri üzerinden almış olduğu e- devlet şifresinin olması gerekmektedir. Bu şifreyi almak için ise, en yakın PTT şubesi üzerinden kimlik numarası ve bilgileri üzerinden sahip olma imkanı bulunmaktadır. Şifre alınıp sisteme giriş yapıldıktan sonra

Asal başlığının bulunması gerekmektedir. Bu gelen başlığın altında askerlik durum belgesi seçeneğine tıklanması icap etmektedir. Bu yere giriş yapıldıktan sonra ekrana açılan pencerede tecil durumu ile ayrıntılı bilgi yer almaktadır. Ayrıca e- devlet üzerinden sistemdeki bulunan diğer alt başlıklara da tıklanmak sureti ile askerliğe dair her hususta gerekli bilgi verilmektedir.

askerlik-durum-belgesi-1

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.