Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Uzman Çavuşlar Özlük Haklarını İstiyor !

1 22

Değerli camiamızın genel sorunları ve isteklerini kapsayan bir yazı yazmak istedik, gerek mesajlarda gerek sayfamızdaki yorumlarda belirten sorunların tamamını yazmaya çalıştık fakat sorun bir değil maalesef. Velhasıl irdeledikçe çeşitli sorunlar çıkıyor ortaya bizde bunların çözümünü yetkililerimizden istiyoruz.

Uzman Çavuşların İstediği Özlük Hakları !

 1. Tayinlerin biran önce düzeltilmesi gerekiyor örneğin Bolu komando tugayında görevli bir uzman çavuş güneydoğuya gittiğinde doğu görevinden sayılmamaktadır ki bizlerin canını yakan en büyük sorunların başında bu tayin meselesi geliyor.
 2. Sözleşmenin bitirilmesi gerekiyor ki sözleşmeyle vatan müdafaası zaten olmaz, olamaz sorunların en başında sözleşmeli olmamız geliyor maalesef.
 3. 3269 sayılı uzman erbaş kanununun tekrar ele alınması ve değiştirilmesi gerekiyor.
 4. Sağlık sebebiyle meslekten atılan birçok kardeşimiz bulunmaktadır yani uzman çavuşlar robot olmasa gerek çeşitli rahatsızlıklarından dolayı 90 gün rapor hakkını dolduran bir uzman çavuş sorgusuz meslekten atılabiliyor ve bu maddenin de biran önce düzeltilmesi gerekiyor.
 5. Silah meselesi de aslında önemli nasıl ki subay astsubay bedelsiz olarak beylik tabancası alabiliyorsa uzman çavuşların da bu haktan faydalanması gerekiyor.
 6. Orduevi meselesi zaten kanayan bir yara, uzman çavuşlar operasyondan operasyona giderken canla başla çatışıyor ve örneğin kayseri veya bolu komando tugaylarında çalışan bir uzman çavuş orduevinden faydalanamıyor, bu üvey evlat muamelesi değil de nedir ?
 7. Uzman çavuşlar arasında hiyerarşi de yok mesela 20 yıl görev yapmış bir uzman çavuşla, bu yıl başlamış bir uzman çavuş aynı statüdedir. Bu hiyerarşinin de düzeltilmesi gerekiyor.
 8. Rütbe ve spolet gibi ufak tefek şeylere de rütuş yapılmalı.

Yukarda sıraladığım 8 maddeyle genel sorunları ele almaya çalıştık, bu 8 madde düzeltilmezse özlük haklarında bir değişiklik maalesef olmayacaktır. Hemen hemen her gün bir uzman çavuş şehit düşüyor, vatanı müdafaa etmek ve ülkemize kasteden örgütlerle çatışırken şehit düşüyorlar. Kimse kahraman uzman çavuşların sesini duymayacak mı ? kimse bu özlük haklarının düzeltilmesi için elini taşın altına koymayacak mı ?

Sayın yetkililere sesleniyoruz evet uzman çavuşlar mesleğe başlarken bu özlük haklarının farkındaydılar ve neler olabileceğinin de farkındaydılar. Her yıl binlerce alım yapılacağına, özlük hakları iyileştirilse daha az masraf olmaz mı devletimize ? tecrübeli personel olsa yeni personelin yanında daha az şehit verilmez mi ?

Özlük haklarının iyileştirilmesi, sözleşmenin kalkması gibi sorunlar çözülürse personelin moral ve motivasyonu daha iyi olacak ve mesleği bırakma sayısı da ona oranla düşecektir, umarız bu yazdıklarımız bir sitem olarak algılanmaz, aslında bizler sitem etmiyoruz sadece statü ve özlük haklarımızın biraz daha iyileştirilmesini istiyoruz ve üvey evlat muamalesinden biran önce kurtulmak istiyoruz.

Lütfen sesimizi duyurabilmek adına bu yazıyı arkadaşlarınızla paylaşın umuyoruz ki kahraman uzman çavuşların sesini birileri duyacaktır. Devletimize saygımız sonsuz, milletimize sevgimiz sonsuz her ne olursa olsun “Vatan Sağolsun” diyebilen uzman çavuşları gözardı etmeyiniz. . .

1 yorum
 1. metin diyor

  Özlük haklarının düzenlenemsi ile ilgili bir çalışma yapılırsa bir madde eklemek istiyorum.3269 sayılı kanuna göre
  sözleşme yaparak belirlenen asgari hizmet süresi kadar görev yapan ve sözleşme bitiminde kendi istekleri ile görevden ayrılan uzman çavuşlara sağlık koşullallarının yerine getirilmesi şartı ile harçtan muaf olarak silah taşıma ruhsatı verilmesinin özlük hakları kapsamına alınması

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.