Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Hava Kuvvetleri Komutanlığı

0 16

Hava Kuvvetleri Komutanlığı

Askeriye ihtiyaç duyulması durumunda her yıl belli pozisyonlarda personel alımı yapmaktadır. Hava Kuvvetleri Komutanlığı da askeriye bünyesinde her yıl belli oranda personel alımı yapmaktadır. Bu alımlar içerisinde sözleşmeli er alımı da bulunmaktadır. 20 ile 25 yaş aralığındaki kişilerin başvurma hakkı bulunmaktadır. Askerlik ile ilişkisi kesilmemiş, askerlik görevini şu an yapan ya da yapmış olan herkes Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından açılan sözleşmeli er ilanlarına başvurma hakkına sahip olmaktadır. Yapılan sınavlardan sonra uygun görülme sonucunda ücretli olarak askeriye personel olma imkanı bulunmaktadır.

Sözleşmeli Er İlanları

Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından belirlenen tarihlerde sözleşmeli er olmak isteyenler başvuru yapabilmektedir. Yapılan başvurudan sonra, başvurunun kabul görmesi ile birlikte kişi bir takım sınavlara tabi tutulmaktadır. Fakat bundan önce kişide herhangi ciddi bir sağlık sorununun olmaması icap etmektedir. Sağlık sorunu olmayan adayların sınavları geçmesinden sonra sözleşmeli er olma imkanı bulunmaktadır. Bu şartları kabul edip yerine getirecek kişilerin internet üzerinden sınav ve başvuru tarihlerini iyi takip etmesi önem arz etmektedir. Yaş sorunu olmayan, askerliğini yapmış olan herkes bu alanda çalışmak için aday olma imkanına sahip bulunmaktadır.

Fiziksel yeterlilik ve alan yeterliliği sınavlar içerisinde önde gelen faktörler arasında yer almaktadır. Sözleşmeli er statüsünde çalışacak olanlar aylık maaş da alacağı için alım esnasında titiz davranılmaktadır. Fiziksel kontroller ve sağlık noktasında çok ciddi bir tarama yapılmaktadır.

Sözleşmeli er olarak çalışanlara ilk başta 3 ya da 4 yıllık sözleşme yapılmaktadır. Bu sürenin bitiminde isteği bağlı sözleşme süresi uzatılmaktadır. İsteğe bağlı olarak en az 1 sene uzatmak gerekmektedir. Sözleşmeli er statüsünde bir kişi en fazla 7 sene görev yapmaktadır.

Sözleşmeli erlerin barınma, yeme, içme, giyim gibi masrafları devlet hazinesi tarafından karşılanmaktadır. Sözleşmeli erler 3 yıllık zorunlu hizmeti tamamladıktan sonra uzman erbaş olma imkanı doğmaktadır. Uzman erbaş olmak için gerekli şartlar sağlanıp yapılan sınavdan müspet netice alınması ile rütbe artırılmış olmaktadır. Uzman erbaş olarak da 3 yıllık görev süresi tamamlandıktan sonra girilen sınavlar neticesinde astsubay olma imkanı da bulunmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.