Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

2019 Bekçi Alımları Ne Zaman Bekçi Alımları Başladı mı?

1 11

Binlerce adayın sorguladığı ve heyecanla beklediği çarşı ve mahalle bekçisi alımı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından yapılan açıklamalarla tekrar gündeme geldi.Peki 2019 bekçi alımı ne zaman, şartlar neler ,başvuru şartlarında herhangi bir değişikliğe gidildi mi gelin bu soruların yanıtlarını haberimizin detaylarında arayalım.

İçişleri Bakanlığı tarafından duyurulan ilana göre 2019 çarşı ve mahalle bekçisi alımı açılacak ilana başvuru yapmayı bekleyen binlerce adayı yakından ilgilendiriyor.Dışarıda sokakta geceleri toplumun  huzur ve güvenliğini sağlayan 8 bin bekçi alımının detayları belli olmaya başladı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu geçtiğimiz günlerde duyurduğu bekçi alım ilanı açıklaması emniyet personeli olmak isteyen adaylarda büyük heyecan yarattı. Peki konu ile ilgili şu ana kadar belli olan detaylar neler gelin birlikte bakalım…

Bekçi Alımı Şartları Ve Başvuru Tarihi

Bu yıl içerisinde yani 2019 tarihinde (EGM)Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından alınacak olan 8 bin bekçi hakkında bilgi veren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu çarşı ve mahalle bekçisi alımlarını Mart ayı başında olacağını açıkladı.

Bekçi Alımı İçin Başvuru Şartları

a) Türk vatandaşı olmak,

b) c) Askerlik ödevini bitirmiş olmak,

ç) 18 yaşını tamamladıktan sonra yaptırılan yaş düzeltmelerinde düzeltmeden önceki yaş dikkate alınmak kaydıyla, başvuru tarihi itibarıyla 18 yaşını tamamlamış ve 31 yaşından gün almamış olmak,

d) Ağır hapis veya altı aydan fazla hapis veyahut affa uğramış olsalar bile zimmet, ihtilas, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, inancı kötüye kullanmak, dolanlı iflas veya yüz kızartıcı başka bir fiilden dolayı hapis cezasından hükümlü bulunmamak,

e) Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak,

f) Kamu haklarından mahrum olmamak, kamu hizmetlerinden mahrumiyet cezası ile mahkûm bulunmamak,

g) Memuriyete engel bir hali bulunmamak,

ğ) Silah taşımaya veya silahlı görev yapmaya hukuki bir engeli bulunmamak,

h) Sağlık Yönetmeliğinde belirtilen şartları taşımak

ı) Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya idari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı İdari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylunun çarşı ve mahalle bekçisi alımları ile ilgili  yaptığı açıklama şöyle;

“Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarından bugüne kadar, yani 2016 yılından itibaren toplam 9 bin 444 yeni bekçimiz göreve başladı. Öncekilerle beraber hali hazırda 11 bin 382 bekçimiz görev basındadır. Hâlihazırda 8 bin 670 bekçimizin de atamaları yapıldı, eğitimleri önümüzdeki hafta sonuna kadar tamamlanıp göreve başlayacaklar. Bin 620 arkadaşımızın da sağlık raporu ve güvenlik soruşturma süreçleri devam etmektedir. Yani neredeyse rakam toplam 10 bin 300’e varmıştır. 10 bin 300 arkadaşımız bu ayın sonu itibarıyla görevlerine Türkiye’nin bütün vilayetlerinde başlayacaklardır. Ama bununla da yetinmiyoruz, mart ayı başında 8 bin bekçi alımı için de yeniden ilana çıkıyoruz.”İfadelerini kullandı.

Bekçilik Yönetmeliğinde Önemli Bir Detay

Emniyet Genel  Müdürlüğü (EGM) bekçilik yönetmeliğinde yer alan adayların ilkokul mezunu olarak seçilebileceği belirtiliyordu, ancak ek maddede bu maddenin değiştirilebileceği ihtimaller arasında.Geçtiğimiz yıllarda İçişleri Bakanlığı 2017-2018 yıllarında yaptığı bekçi alımlarını lise mezunu adaylar arasından seçmişti. 2. dönem bekçi alımında ise yine eğitim düzeyinin en az lise mezunu olması bekleniyor. Ancak bu konuda henüz net bir bilgi gelmedi. Kılavuz yayımlandığında tüm detaylar belli olacak ve kamuoyuna duyurulacak.

Bekçi Alımı Sınavlarında Neler Soruluyor?

Ön sağlık kontrolünü geçen adaylar giriş sınavlarına alınıyor. Giriş sınavları; yazılı, fiziki yeterlilik ve sözlü sınavlardan oluşmaktadır. Yazılı sınav, test şeklinde yapılır. Adaylara beş şıktan oluşan çoktan seçmeli 100 soru sorulur. Sınav soruları; Türkçe, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Hayat Bilgisi, Matematik, Genel Kültür alanlarından oluşur. Fiziki yeterlilik sınavı; adayın bedeni kabiliyeti ve fiziki yapısı değerlendirilmek üzere uygulamalı olarak yapılır.

1 yorum
  1. ÖMer diyor

    Çok heves etigim bir mesleğim istiyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.