Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

MSB’DEN AÇIKLAMA:ASKERLİK SÜRESİ KISALIYOR MU?

0 11

Askerlik Süresi Kısalıyor mu?

Milli Savunma Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre askerlik suresinin  kısalabilir yönünde konuşmalar olduğu belirtildi. Dolayısıyla bedelli askerlikte buna bağlı olarak şekillenecek.Yeni Askerlik sistemi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler’in ve tüm Kuvvet Komutanları ile Bakan yardımcılarının katıldığı toplantıda ayrıntılar görüşüldü.

Tek Tip Askerlik

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin TSK profesyonel Ordu’ya dönüşmesi ile bu süreç içerisinde ihtiyaç olacak personel sayısı tüm kuvvet komutanlıklarınca yapılan çalışmalar yanında ayrıntılı şekilde konuşuldu devam eden 12 Ay uzun dönemde 6 ay kısa dönem olarak uygulanan  bu zorunlu askerlik her yükümlü için aynı sürede tamamlanmış olup askeri kulislerde en fazla konuşulan konular arasında. Bu bağlamda eğitim düzeyine bakılmaksızın her yükümlü asker askerliğini 9 ayda tamamlayacak

Bedelli Askerlik Nasıl Planlanıyor?

Kulislerdeki açıklamalara göre  bedelli askerlik uygulamasının sürekli ve kalıcı hale getirilmesine yönelik alternatifler üzerinde de çalışılıyor .Bunun için 3 aylık zorunlu temel askerlik eğitiminin arkasından yükümlülerin belli bir bedel karşılığında geri kalan sureleri için askerliğini yapmış sayılmaları seçenekler arasında bulunmaktadır.

Doktorlar Bu Sistemden Yararlanacak Mı?

Bazı meslek gruplarında yeni askerlik sisteminde özel uygulamalarında olacağı belirtiliyor Bu bağlamda Doktor, hakim, öğretmen ve bazı akademik alanlarda görev yapanlar ile  Sporcular için de esneklik getirilebileceği söyleniyor Bu meslek gruplarını üye yükümlülerin mesleki yaşamlarının ve yaptıkları kariyerlerinin etkilenmemesi için onlara uygun zaman dilimlerinde askerlik hizmetinin yerine getirilmesi sağlanması amaçlanıyor. Mesela öğretmenler  askerlik yükümlülüklerinin çoğunlukla yaz aylarında yerine getirmeleri tavsiye edilecek.

Milli Savunma Bakanlığı konuşulan yeni askerlik sistemi için düzenlemeyle ilgili konuya son şeklini verdikten sonra Maliye ve Hazine Bakanlığı Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler ile Milli Eğitim Bakanlıklarının da görüşüne sunulacak. Bu sürecin akabinde hazırlanacak kanun teklifi Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) gündemine gelecek.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.