Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Astsubay Nasıl Olunur 2019

0 32

Nato üyesi ülkelerde bulunan mecburi bir sınıf olan Astsubay nasıl olunur sorusu farklı şekillerde cevaplanabilmektedir. Öncelikli olarak kişinin fiziksel olarak yeterliliğe sahip olması gerekirken belirtilen yasalara uygun olarak faaliyetlerde bulunuyor olması da aranmaktadır. Güvenlik soruşturmalarından başarıyla geçilmesi, yazılı ve sözlü sınavlarda sorun yaşanmaması halinde Astsubay Meslek Yüksek okulu’na girilmektedir. Böylelikle Astsubay olma süresi başlamaktadır. Alınan eğitimle birlikte 30 Ağustos Zafer Bayramında yapılan tören sonucunda kişiler Astsubay olarak isimlendirilmektedir. Astsubay Çavuş olarak rütbe alım işlemi de tören sonrasında olmaktadır. Ardından 3 yıl ve 6 yıllık sürelerin sonucunda kişinin rütbe alması mümkün olmaktadır.

Astsubay Olabilme Şartları;

  • En az lise mezunu olunmasıyla birlikte iki yıl veya dört yıllık meslek yüksekokulu mezunu olunması,
  • Dört yıllık mezunların 28 yaşından küçük olması, iki yıllık mezunların 26 yaşından küçük olması,
  • Vücut yapısında herhangi bir sorun, aksaklık bulunmaması,
  • Pelteklik, kekemelik gibi dil sorunlarının olmaması, yanık, yara veya dövme gibi belirli izlerin bulunmaması,
  • Boy- kilo kıyas durumunda minimum ve maksimum sınırların arasında yer alınması,
  • Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Testi sınavında başarılı olunması,
  • Yazılı olarak yapılan 50 soruluk sınavda en az 70 puan alınması,
  • Sportif gerekliliklerin yerine getirilmesi,

Astsubay nasıl olunur sorusuna yukarıdaki şartlar cevap olarak belirtilirken farklı şekillerde girişlerde yapılabilmektedir. Bunlardan bir tanesi uzman çavuş olarak görev yapan sözleşmeli askerlerin astsubay olma durumudur. Şartların sağlanmasıyla uzman çavuşluktan da astsubaylığı geçiş vardır.

Astsubay Olma

Her kuvvet komutanlığı bünyesinde astsubay alımı olurken aynı zamanda toplamda 6 rütbe bulunur. Mecburi hizmet süresi 10 yıl olup alım şartlarında farklılıklar olabilmektedir. Topçu, Piyade, Tankçı, Havacı, Denizci gibi astsubay çeşitleri vardır. Meslek Yüksek Okulları üzerinden girişler olurken Kara, Deniz, Hava dışında Bando, Sağlık Meslek Yüksek Okulları da bulunmaktadır. Maaş alımları ise görev ve bölgeye göre değişkenlik göstermekle birlikte mesleğin çeşitli kazanımları da olmaktadır. Ancak bununla birlikte şartlarda sorun yaşanması halinde astsubay alımları reddedilmektedir. Ayrıca TSK bünyesinden çıkarılan kişilerin astsubay olma ihtimali bulunmazken askerliğe elverişsiz kişilerde astsubay olma hakkını kaybetmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.