Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Deniz Kuvvetleri Personel Alım Şartları Nelerdir

0 15

Deniz Kuvvetleri Personel Alım Şartları Nelerdir ?

Türk Silahlı Kuvvetleri’ni oluşturan kuvvet komutanlıklarından birisi de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’dır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde, Türk ordusunun deniz üzerindeki kuvvetini oluşturan komutanlıktır. Diğer tüm komutanlıklar gibi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’da personel ihtiyacını gidermek amacıyla sınavlar yapmaktadır. Deniz kuvvetleri personel alım şartları nelerdir ? konusuna geçmeden önce, sıklıkla ihtiyaç duyulan meslek gruplarından bahsetmek daha doğru olacaktır. Deniz Kuvvetleri’nin alım yaptığı bazı personel dalları:

– Oto Elektrikçi

– Serdümen

– Fotoğrafçı

– İş Makinası Operatörü

– Dizel Motor Takipçisi

Gibi çeşitli meslek dallarından alımlar yapmaktadır. Elbette yukarıda saydığımız şekilde teknik personel alımının yanı sıra subay, astsubay, uzman er ve uzman erbaş alımları da yapılmaktadır. Deniz Kuvvetleri’ne başvuruda bulunmandan önce, istenilen şartları sağlamanız lazımdır. Yerine getirmeniz ve karşılamanız gereken şartları başvuru kılavuzlarından öğrenebilirsiniz. Yayınlanan kılavuzları, her adayın en dikkatli şekilde okuması kendisi açısından iyi olacaktır. Şartları karşılamıyorsanız boşa vakit kaybetmenizi engelleyecektir.

Deniz Kuvvetleri Personeli Olabilmek İçin İstenilen Nitelikler

– Yalnızca Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Deniz Kuvvetleri personeli olabilirler. Başka ülke vatandaşlarının Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde görev alması mümkün değildir.

– Başvuruda bulunacak adayların en az lise mezunu olması gerekmektedir. Bu genel olarak istenilen şart olsa da, görev yapılacak alanlara göre daha farklı okullardan mezuniyet de gerekebilir.

– Eskiden 25 olan yaş sınırı 2018 yılında lisans mezunları için 27, yüksek lisans mezunları için ise 32 olarak değiştirilmiştir.

– Herhangi bir askeri okuldan atılmamış ve disiplin cezası almamış olunması gerekmektedir.

– Milli güvenliği tehdit eden herhangi bir yapıyla ya da terör örgütleriyle ilişkisi bulunmamalıdır.

– Devlete karşı işlenen bir suçtan ya da yüz kızartıcı herhangi bir suçtan ceza almamış olunması gerekmektedir.

Deniz kuvvetleri personel alım şartları nelerdir? için sağlık değerlendirmesinde askerliğe elverişli raporu alınması gerekmektedir. Sağlık açısından askerliğe uygun olmayanlar bu mesleği yapamazlar.

– Boy ve kilo ölçüleriniz de kılavuzda yayınlanan şartları karşılamalıdır. Minimum 164 maksimum ise 210 cm boyunda olunması gereklidir. Boyunuza göre, kilonuzda kılavuzdaki istenilen şartları karşılamalıdır.

– Başvuracak adaylar için güvenlik soruşturması yapılır. Geçmişe yönelik detaylı bir soruşturma netciesinde herhangi bir olumsuz sonuç durumunda elenirsiniz.

Başvuruda bulunacak tüm adayların yayınlanan kılavuza uygun şekilde başvuru yapması gerekmektedir. Buna uygun olmayan başvurular değerlendirmeye alınmazlar. Deniz Kuvvetleri personel alım şartları nelerdir ? konusunda verilen tüm bilgiler doğru olmalıdır. Başvurularınızı Milli Savunma Bakanlığı resmi internet sitesi üzerinden yapabilirsiniz. Başvurunuz sonucunda sizlere özel bir aday numarası verilir. Bu numarayı çok iyi şekilde saklamanız gerekmektedir. Başvurudan sonraki her aşama için bu numar kullanılmaktadır. Başvuru sonuçları da yine internet üzerinden adaylara duyurulur. Başvuru takibini kendiniz yapmalısınız. Bunun dışında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, bazı durumlarda adaylara mail ya  da SMS yoluyla da bilgilendirme yapabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.