Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Uzman Erbaş Sınavına Götürülecek Evraklar

1 53

Uzman Erbaş Sınavına Giderken Götürülecek Evraklar

Ülkemizde en çok tercih edilen mesleklerden 1 tanesi olan askeriyede Rütbe olarak Uzman çavuş rütbesine haiz olmaktır. Kutsal Mesleğe girmek için başlıca şartları ve sözlü mülakatı vardır Sözlü mülakattan önce sizleri ön sağlık ve daha sonra Fiziki Yeterlilik Testine tabi tutuluyorsunuz.  bunlardan geçerli not aldıktan sonra tabi bunun öncesi var  Sınava gireceksiniz  sınava girmeden önce sizlerden bazı belgeler isteniyor. Hadi ben girim sınava mülakata olayı yoktur.

Bizlere en çok sorduğunuz sorulardan 1 tanesi işte budur  biz evrak olarak ne götüreceğiz , Yanımızda hangi evrakları götüreceğim diye düşünüyorsunuz yada bizlere soruyorsunuz.

Yine aklınıza takılan sorular olursa sitemiz üzerinden  yada konuya yorum atarak aklınızdaki sor işaretlerini giderebilirsiniz.  Evrakları eksiksiz götürmeniz sizin açınızdan iyi olacaktır. eksik evrak yüzünden  boş yere gitmiş olabilirsiniz buda sizi ve bizleri üzecektir.

uzman erbaş evrak listesi

İşte o  evrak listesini sırayla yazdık 

 • Diplomanın Aslı ve bir adet fotokopisi( eğer diploamanızı bulamıyorsanız, geçici mezuniyet belgesi, ya da okuldan onaylı öğrenim durumu belgesi, ve bir adet fotokopisi, E-devlet ten alınmış öğrenim durum belgesi)
 • Askerliğini Çavuş olarak yapmış adaylar için varsa çavuş diploma fotokopisi
 • Askerliğini bitirmiş adaylar için terhis belgesinin aslı yada askerlik şubesinden alacakları terhis belgesinin onaylı fotokopisi
 • Bulunuyorsa ehliyet, spor kursu, kalfalık belgesi, bonservisleri, başarı belgeleri, askeri ehliyetler (yani sizin özeliklerinizi ispatlayabilecek herşey ) asılları ve birer  fotokopisi
 • Aday Gazi veya Şehit  eşi veya çocuğu ise  Gazi / Şehit olan kişi TSk mensubu ile ilgili kuvvet komutanlığının personel daire başkanlığından, diğerleri ise Sosyal güvenlik kurumundan alacakları belge ve birer adet fotokopisi
 • Nitelik belgesi (Askerlik Hizmeti devam eden adaylar için ) Birlik komutanı tarafından onaylanmış ve mühürlenmiş kapalı zarf içinde getireceklerdir. (Dikkat Bu Zarfı kesinnlikle Siz açmayınız)
 • Nüfus Cüzdanı aslı ve iki adet Fotokopisi (Önlü ve Arkalı olacak, iki adet olacak)
 • İmzalı Muvafakatname( Fiziki yeterlilik testinde mekik, şınavi koşu, yapılacağından ortaya çıkabilecek hertürlü sağlık problemlerinde sorumluluk tarafıma aittir yazısı)
 • Fiziki yeterlilik Sınavına katılabilmek için “adayın spor (mekik, şınavi koşu,) yapmasında sakınca yoktur onayılı doktor raporu örneği şu şekildedir  (aile hekimlerinden yada hastanelerden alabilirsiniz. fakat hastanelerde tek hekim raporları ücretlidir.)
 • Adresi Başvuru yaptıktan sonra değişenler İl Nüfus Müdürlüklerinden “Vukuatlı Nufus kayıt örneği” getirmeleri gerekmektedir.
 • Adli sicil veya adli sicil arşiv kaydı olanlar, mahkeme kararı ile kesinleşme
  şerhinin aslı ve fotokopisini beraberinde getirecekler.
 • Son 3 Ay içinde çekilmiş 8 adet vesikalık fotoğraf (yan profil fotoğrafları geçerli olmaz)
 • Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu. Bu form kuralına uygun olarak doldurulacak ve önlü arkalı  2 kopya olarak hazırlanacaktır .  Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Formu nasıl doldurulacağını bu haberimizde paylaştık .

Yazdığımız bu evrakların tamamını eksiksiz ve aynı sırada olmak üzere ( en üstte Sınava çağrı belgesi olmalıdır ) Yarım kapaklı pembe dosya kesinlikle olmalıdır. düzgün bir şekilde pembe dosyaya koyunuz.

 

1 yorum
 1. Mustafa polat diyor

  Bede uzman olmakistiyorom ama bir türlü mesajım okumuyor rica ediyorum bu mesajı okuyun

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.