Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

TSK Bünyesinde Görev Yapmak İçin Ne Yapmamız Gerekiyor

0 22

Türk Silahlı Kuvvetlerinde görevlerini icra etmek isteyen gençler her sene Kara Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı tarafından açılan kontenjanlara yerleşmek için internet adresleri üzerinden ön başvuruda bulunabilmektedirler. Vatani görevlerini yerine getirmek ve TSK’da görev almak isteyen bireylerin başvurdukları uzman erbaş, uzman çavuş, astsubay veya diğer askeri bölümlerde internet sitelerin ilgili bölümlerinde kendilerine gerekli onay işlemlerin yapıldığı veya ikinci elemeleri kazandığı hakkında bilgiler verilmektedir. Msb personel temin alımlarını düzenlediği zamanda resmi internet sitesinde kaç tane personelin alınacağı ve hangi görevlerde çalışmalar sürdürecekleri hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. Ön elemeleri geçmek isteyen kişiler kendi TC kimlik bilgileriyle sistem üzerinde başvuru yapması dahilinde kendisi hakkında güvenlik soruşturması etabına alınmaktadır. Bunu başarıyla tamamlayan kişiler ikinci etap olan mülakat veya sınav aşamalarına tabi tutuluyor.

askeri alımlar

Askeri Alımlarda Sınav Aşamaları Nasıl Yapılıyor?

Uzman erbaş, uzman çavuş gibi askeri personellere ismini yazdırmak ve ülke menfaatleri içerisinde yurtiçi yurtdışı görevlerini yerine getirmek isteyen kişilerin başvurdukları sınavlarda ilk etap olan internet sitesi yer almaktadır. İnternet sitesinde gerekli bilgileri doğrultusunda başvuruda bulunan uzman çavuş adayların Kayıt, Kabul, Fiziki Değerlendirme, Fiziki Yeterlilik Testi, Mülakat ve Hastane Sevk işlemlerini başarıyla tamamları gerekiyor. En son aşamaya bırakılan hastaneye sevk durumunda bireyin görme ve işitme konusundaki temel sağlık kontrolleri sağlanmaktadır. Doktor tarafından TSK bünyesinde görev yapabilir baskılı yazıda imza aldığı sürece görev süreci kendisi için başlamış olacaktır.

Uzman Erbaş Alımlarında KPSS Şartı Bulunuyor Mu?

Msb personel temin aşamalarına KPSS şartı getirerek bundan sonra yapılan başvurularda adayların KPSS sınavına girmeleri ön koşul olarak belirlenmiştir. İki senede bir ÖSYM başkanlığı tarafından yapılan KPSS sınavı uzman erbaş alımları kategorisini kapsayarak adayların girecekleri sınav sisteminde KPSSP93, KPSSP94 ve KPSSP3 puan türlerinde alımların yapılacağı açıklaması yapılmıştır. Tabi bu şartın benimsenmesiyle birlikte adayların sürekli olarak KPSS şartı ile alınacakları söz konusu değildir. KHK kararların belirlenmesiyle tekrardan lise veya dengi okullardan mezun olan adaylarında başvurularda bulunabilecekleri durumlar gerçekleşebiliyor. Bunun için sürekli olarak Milli savunma bakanı uzman erbaş alımı sayfasını takip etmemiz gerekmektedir.

Askerlik Görevini Yapanlar Uzman Erbaşlığa Başvurabilirler Mi?

Vatan görevlerini yapmakta olan askerlerin uzman erbaş olabilmeleri için her sene düzenlenmekte olan askerlik yazılı sınavlarına katılmaları durumunda uzman erbaş olma hayallerini gerçekleştirebilecekler. Yukarda sizlere anlatmış olduğumuz KPSS şartı ile uzman erbaş alımı durumları kafalarınızı karıştırmasın. Çünkü Milli Savunma Bakanlığının yaptığı açıklamalara göre KHK kararları alındığı müddetçe adayların ilkokul, lise ve ön lisans gibi başvurularda alım durumları yaşanabiliyor. KPSS şartı ile alım yapılacak olan askerlerin taban puanları MSB resmi sitesinde yayınlanacaktır. Konu ile yakından ilgilenmek isteyen adaylar internet sitemizi takip ederekten uzman erbaş alımı tapan puanlarını kontrol edebilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.