Ana Sayfa / Uzman Çavuş / Uzman Çavuşluktan İstifa Edenler Geri Dönebilir mi
Uzman Çavuşluktan İstifa Edenler Geri Dönebilir mi

Uzman Çavuşluktan İstifa Edenler Geri Dönebilir mi

Uzman Çavuşluktan İstifa Edenler Geri Dönebilir mi

Uzman Çavuş iken istifa edenler geri  dönebiliyor mu internet’te en çok aranan sorunlardan birisi Soru demiyorum sorunlarda 1 tanesi olan istifa ettikten sonra geri dönüş var mı diye aratılmıştır.

Tsk’dan ayrılmış bu güne kadar kendi isteğiyle (özel nedenler ile Örn:Ailevi Sorunlar) ayrılan sözleşmesini fesh eden uzman erbaşlar internet ortamında ve bir çok alanda verdiği kararın yersiz olduğu kanısını varmış olanlar geri dönüş yapabilmek için ellerinde geleni yapmaktadır.Fakat sesleri duyulmamaktadır.

Sözleşme gereği Maddeleri Gereğince (Türk Silâhlı Kuvvetleri ile ilişiği kesilen uzman erbaşlar, tekrar Türk Silâhlı Kuvvetlerine alınmazlar. )
Madde 12-(Değişik: 10/2/2004-5085/7 md.)
Sözleşmenin imzalanmasından sonra ilk beş aylık intibak dönemi içerisinde göreve intibak edemeyenler ile ayrılmak isteyenlerin sözleşmeleri feshedilerek, Türk Silâhlı Kuvvetleri ile ilişikleri kesilir.

Üst kısımda yazan maddelerden dolayı başarılı olmuş hak kazanmış ve bazı nedenlerden dolayı ilk 5 ay içerisinde sözleşmesini fesh etmiş veya sözleşme süresince görev yapıp sözleşme bitiminde fesh edenler hiç bir askeri kuruma hatta asalet tastik aldı ise bir çok devlet kadrosuna atanamamaktadır.

Açıktan Atama İle İlgili Bir Haber
Uzman erbaşlardan en az iki yıl süreyle çalışmış olmak şartıyla, sağlık niteliklerini kaybetmeleri veya 45 yaşına girmiş olmaları sebebiyle görev süreleri sona erenler ile kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olanların 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92’nci madde hükümleri çerçevesinde memur olmaları mümkün bulunmaktadır.

Ancak uygulamada birkaç yıldır uzman çavuşların açıktan yeniden atanmaları konusunda zorluklar yaşanmış olup, konuya ilişkin davalar açılmış ve bu davalar uzman çavuşların lehine sonuçlanmıştı.

İlginizi Çekebilir!

uzman çavuşlar

Uzman Çavuş Olma Şartları Nelerdir

Ülkemizde faaliyet gösteren kara kuvvetleri komutanlığı dalı altında icra eden uzman çavuşluk,günümüz gençleri tarafından sıklıkla …

2 Soru

  1. sözleşmeli erlik kazandım geçen sene 3 gün kaldım eğitimde ayrıldım uzman çavuş olmama engel mi ?

    • Sözleşmeli er eğitiminden ayrılan adaylar daha sonraki dönemlerde tekrardan görevlerine dönüş yapamazlar.sözleşmeli erlikten uzman çavuşluğa geçiş yapmak isteyen adaylar ise en az 3 yıl görevde kalmak mecburuyetindeler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir