Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Renk Körlüğü Uzman Çavuş Olmaya Engel mi

1 137

Renk Körlüğü Uzman Çavuş Olmaya Engel mi

Bu yazımızda Renk Körlüğü Uzman Çavuş Olmaya Engel mi , renk körlüğünden biraz bahsedelim , renk körlüğü uzman olmaya engel midir ?  Son zamanlarda en çok sorulan sorulardan 1 tanesi olan renk körlüğü uzman çavuş olmama engel midir ne yapabilirim diye bir çok soru geliyor bizlere.  Neden engeldir  renk körlüğü  sadece askeriyede mi engeldir diye soracak olursanız bir çok kurumda renk körlüğü olan kişiler maalesef çok engel oluyor.

RENK KÖRLÜĞÜ NEDİR?

Renk körlüğü,  genel tanımı ile doğada bulunan renklerin hiç bir şekilde algılanamamasıdır. Bu rahatsızlık göz retinasında koni hücrelerinin bulunmaması veya eksik olmasından kaynaklanmaktadır.

RENK KÖRLÜĞÜ NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Renk körlüğünün kesin tedavisi bulunmamaktadır. Görmede sorun yaşayan insanlar renk körlüğü lensi veya renk körüğü gözlükleri takarak renkleri ayırt ederler.

RENK KÖRLÜĞÜ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Renk körlüğünün teşhil edilmesi için Ishihara, Farnsworth Munsell D-15, Farnsworth Lantern gibi tedavi yöntemleri kullanılır.

Renk Körlüğü Uzman Çavuş Olmaya Engel mi

RENK KÖRLÜĞÜNÜN ÇEŞİTLERİ NELERDİR?

  1. Tam renk körlüğü
  2. Kırmızı renk körlüğü
  3. Mavi renk körlüğü
  4. Yeşil renk körlüğü
  5. Monokromatik renk körlüğü

 

RENK KÖRLERİ II. DÜNYA SAVAŞI SIRASINDA NEDEN KULLANILDI?

Renk körleri II. Dünya Savaşı sırasında savaş bombardıman uçaklarında gözlemci olarak görev yapmışlardır. Bunun sebebi bu kişilerin kuş bakışı olarak kamufle edilmiş stratejik noktaları net görebilmeleriydi. Bu özellikleri sebebiyle de gizlenmiş hedefleri görerek vazifelerini eksiksiz bir biçimde tamamlamışlardır.

 

Renk Körlüğü Uzman Çavuş olmaya Engel

Askeriye , polislik   ve bekçi alımlarında en çok dikkat edilen renk körlüğüdür. Bu hususta kimseye taviz verilmemektedir ileride doğabilecek sıkıntılar olursa bu riske giremezler. maalesef hiç bir şekilde geçiş yoktur renk körlüğü testinden.

1 yorum
  1. Yusuf AKYÜREK diyor

    Uzmanlık için derecesi nedir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.