Lise Mezunu Uzman Çavuşlar Astsubay Olabilecek

19.01.2017
58.757
A+
A-
Lise Mezunu Uzman Çavuşlar Astsubay Olabilecek

Değerli uzman erbaş camiası bildiğimiz üzere eski kanuna göre uzman çavuşlar’ın astsubaylığa geçebilmesi için en az yüksekokul mezunu veya yüksek lisans mezunu olmaları gerekiyordu. Yeni çıkarılan KHK (Kanun Hükmünde Kararname)’lar sayesinde lise mezunlarına da astsubay olabilme hakkı tanınmış oldu.

681 sayılı KHK ile birçok şartlar baştan aşağıya değiştirildi ve yenilendi bu KHK sayesinde yenilenen ve değiştirilen en önemli maddeyse Uzman Çavuşlar’ın lise mezunu olsalar bile Astsubaylığa geçiş yapabilme hakkı verilmesi oldu. Lise mezunu uzman çavuşlar’ın astsubaylığa geçiş hakları hususundaki şartları aşağıda yazmaya çalıştk fakat sizler grubumuza katılarak veya yorum yaparak aklınıza takılan meseleleri sorabilirsiniz bildiğimiz kadarıyla cevaplamaya çalışırız.

Lise Mezunu Uzman Çavuşlar’ın Astsubaylığa Geçiş Şartları Nelerdir ?

– En Az Lise Mezunu Olmanız Gerekmektedir (Bu maddeyi yazmamdaki sebep ortaokul mezunu uzman çavuş arkadaşlar jandarma olarak görev yapmaktadır o sebeple belirtilmiştir)

– KITA’da en az 1 yıl görev yapmış olmanız gerekiyor yani 1 görev yılınızı doldurmalısınız.

– YAŞ ŞARTI HUSUSUNDA BİLGİMİZ OLMADIĞI İÇİN PAYLAŞMIYORUZ YAKINDA BİRLİKLERE GELECEK EMİRDE YAŞ ŞARTI HUSUSUNDA BİLGİ VERİLİR TEŞEKKÜRLER.

 

Kanun Hükmünde Kararname’nin bizimle alakalı olan hükümleri ise aşağıda belirtilmiştir :

Uzman Erbaş Yönt.

Astsubay sınıfına geçirilme

Madde 24 — Uzman erbaşların astsubaylığa geçirilmesiyle ilgili usul ve esaslar ile diğer hususlar aşağıda  belirtilmiştir:

a) Bu bentteki şartları sağlayan uzman erbaşlardan kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının ihtiyaç duyacağı miktar kadarı, astsubay çavuşluğa nasbedilirler.

1) Kendi nam ve hesabına Genelkurmay Başkanlığı tarafından tespit edilecek fakülte, yüksek okul veya meslek yüksek okullarından mezun olmak,

2) Muvazzaf astsubay olmaya istekli olmak ve en az bir yıl hizmeti bulunmak,

3) (Değişik:RG.-20/3/2009-27175) Başvuru tarihinde dördüncü hizmet yılını tamamlamış, sekizinci hizmet yılını bitirmemiş olmak,

4) Yapılacak sınavlarda başarılı olmak,

5) Astsubaylık için sınava müracaat tarihinde uzman erbaşlığa alındığı tarihten itibaren en az bir yıl sicil almış ve almış olduğu mevcut sicil notlarının ortalaması, sicil tam notunun yüzde seksen (%80) ve daha yukarısında olmak,

6) Genel kültür, meslekî bilgi, karakter ve ahlâk bakımından astsubaylığa lâyık olduğuna ilişkin olarak, sıralı sicil üstlerince hakkında örneğine (EK-Ç) de yer verilen nitelik belgesi olumlu düzenlenmiş olmak,

7) Dış kaynaktan muvazzaf astsubay olarak temin edilecekler için 8/10/1986 tarihli ve 11092 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğinde aranan sağlık niteliklerine haiz olmak,

8) Tâbi tutulacakları temel askerlik ve astsubaylık anlayışı kazandırma eğitiminde başarılı olmak.

b) Aşağıdaki şartları haiz olan uzman erbaşlardan; kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının ihtiyaç duyacağı miktar kadarı, astsubay meslek yüksek okullarında verilecek öğrenim ve eğitimi müteakip astsubay çavuş nasbedilirler.

1) Astsubay meslek yüksek okullarının bağlı olduğu kuvvet komutanlıkları,

Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından belirlenen ve Genelkurmay Başkanlığı tarafından onaylanan sivil lise veya dengi okullardan mezun olmak,

2) Muvazzaf astsubay olmaya istekli olmak,

3) Uzman erbaş olarak en az bir yıl hizmet etmek,

4) Sözleşme süresi içinde müracaatta bulunmak,

5) Astsubay meslek yüksek okulu giriş sınavına başvuru tarihinde 26 yaşından gün almamış olmak,

6) 16/10/2003 tarihli ve 25261 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Astsubay Meslek Yüksek Okulları Yönetmeliği ile usul ve esasları yürürlüğe konulacak yönergede belirlenen astsubay meslek yüksek okuluna girmek için tâbi olacağı
sınavda ve gerek görülmesi hâlinde yapılacak mülakat sınavında başarılı olmak,

7) Astsubay meslek yüksek okulu giriş sınavına müracaat tarihinde, uzman erbaşlığa alındığı tarihten itibaren almış olduğu mevcut sicil notlarının ortalaması, sicil tam notunun yüzde seksen (%80) ve daha yukarısında olmak,

8) Genel kültür, meslekî bilgi, karakter ve ahlâk bakımından astsubaylığa lâyık olduğuna ilişkin olarak, sıralı sicil üstlerince hakkında örneğine EK-Ç’de yer verilen nitelik belgesi olumlu düzenlenmiş olmak,

9) Türk Silahlı Kuvvetleri Sağlık Yeteneği Yönetmeliğine göre askerî öğrenci adaylarında aranan sağlık niteliklerini haiz olmak, c) Uzman erbaş statüsünü sona erdirecek suçlardan gözetim altına alınanlar veya tutuklananlar veya taksirli suçlar hariç olmak üzere haklarında kamu davası açılanlar, bu durumlarının devamı süresince astsubaylığa geçirilmek için sınava alınmazlar. Ancak, bunlar hakkında hazırlık soruşturması sonunda “Kovuşturmaya Yer Olmadığı Kararı” verilmesi veya yargılama neticesine göre “Beraat” etmeleri hâlinde, diğer şartları da haiz olmak
kaydıyla sınava kabul edilirler.

ç) Astsubaylığa geçirilecek uzman erbaşların eğitimi, özlük hakları ve diğer  hususlar:

1) Uzman erbaşların astsubay meslek yüksek okullarındaki öğrenim ile eğitim süre ve şekilleri, Astsubay Meslek Yüksek Okulları Kanununa göre yürütülür. Kendi nam ve hesabına fakülte ve yüksek okul bitirenlerden astsubay nasbedilecekler, en az üç aylık temel askerlik ve astsubaylık anlayışı kazandırma eğitimine tâbi tutulurlar.

2) Uzman erbaşların astsubay meslek yüksek okullarında ve temel askerlik ve astsubaylık anlayışı kazandırma eğitimi esnasında, özlük hakları yönünden uzman erbaşlık statüleri devam eder. Astsubay meslek yüksek okullarında öğrenim gören uzman erbaşlarda, evli ve nişanlı olmama durumu ile öğrenime ara vermeme şartı aranmaz. Bunların astsubay meslek yüksek okulunda yatılı olarak kalma ve kalmaması ile ilgili usul ve esaslar; kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönergeler ile düzenlenir. Bunlara, okul ve temel askerlik eğitimi süresince 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanununun 143 üncü maddesinde belirtilen öğrenci harçlıkları ödenmez. Bu süre içinde Türkiye Cumhuriyeti Emekli Sandığı
iştirakçilikleri; rütbe, derece ve kademelerine göre emsalleri gibi devam eder.

3) Çeşitli sebeplerle temel askerlik ve astsubaylık anlayışı kazandırma eğitiminin ders veya eğitim yapılan toplam gün sayısının üçte birine katılmayanlar, başarısız sayılırlar. Sağlık sebebiyle temel askerlik ve astsubaylık anlayışı
kazandırma eğitiminin ders veya eğitim yapılan gün sayısının üçte birine katılmayanlar, müteakip eğitim döneminde eğitime katılırlar, aynı sebepten başarısız olmaları hâlinde başarısız sayılırlar.

Astsubay meslek yüksek okullarından veya temel askerlik ve astsubaylık anlayışı kazandırma eğitiminden, başarısızlık nedeniyle veya kendi isteği ile ayrılanlardan istekli olan ve uzman erbaş olmak için gerekli şartları taşıyanlar, uzman erbaş olarak göreve devam ettirilirler.

d) Astsubay olmaya istekli uzman erbaşların, müracaat esasları ve tâbi tutulacakları sınavlar; kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından yürürlüğe konulacak yönergelerde belirlenir.
Astsubaylığa geçirilecek uzman erbaşların değerlendirilmesi; yapılan yazılı sınavlar sonucu aldıkları notlarına veya puanlarına sicil not ortalamasının yüzde yirmi beş (%25)i, bedenî yeterlilik ve yapılması hâlinde mülakat notunun her birinin yüzde on(%10)u ile örneğine EK-D’de yer verilen mükâfat puanlarının ilâvesi ve örneğine
EK-E’de yer verilen ceza puanlarının düşülmesi ile yapılır. Astsubay adayı, uzman erbaşların tâbi tutulacağı tüm sınavlarda 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Değerlendirme notlarının eşit olması hâlinde, adayların sıralamasında sınavlarda alınan notlar, bunun da eşit olması hâlinde hizmet süreleri göz önünde bulundurulur.
Bu madde hükümlerine göre uzman erbaşlardan astsubaylığa geçirilenler, 27/7/1967 tarihli ve 926 sayılı Türk Silahlı Kuvvetleri Personel Kanunu hükümlerine tâbi olurlar. Uzman erbaşlardan astsubaylığa geçirilenlerin mecburî  hizmet süresi, ilk sözleşmelerinin onaylandığı tarihten itibaren on beş yıldır. Bu personelin uzman erbaşlıkta geçen hizmet süreleri, astsubay rütbe bekleme süresinden sayılmaz.

2018 UZMAN ÇAVUŞ ALIMLARI

İLGİLİ KANUNUN PDF DOSYASINI İNDİRMEK İÇİN BURAYA TIKLAYIN LÜTFEN

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 10 YORUM
  1. Oğuz Göçmen dedi ki:

    Merhaba önlisans mezunlarının uzmanlıktan astsubaylığa geçişte en az 4 yılmı hizmet etmesi gerekiyor yoksa 7.ci yılla 10.cu hizmet yılı arasında mı geçiş hakkı mevcut başka yerde böyle bişey görmüştüm kafam karıştı yardımcı olurmusunuz teşekkürler.

  2. BEYTULLAH CAN dedi ki:

    Kendi nam ve hesabına Genelkurmay Başkanlığı tarafından tespit edilecek
    fakülte, yüksek okul veya meslek yüksek okullarından mezun olmak, BU MADDE UNIVERSITE MEZUNU OLMAK DEGILMI

  3. Ahmet kocaman dedi ki:

    22yasindayim Lise mezunuyum henuz askere gitmedim. Eylulde gidecem. Astsubay olabilmem icin ne yapmam gerekir once uzman cavus olup sonra ne yapmaliyim

  4. Onur dedi ki:

    Ben meslek yüksekokulu okuyorum ama 2 dersim kaldı sınavlara giremicem çünkü askere gitmek istiyorum uzman çavuş olarak kalsam sonra okulu ordan bitirsem rütbe atlayabilirmiyim

  5. Sezer dedi ki:

    Ben uzman cavus oldum 1 yil görev tamamladktan sonra astsubayliga gecebilirmiyim ki gecersem jandarma sayfasindan mi basvurabiliyoruz

    1. Kaan dedi ki:

      Hayır kardeşim bildiğim kadarı ile bağlı bulunduğun karakol,il-ilçe jandarmalara başvuruyorsun onlar dilekçe gönderiyorlar ama net bir bilgim Yok yanlış yönlendirmek istemem

  6. Sadettin dedi ki:

    28 yaşındayım lise mezunuyum ve kıtada 3 yılı doldurdum Astsubaylığa geçmek istiyorum. Yaş sınırı hakkında bilgisi olan var mı arkadaşlar? Bilgisi olanlar yorumlarsa sevinirim.

    1. Muhammet dedi ki:

      25 yaşını bitirmeme kaydı arıyorlar eğer 25 yaşında büyüksen 4. Hizmet yılından sonra astsubaylığa başvuru yapabilirsin ön lisans mezunu olmak şartıyla

  7. ahmet dedi ki:

    merhaba önlisans mezunuyum.yeni khk ile 1 yıl uzmanlıkta görev yapıp liseden basvurup astsubay myo gidebilirmiyim? yoksa illa sadece lise mezunu mu sartı var ?

  8. Hayrullah dedi ki:

    Hocam ben hava kuvvetlerinde şuan uzman çavuşum henüz 1 yıl olmadı göreve başlayalı 21 yaşındayım lise mezunuyum bu myo ya gidip astsubay olmak için ne yapmam lazım