Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Yeni Mesleğe Başlayan Uzman çavuş Ne kadar Maaş Alır?

0 24

Yeni Mesleğe Başlayan Uzman çavuş Ne kadar Maaş Alır?

Terörle mücadele eden ülkelerden olan Türkiye, son birkaç yıldır profesyonel orduya geçme süreci yaşamaktadır. Bunun neticesinde ise, uzman çavuşların önemi bir hayli artmıştır. Zorlu çalışma koşulları, terörle sürekli mücadele halinde olmaları ve sınır ötesi operasyonlarda gösterdikleri üstün gayretler neticesinde, halkın büyük takdirini kazanan uzman çavuşluk mesleğine olan talep de sürekli artış göstermektedir.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesine de yüksek rakamlarda uzman çavuş alımı yapılarak, profesyonel ordu sistemine geçişin hızla tamamlanmasına gayret edilmektedir.Talebin yoğun olmasıyla birlikte en çok sorulan sorulardan biri de şüphesiz ki şudur, yeni mesleğe başlayan uzman çavuş ne kadar maaş alır? Profesyonel orduya geçişteki en önemli görevlerden birini de uzman çavuşlar yürütmektedir. Buna paralel olarak, uzman çavuş maaşları da ülke ortalamasının üstünde yer alır.

Zamlı Olarak 2018 Yılı Uzman Çavuş Maaşları Ne Kadar?

İçinde bulunduğumuz 2018 yılı itibariyle, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde uzman çavuşluk görevine yeni başlamış olan personeller, yaklaşık 3 bin Türk Lirası civarında maaş almaktadırlar. Bu rakam ülkemizdeki batı bölgelerde çalışan personeller için geçerlidir. İç Anadolu ve Karadeniz bölgeleri de aynı uzman çavuş maaşlarının dahil olduğu coğrafi bölgelerdendir. Ancak ülkemizde terör sorununun mevcut olduğu ve çalışma koşullarının batıya nazaran çok daha zor olduğudoğu bölgelerinde ise, uzman çavuş maaşları batı bölgelere göre ciddi oranlarda fazladır.

Yeni mesleğe başlayan uzman çavuş ne kadar maaş alır? Sorusu için şöyle cevap verebiliriz. Doğuda çalışan uzman çavuşlar terör operasyonları, çocuk yardımları, aile yardımları gibi ek ödeneklerle birlikte 5-6 bin Türk Lirası’na kadar maaş alabilmektedirler.

Zorlu bir görev olmasından dolayı, maaşların ülke ortalamasından fazla olması normal karşılanmalıdır. Çalışmayan eşler için 262 Türk Lirası yardım, çocuklar için 50 Türk Lirası yardım ve bebekler için de 77 Türk Lirası yardım yapılıyor olması da uzman çavuşluk mesleğini cazip kılan diğer imkanlardandır.

2018 Yılı İçinde Uzman Çavuş Maaşlarına Ne Kadar Zam Yapılacak?

Uzman çavuşlukta maaşın artmasını belirleyen en önemli faktör olarak operasyonları gösterebiliriz. Doğuda görevini icra eden uzman çavuşların, batıdakilere oranla neredeyse 2 kata kadar fazla maaş alma sebepleri, çıktıkları operasyonların fazlalığından kaynaklanmaktadır. Çünkü her operasyon için Türkiye Cumhuriyeti, uzman çavuşlara ek ödeme yapmaktadır. Yeni mesleğe başlayan uzman çavuş ne kadar maaş alır? Bu konuyla ilgili olarak net şekilde batıda 3 bin Türk Lirası, doğuda ise 4500 Türk Lirası ile 6000 Türk Lirası düzeyinde uzman çavuş maaşı vardır denilebilir.

Bu rakamların çocuk sayınıza, operasyon sayınıza ve diğer ek ödenek miktarlarına göre değişebilir olduğunu göz önünde bulundurmak gerekiyor. Uzman çavuş ihtiyacı ve buna bağlı alımlar sonucu, maaşlarda ciddi artış olması da ekonomistlerin 2018 için tahminlerinden biridir. 2018 yılı için uzman çavuşlar 6 aylık süreçlerde olmak üzere 2 farklı zam alacaklardır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.