Yeni Sağlık Yönetmeliğinde Dövme Uzman Çavuşluğa Engel Mi?   

11.11.2018
2.014
A+
A-
Yeni Sağlık Yönetmeliğinde Dövme Uzman Çavuşluğa Engel Mi?   

 Çok ciddi bir vazife olmasının yanı sıra aynı zamanda kutsallığa sahip olan uzman çavuşluk için çeşitli fiziki durumlar engel olarak tanımlanmaktadır. Bu alanda en çok sorulan soruların başında ise şüphesiz ki dövme uzman çavuşluğa engel mi sorusu gelmektedir. Özellikle gençler tarafından çokça yaptırılan dövme için belirli şartlar bulunmaktadır. Bunlara uyum gösterilmemesi durumunda uzman çavuş olma hakkı bulunmamaktadır.

İlgili Sağlık Yönetmeliği Maddesi

Türk Silahlı Kuvvetli Sağlık Yönetmeliği kapsamında bulunan ilgili maddede, Yaz elbisesi giyilmesi durumunda vücudun açık görünen yerlerinde 20 cm büyüklüğünde bir iz, yara veya dövme bulunmamalıdır ifadesi geçmektedir. Açık olmayan ve görünmeyen bölgelerde ise 50 cm kareden büyük dövmelerin olmaması gerekir. Bununla birlikte herhangi bir siyasi ya da dini anlama gelecek izlerde uzman çavuşluğuna engel teşkil etmektedir.

Dövme Olmasının Olumsuz Etkileri

Uzman Çavuş olacak kişilerin vücutlarında bulunacak dövmelerin birçok olumsuz etkisi olabilmektedir. Bunların başında kişinin tanıma durumu gelmektedir. Çok zor şartlarda görev yapan uzman çavuşlar, etnik ya da dini gruplarla çatışmaya girmektedir. Çeşitli terör gruplarıyla mücadele etmektedir. Özellikle silahlı çatışmalarda bulunulması, hayatın riske atılması durumlarından dolayı dövme kullanımına izin verilmemektedir. Çünkü dövmeli kişilerin çok uzun yıllar sonra dahi bulunabilmesi söz konusudur. Kişinin hatırlanmasına neden olacak dövmeden dolayı güvenlik riski ortaya çıkabilmektedir. Bundan dolayı dövme uzman çavuşluğa engel mi sorusu evet olarak yanıtlanır. Belirtildiği gibi boyutları büyük olan iz, yara ve dövmelere sahip kişilerin bu görevi ifa etmeleri söz konusu değildir. Ancak bilinmelidir ki dövme için özel bir madde ya da statü yoktur. Kişinin tanınmasına yol açacak tüm yara, yanık, dövme izleri aynı kategori çerçevesinde belirlenmiş durumdadır.

Yapılacak tehlikeli operasyonlar sonrasında kişinin tanınması durumunun oluşmaması için vücudun açık bölümlerinde veya kapalı bölümlerinde belirli büyüklüklere sahip dövmelerin olmamasına bakılmaktadır. Sözlü mülakatların geçilmesinin ardından yapılan sağlık muayenesinde dövmeler belirlenirken kişilerin uzman çavuş olamayacakları da ifade edilmektedir. Fiziksel yeterliliğin sağlanmış olması, sağlık raporunun bulunmuş olmasına bağlı kalınmaksızın uzman çavuş olma ihtimali sağlık yönetmeliğinin ilgili maddesine uyarınca ortadan kalkmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. K0MAND0TR dedi ki:

    Peki, yaz üniforması Tshirt gibi değilse zaten kapanacaktır ayrıca Çatışma esnasında sağ bırakıyormuyuz ki sonradan teşkil edilelim 😀