Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

2019 Jandarma Özel Harekat (JÖH ) Nasıl Olunur ?

7 141

Jandarma Özel Harekat (JÖH ) Nasıl Olunur ?

Ülkemizdeki askeri birimler arasında en gözde ve seçkin birliklerinden biri olan Jandarma Özel Harekat ekipleri, seçkin ve bu göreve uygun olan özel askerlerden oluşmaktadır. Jandarma Özel Harekat birliklerinin geneli subaylardan, astsubaylardan ve uzman erbaşlardan oluşmaktadır.  Jandarma Genel Komutanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki rütbeli askerlerin, Jandarma Özel Harekat’ın büyük çoğunluğunu oluşturduğunu söylemek mümkündür.

Jandarma Özel Harekat birimi, aynı zamanda Türk ordusunun bel kemiği birliklerinden biridir diyebiliriz. Tüm sınır dışı ya da sınır içi operasyonlarda genellikle en ön saflarda yer alan bu seçkin birlik terörle mücade alanında da oldukça başarılı ve tecrübelidir. Bu elit birliğe girmek isteyen adayların en çok sorduğu sorulardan birisi de Jandarma Özel Harekat (JÖH) nasıl olunur ? Sorusudur.

Her türlü meskun mahal operasyonları ile de başarısı taçlanmıştır, aynı zamanda Jandarma Özel Harekat’ın önemi her geçen gün daha da artmaktadır. Jandarma Özel Harekat bünyesinde çalışabilmek için aranan ilk özelliğin, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerektiğini belirtmemiz gerekiyor. Sadece erkek adayların bu seçkin birlikte görev yapabiliyor olması da bir diğer şarttır. Yani bayanlar Jandarma Özel Harekat bünyesinde görev alamazlar. En az lise mezunu olunması da yine Jandarma Özel Harekat birliklerinde görev almak isteyen adaylar için şart koşulmuştur.

Jandarma Özel Harekat (JÖH ) Nasıl Olunur

Jandarma Özel Harekat Adayları Hangi Aşamalardan Geçer ?

Jandarma Özel Harekat birliklerinde görev almak isteyen adaylar, bazı süreçlerden ve aşamalardan geçerler. Jandarma Özel Harekat bünyesinde görev yapabilmek için, Jandarma Genel Komutanlığı bünyesinde subay, astsubay, uzman jandarma, çavuş ve sözleşmeli çavuş gibi bir şekilde, halihazırda görev yapılıyor olması gerekmektedir. İlk olarak Jandarma Genel Komutanlığı bir ilan yayınlar. Bu ilanın içeriği, Jandarma Özel Harekat birlikleri için personele ihtiyaç duyulduğu yönündedir. Yine aynı şekilde söz konusu ilanda başvuru için belirlenen tarihler ve başvuru için adaylardan istenen şartlar yer alır.

İlanda belirtilen tarihlerde, adaylar için bir mülakat yapılır. Askerliğinizin bitmesinde en az 6 ay kala, Jandarma Özel Harekat bünyesinde görev yapma isteğinizi başvuru ile belirtmeniz gerekmektedir. Jandarma Özel Harekat nasıl olunur? dediğimiz zaman, bu aşamaları sıralamamız mümkündür. Başvuruda belirtilen şartları sağladığınız taktirde ve gerekli merciilerin değerlendirmeleri sizin için olumlu olmuşsa, Jandarma Özel Harekat birliklerinde görev yapabilirsiniz. Adayların gözden kaçırmaması gereken hususlardan biri de, Jandarma Genel Komutanlığı’nın yaptığı duyuruları dikkatle takip etmektir.

JÖH Olmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

JÖH personel birimleri tarafından personel alımlarına dair bir ilan yayınlanır. Bu ilan genellikle, kurumun alım sayfasında yayınlanmaktadır. İlanda yer alan başvuru şartları ile başvuru tarihlerine dikkat edilmesi gerekmektedir. İlgili şartlar sağlandıktan sonra aday mülakata çağrılır.

JÖH adaylarının mutlaka bir askeri personel olması gerekmekte ve askerlik bitimine en az 6 ay kaldığında ilan için başvuruda bulunması gerekmektedir. Başvuru yapan askeri personel hakkında gerekli değerlendirme yapılmasının ardından, personelin JÖH birimi için eğitimlere başlanmaktadır.

 

7 Yorumlar
 1. Olcay aktaş diyor

  Merhaba 27 yaşında lise mezunuyum bu yıl askere gidicem sporla uğraşıyorum komando olarak seçilirsem jöh e başvuru yapabilirmiyim

  1. Editör diyor

   Mrb,Askerliğini jandarma komando olarak yapanlar sınavsız fakat sağlık raporu ve mülakat ile uzman çavuş olup jandarma özel harekatta çalışabilirler…

 2. Ünal diyor

  Universite mezunu olduktan sonra subay olarak baslaya bilirmiyim?

  1. Editör diyor

   evet başlayabilirsiniz.

   1. Yusuf 25tsk diyor

    Peki nasil subay olunur üni den sonra

    1. Editör diyor

     TBMM tarafından 2012 yılında kabul edilen kanun çerçevesinde 4 yıllık lisans ve yüksekokul mezunları subay ve astsubay olabiliyor. Lisans mezunu olan kadın ya da erkekler için 27 yaşından büyük olmamak şartı aranıyor. Lisansüstü eğitim mezunları için ise 32 yaşından büyük olmamak kaydıyla başvuru alınabiliyor.

     Muvazzaf subay olmak isteyen bireyler terhislerinin hemen ardından başvuruda bulunabiliyorlar. Ayrıca terhislerinin ardından da 4 yıllık lisans ya da yüksekokul mezunu olan bireyler, yaş sınırına takılmamak kaydıyla muvazzaf subaylık için başvuru gerçekleştirebiliyor. Muvazzaf/sözleşmeli subay olabilmek için mevcut kanun, yönetmelik ve yönerge esaslarına göre belirli aşamalar belirlenip uygulanıyor. Bu aşamalar şu şekilde:

     Seçim Aşaması Faaliyeti(Yazılı Sınav):

     Adaylara öncelikle iki farklı düzeyde yazılı sınav yapılır. Genel kültür sınavı ve mesleki bilgi sınavı şeklinde uygulanan iki ayrı sınav sonucunda adayların diğer aşamalara geçip geçemeyeceği belirlenir. Sınav sonuçları TSK’nın internet sitesinde yayınlanır ve adaylar sonuçtan bilgilendirilir.

     İkinci Seçim Aşaması Faaliyetleri

     Yazılı sınav aşamasını geçen adaylar için öncelikle kayıt kabul gerçekleştirilir. Hemen ardından ön sağlık muayenesi testine tabi tutulan adaylar, sağlık durumlarının subay olmaları hususunda herhangi bir problem teşkil etmemesi takdirde bu aşamayı da geçerler. Sonrasında adaylar üzerinde bir kişilik değerlendirme testi uygulanır. Bu test en önemli aşamalardan biridir. Kişilik değerlendirme testinden sonra fiziki yeterlilik testi gelmektedir. Belirli bir prosedür çerçevesinde fiziki yeterlilik testi uygulanan adaylar, bu aşamada da başarılı oldukları takdirde mülakata alınırlar.. Mülakat aşamasını başarılı bir şekilde geçen adaylar için asil/yedek ayrımı gerçekleştirilir ve hemen sonrasında TSK tarafından hastane sağlık raporu ve güvenlik soruşturması yapılır.bunlarda bittikten sonra subay olmaya hak kazanılır.

 3. Yusuf can diyor

  Benim bu sıralar kafam çok karışık yani Jöh olmak için bir okul yok diye biliyorum Ama sat komandosu olmak için okullar var ancak sanırsam sat jöh lere göre daha az operasyona çıkıyor ben operasyon istiyorum.sizce sat mi jöh mu olmalıyım yani okul okumak daha mantikli gibi sizce?

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.