Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Keskin Nişancı Uzman Çavuş Nasıl Olunur ?

1 1.101

Tüm Dünya’da parmakla gösterilen ve neredeyse %100’lük doğruluk payıyla hedefleri etkisiz hale getirebilen Türk Silahlı Kuvvetlerinin Göz Bebeği keskin nişancı kimdir ? Keskin nişancı nasıl olunur ? sorularını gelin birlikte cevaplayalım.

Keskin Nişancı Kimdir ve Kime Denir ?

Öncelikle keskin nişancılar, Manga/tim nişancısı, keskin nişancı, uzman nişancı ve özel görev nişancısı olarak 4 kısma ayrılmaktadır. Keskin nişancı timleri nişancı ve gözetleyici olmak üzere 2 kişiden oluşmaktadır.

Keskin Nişancının Tanımı Nedir ?

Günümüz ve geleceğin muhabere ortamında, 400 ve 600 metre mesafelerde (orta menzilli) vuruş ve kullanım elastikiyeti yüksek, planlı ve ani çıkan hedefler, düşman nişancıları ile etkin olarak muhabere edebilecek, uygun silah ve sistemlerle techiz edilmiş zihni ve fikri becerileri yüksek, ani kararlar verebilen, her türlü hava şartlarında tek atımda hedefini imha edebilen profesyonel bir askerdir.

Keskin Nişancı Nasıl Olunur ?

İsteyen herkes keskin nişancı olamaz ! Keskin nişancı olabilmek için hızlı düşünen, panik atağı olmayan, isabetli atışlar yapabilen bir asker olmanız gerekiyor.

Yalnızca Uzman Çavuşlar Keskin Nişancı Olabilir !

Ankara’da bulunan ATUNEB keskin nişancı adaylarını sıkı bir eğitimden geçirir. Kursiyerlere, rüzgar yönünü ve şiddetini hesaplayabilme, havadaki nem oranını hesaplayabilme, hava sıcaklığını hesaplayabilme, bulunduğu tepe veya yerin rakımını hesaplayabilme, hedefinin mesafesini hesaplayabilme gibi beceri ve dikkat gerektiren hesaplamaları yapabilmelerine olanak sağlayan yöntemlerle eğitim vermektedir. Bu yöntemler çeşitli elektronik cihazlarla yapılabildiği gibi, kursiyerlere hiçbir elektronik cihaz yokken, manuel olarak hesaplayabilme yetenekleri kazandırılır.

Teknik ve teorik eğitimlerden sonra kursiyerler, yazılı bir sınava tabi tutulurlar ve başarısız olanlar elenirler. Başarılı olanlar ise atış aşamasına geçirilir, silahı tanımaları sağlanır. Kursiyerler birçok mesafe ve açıdan gerek gündüz güneş altında, gerekse gece yağmur altında çeşitli maketlere atış yapar ve birkez dahi olsun hedefi kaçıran kursiyer elenir ve kursu tamamlayamaz.

Bütün aşamalardan başarıyla alnının akıyla çıkabilen kursiyerler, mezun olur ve keskin nişancı brövesini takmaya hak kazanır.

 

Şimdi de isterseniz Dünya’nın en iyi keskin nişancı tüfeklerine bir göz atalım !

1- L42A1 Enfield (İngiltere)

1880’lerde dünyanın ilk keskin nişancı tüfeklerinden olan L42A1 modeli bulunmaktaydı. Bu silahın günümüzdeki modern versiyonunun geliştirilmesi ise 1960’larda NATO tarafından Soğuk Savaşla mücadele kapsamında gerçekleştirilmiştir. Kullanıldığı alanlar ise Kuzey İrlanda, Afganistan ve Irak olarak bilinmektedir. İsmi, tüfeğin mucidi Lee Enfield’den gelmektedir.

2- Heckler & Koch PSG1 (Almanya)

Amerikan M16 makineli tüfeklerinden esinlenen Almanların ürettiği yarı-otomatik keskin nişancı tüfeğidir. 800 metre menzili olan tüfek 8 kiloya kadar çıkan ağırlığı nedeniyle pek tercih edilmemektedir.

3- AS50 Keskin Nişancı Tüfeği (İngiltere)

Birçoğumuzun TV’lerde gördüğü ve dünyanın en etkili sniper tüfekleri arasında gösterilen AS50 modeli, yapımında kullanılan titanyum alaşımları nedeniyle 2.000 metreye kadar yüksek isabette atışlar yapabilmektedir.

4- AWM Keskin Nişancı Tüfeği (İngiltere)

AWM Keskin Nişancı Tüfeği, ilk üretimine 1996’da başlanan ve Irak ile Afganistan işgallerinde İngiliz Ordusunun aktif olarak kullandığı keskin nişancı tüfeklerinden birisidir. 6.9 kiloya sahiptir ve 1.100 metreye kadar menzile ulaşmaktadır.

5- M21 Keskin Nişancı Tüfeği (ABD)

M21 Keskin Nişancı Tüfeği, M14 Makineli Tüfeğinin modifiye edilip yarı-otomatik keskin nişancı tüfeğine dönüştürülmüş haldir. 1969 ile 1988 yılları arasında üretilen ve SSCB’nin Afganistan işgalinde mücahitlere de verilen silah 700 metre menzile sahiptir.

6- Dragunov SVD Keskin Nişancı Tüfeği (SSCB)

Dragunov SVD Keskin Nişancı Tüfeği, Soğuk Savaş döneminde Rusların, Çek silah sanayisiyle birlikte ürettiği bir silahtır. Günümüzde birçok silahlı grup tarafından uygun maliyeti nedeniyle tercih edilmektedir. Yugoslavya’nın dağılması sonucunda oluşan savaşlar dizisinde sıkça kullanılmıştır. Tüfek, 1300 metreye kadarki menzilde etkili olmaktadır.

7- CheyTac Intervention 408 Keskin Nişancı Tüfeği (ABD)

CheyTac Intervention 408 Keskin Nişancı Tüfeği, Birçok ABD deniz piyadesinin kullanığı silahtır. 2.300 metreye kadar maksimum hedefi tutturma potansiyeline sahip olan bu silah dünyanın en iyi sniper tüfeklerinden biri olarak gösterilmektedir. Ayrıca iskelet yapısı sayesinde sadece 5.4 kilogram ağırlığındadır.

8- Barrett M82 Keskin Nişancı Tüfeği (ABD)

Birçok otorite tarafından Dünya’nın en etkili keskin nişancı tüfeği olarak gösterilen Barret M82, 12 kiloya yaklaşan ağırlığının dezavantajını 2.600 metreye kadar olan menziliyle fazlasıyla kapamaktadır. 1984’ten beri üretilen silah aynı zamanda American Sniper filminde Bradley Cooper’ın kullandığı silah modelidir.

9- M-24 Keskin Nişancı Tüfeği (ABD)

M-24 Keskin Nişancı Tüfeği, 1988 yılında üretilmiştir. 800 metre menzilli silahın ağırlığı 5,5 kg gelmekte. En göze çarpan özelliği ise pratik şekilde sökülüp birleştirilmesidir. Bu nedenle 1991 Körfez Harekatında, ABD deniz piyadeleri tarafından sıkça tercih edilmiştir.

10- SR-25 Yarı Otomatik Keskin Nişancı Tüfeği (ABD)

SR-25 Yarı Otomatik Keskin Nişancı Tüfeği, seri atış yapabilme özelliği ve 3,4 kg ağırlığıyla son yıllarda ABD ordusunda sıkça kullanılan bir keskin nişancı tüfeğidir. Menzili 600 metredir.

11- Son Olarak Hususi En Sona Sakladığım Silah Bora-12 Tamamen Yerli İmkanlarla Üretildi !

Türkiye’nin ilk keskin nişancı tüfeği olan Bora-12’nin tasarımı ve üretimi MKE tesislerinde gerçekleştiriliyor. %100 Türk yapımı keskin nişancı silahı olan Bora-12, 1 km mesafeden, tenis topu büyüklüğündeki bir daireyi hiç sapma olmadan, sürekli ve istikrarlı bir şekilde vurabiliyor. Bora-12; 7,62 mm çapında 1200 metre etki mesafesine sahip ve aynı zamanda ilk yerli üretim keskin nişancı tüfeği.

 

 

1 yorum
  1. […] giremeyeceği keskin nişancılık kursu üstün zorlu görevler sonucunda elde edilmektedir.Peki keskin nişancı olmak için ne yapmamız gerekiyor? Keskin nişancılar TSK bünyesi içerisinde 4 farklı kola ayrılmaktadırlar. Bunlar manga tim […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.