Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

E-devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır

1 71

E-Devlet Askerlik Sorgulama Nasıl Yapılır?

Asker adaylarının askerliğinin hangi şehre çıktığını öğrenmesi ve askerlik yeri sorgulama yapabilmesi için askere gidecek kişinin celp döneminde olması gereklidir. Askere gidecek bireylerin ayrıca askerliğe engel olacak herhangi bir durumu söz konusu olmaması gerekmektedir. Asker olacak bireyin sağlığı ile ilgili fiziksel veya psikolojik bir sıkıntısı olmamalıdır. Ve asker olacak bireyin askere gitmek için askerlik şubesine başvurması gerekmektedir.

Celp Dönemi Ne Demektir?

Celp dönemi demek, bireylerin askere çağrılma duruma denilir. Dört adet celp dönemi bulunmaktadır. Bunlar Şubat Celp Dönemi, Mayıs Celp Dönemi, Ağustos Celp Dönemi, Kasım Celp Dönemi’dir. Mayıs Celp dönemi askere gidecek adaylar 98/2 Celp döneminde gidecekler de denilmektedir. Mayıs celp döneminde askere gidecek bireylerin silah altına girecekleri tarih asker olacak bireyleri A ve B gruplarına ayırarak belirlenir. Askere gidecek birey A grubu olarak geçmekte ise 3 Mayıs ile 8 Mayıs tarihleri arasında teslim olacaklardır. Eğer askere gidecek bireyler B gurubu olarak geçiyor ise silah altına girme tarihleri Haziran ayının ilk haftası olacaktır.

Ayrıca Mayıs Celp Dönemi askerlik yapmak isteyen bireyler, en son 28 Şubat 2018 tarihinde başvuru yapmaları gerekmektedir. Eğer son tarihi geçtiyse Ağustos Celp Dönemine askerliğiniz çıkacaktır. Askere gidecek birey Ağustos celp dönemine yetişmek istiyorsa 31 Mayıs 2018 son başvuru tarihi kaçırmaması gerekmektedir Asker adayının askerlik şubesindeki işlemlerinizi tamamlamışsanız ve askerlik şubeniz den aldığınız rapor da yazılı olan muhtemel sevk dönemi tarihlerinde sonuçlarınız belli olacaktır.

Askerlik Yeri Ne Zaman Açıklanır?

Askere gidecek kişinin askerlik yeri, celp döneminden yaklaşık 15-20 gün önce duyurulmaktadır. Yani Mayıs celp döneminde askere gidecekseniz Nisan ayının sonlarına doğru askerlik yapacağınız yer belli olacaktır.

Askerlik Yeri Sorgulama Nasıl Yapılır?

Asker adaylarının askerlik yapacağı şehri öğrenmeleri için e-devletten askerlik sorgulama yapmaları gereklidir. E-devlet içerisinde kısa dönem askerlik yapacaklar “Yedek Subay Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama” uzun dönem askerlik yapacaklar ise ”Er Sınıflandırma Sorgulama ve Asal Sevk Başvurusu” yazan linke tıklayıp askerlik yapacağınız yeri öğrenilebilir. E-devlet şifresi olmayan bireyler PTT den şifre almaları gerekmektedir.
Aşağıda bulunan Resimlerle Koyduğumuz sırayı takip ettiğinizde Askerlik durumu belgenizi çıkartabilirsiniz. aklınıza takılan sorular olursa Yorum kısmından bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.   E-Devlet şifreniz yok ise PTT’den 3 tl karşılığı Alabilirsiniz.

1 yorum
  1. […] şifrenizi nerden alınacağını veya nasıl giriş yapıldığı bilmiyorsanız E-Devlet Giriş konumuza […]

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.