Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Uzman Çavuşluktan Astsubaylığa Geçiş

3 266

Uzman Çavuşluktan Astsubaylığa Geçiş

Uzman çavuşluktan astsubaylığa geçiş, şu anda uzman çavuş olarak bulunan ve profesyonel olarak bu işi yapmayı düşünenlerle çok yakından ilişkili bir konudur. Günümüzde artık uzman çavuşlar ilgili şartları sağlamaları halinde astsubaylığa geçebiliyorlar. Tabi Geçişlerde belli şartlar aranmaktadır genellikle bulunduğunuz görev yerlerine emirler geliyor.  Bazı şartlarda şöyle istekler olabiliyor örnek : 4 yıl kıta görevi yapmış ve yaş 28 i geçmemiş olması gibi şartlara aranmaktadır. Bu her yıl  farklı yaş grubu ve kıta görevi istenmektedir.

Uzmanlıktan Memur Nasıl Geçilir?

Bu konu hakkındaki genel anlatımdan sonra ilk olarak uzmanlıktan astsubaylığa geçme işlemi nasıl olur meselesinin altını çizmek gerek. Uzman erbaşların astsubaylık bölümüne geçişi ikili bir ayrıma tabii olmaktadır: Lise mezunu uzman çavuşlar ve üniversite mezunu uzman çavuşlar. Lise mezunu uzman çavuşlar, yeterli asgari şartları taşımaları ve yapılacak olan sınavlarda iyi bir başarı elde etmeleri halinde astsubay meslek yüksekokulu içinde 2 yıl süreyle eğitim görür ve mezun olmalarından sonra da astsubay olarak mesleklerine devam ederler.

Yüksekokul mezunu olan bireyler ise, asgari şartları taşımaları ve yapılacak olan sınavlarda başarı elde etmeleri halinde yaklaşık olarak 6 ay sürecek olan ASTTASAK (Astsubaylık Temel Eğitim ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma) hazırlığına tabi tutulurlar. ASTTASAK hazırlığından başarı ile çıkan kişiler uzman çavuşluktan astsubaylığa geçirilir ve mesleklerine astsubay olarak devam ederler. Şimdi gereken bu asgari şartların neler olduğundan bahsetmek gerek.

Uzman Çavuşluktan Astsubaylığa Geçiş
Uzman Çavuş’tan Astsubaya Geçiş Şartları nelerdir?

Lise Mezunu Uzman Çavuşlar için;

İstikrarlı şekilde herhangi bir liseden mezun olmak mezun olmak
Uzman çavuş sıfatıyla minimum 1 yıl görev ifa etmiş olmak
Başvuru yapılan yılın Ocak ayı itibariyle 25 yaşını doldurmamış olmak
İlişkili Kuvvet Komutanlığının yaptığı yazılı sınavlarda başarı elde etmiş olmak
Fiziksel yeterlilik testi sonuçlarına göre yeterli olmak
Yetkili bir sağlık kuruluşundan sağlıklı olduğuna dair istenilen heyet sağlık raporunu almış olmak
Ve ayrıca sözlü olarak yapılan mülakatta başarı göstermek

Yukarıdaki koşulları sağlayabilen lise mezunu bireyler, Astsubay Meslek Yüksekokulunda eğitim ve öğrenim görme hakkını kazanırlar ve bu süreç içerisinde personel çalışma statüsü sürdürülür. Bu iki yıllık süreç içerisinde diğer kayıtlı öğrenciler ufal bir maaş alırken, tam tersine uzman çavuşlar normal maaşlarını almaya devam ederler.

Önlisans Mezunu Uzmanı Erbaş;

Uzman çavuş sıfatıyla meslekte 4 yıl hizmet süresini doldurmakla beraber 10 yıllık hizmet süresini henüz tamamlamamış olmak
İlişkili Kuvvet Komutanlığının yapmış olduğu yazılı sınavda başarılı olmak
Fiziki yeterlilik mülakatından geçilerek gerekli askeri yeterliğe sahip olunduğunun ispatlanması
Yetkili bir sağlık kuruluşundan sağlıklı olduğuna dair istenilen heyet sağlık raporunu almış olmak
Sözlü olarak yapılan mülakatta başarı elde etmiş olmak
Ve son olarak da ASTTASAK eğitimini başarıyla tamamlamak.

Yukarıda sayılan şartları yerine getiren ön lisans mezunu uzman çavuşlar ilgili tören ile rütbe takarak astsubaylık görevine getirilirler.

3 Yorumlar
  1. Uzman diyor

    Uzmanliktan astsubayliga geçiş sınavı heryıl hangi tarihlerde oluyor ve nerde duyuru bilgilendirme yapılıyor lise mezun uzman için teşekkürler

  2. Uzmannn diyor

    Uzmanlıktan astsubaylığa geçişte kpss puanı isteniyor mu. Sivil kaynaktan astsubaylığa başvuranlarla aynı mı değerlendiriliyorlar.

  3. Yiĝit Erkan diyor

    2yilik ùnuversite mezunlarinda assubayliga gecmek icin yas sıniri nedir acaba

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.