Uzman Çavuş Mesleğinde En Çok Sorulan Sorular

01.05.2018
8.632
A+
A-
Uzman Çavuş Mesleğinde En Çok Sorulan Sorular

Uzman Çavuş Mesleğinde En Çok Sorulan Sorular

Kutsal meslek sahibi olmak ayrı bir gurur vericidir. Her şeyden önce size farklı bir gözle bakarlar  Vatanımızın bölünmezliğini ve milletimizin huzurunu sağlamak için  canımızı ortaya koyduğumuz  bu meslekte  sabır , azim  ama en çok sabır lazımdır bu meslekte.  Sizlerin en çok merak ettiği sorulardan oluşan bir yazı  yazmaya karar verdik çeşitli sosyal medya gruplarından  bizlere yönelttiğiniz  soruların elimden geldiğince  yazmaya çalışacağım.

En Çok Merak Edilen Sorular

1- Bröve Nasıl  Alınır ( Takılır )

bröve Kurs gördükten sonra takılır. Yada bulunduğun Tabur , Alay , Tugay seviyesindeki yerlerde belli bir yıl çalıştıktan sonra bröve takabilirsiniz. ( örnek jöh taburunda  2 yıl üstü çalışanlar jöh brövesini takabilir )  Yada keskin nişancı brövesi   kursuna gittikten sonra takabilirsiniz.

2-Heyet raporunu teslim ettikten sonra güvenlik soruşturması ne zaman başlar?

Güvenlik Soruşturma ve Arşiv formunu doldurup teslim ediyorsunuz gerisi Emniyet güçlerine kalıyor sizi araştırıyorlar.  Bu ne zaman başlar yada ne zaman biter bilemezsiniz. Ama genelde kursa gitmeden önce bitiyor.  Güvenlik araştırması hakkında size kimse bir bilgi veremez  ne aşamada olduğunu.

3- Heyet Raporu alırken itirazı kaç gün içinde edebilirim ?

3 gün içerisinde itiraz edip  2 farklı hastaneye sizi sevk edeceklerdir.  1. hastane olumlu  2. hakem hastanesi de olumlu verirse  ilk olumsuz veren doktor’un yazdığı olumsuz iptal olur olumluya dönüşür.  ama ilk hastane olumsuz olup farklı bir hastaneden de olumsuz olursa  direk olumsuz olarak kayda geçer.

4- Eğitim de iken jöh ya da jöak’a ne zaman ve nasıl geçilir?

Jöh’e geçme yoktur Atamanda Jöh taburlarına çıkarsa kıta görevin ancak o zaman gidebilirsin.

Jöak’a ise Genelde seçmelere geliyorlar  Jöak’a gitmek isteyenler kondisyonu çok iyi olmalıdır.

4-Komutanım komando eğitim birliklerinde kursiyerlerin maaşları ne kadar oluyor ve kurs başladıktan ne kadar süre sonra ödeme yapıyorlar. Ona göre tedarikli gidelim.   ( diye soru geldi )

Eğitim birliklerinde size ve hatta ailenize bile gönderecek kadar  Maaş yatıyor.  Lakin kursa giderken ilk başta en az 750 tl üstü parayla gitmenizde fayda var.

5- Uzmanlık’tan Astsubayliga geciş varmı, varsa kac yıl uzmanlık yapıp geçilir.

Uzmanlıktan  , Astsubaylığa geçiş kanunda 1 yıl yazıyor lakin çalıştığınız yerlere emir gelir. Her yıl farklı yaş ve kıta görevi yapmış istiyorlar. Örnek: 2 yıl kıta görevini  tamamlamış ve yaşı 27 den gün almamış gibi böyle emirler geliyor.

6-Uzman çavuş maaşları ne kadar net olarak komando da görev yapanlar ve ek ödemelerle ne kadarı buluyor.

Ben sana bu sorunda net maaş şu kadar diyemem her yerin ayrı bir maaşı tazminatı vardır  – 4 bin ile 7 bin tl arasında degişen maaşlar vardır.

7-Uzman çavuşların kendini farklı alanlarda geliştirmesi için kurslara müsade ediliyor mu bomba imha, iha, ika, siha operatörlüğü vb. gibi.

Tabi ki kurs açıldıktan sonra kurs çıkarsa tabi gidebilirsiniz.

8-Eğitim bitiminde beylik tabancasını veriyorlar mı yoksa sonradan biz mi alıyoruz

Eğitimin bitiminde  kıta görevine gittiğiniz yerde beylik tabancası zimmetlenir yada  Silah dilekçesi yazarsınız cevap geldikten sonra Kendinize ait şahsi beylik tabancası alırsınız.

9-Teşkilatta uzmanlar için kadro çalışması var mı şuanda durum nedir neler değişecek

Uzman erbaş Kanununa bakarsanız Fi tarihinden kalma kanunlar mevcut.  En basiti hastalandın 9 gün rapor al direk şut’lanırsın.  ( bir çok sorun ortadan kalkacaktır.)

10-Gittiğimiz yerlerde ne kadar süreli görev yapıyoruz tayin olayı nasıl oluyor biz mi yer seçiyoruz yoksa otomatik mi atama oluyor tayinler

5 yıl dogu yada 5 yıl batı Yada diğer bölgelere gidiyorsunuz.  tayinler  Jandarma içi Jnet Kara kuvvetleri için karanet üzerinden tayin yazabiliyorsunuz.  ilk tayinler otomatik sistem seçer jandarmada. Kara kuvvetlerinde size seçenekler sunarlar.

11-Emeklilik yaşını yükseltiler diye biliyorum bu konuyu açıklarsanız çok güzel olur

Eskiden 40 deyince zorunlu olarak sivil memurluğa yönlendirilir diniz  yani asker olarak değilde sivil memur olarak emekli olurdunuz.  Şimdi  52 yaşına yükseltildikten sonra 52 yaş haddine askeriyeden emekli olacaksınız ek göstergeleri emekli maaşı herşey farklı olacak.

12-Jandarmadan askerler kalkacak deniyor askerlerin yaptığı temizlik vb. işleri kim yapacak onun yerine personel alınacak mı yoksa uzmanlar mı yapacak

Lojistik Alımında branşlar açılıyor  onlardan berber aşçı vs  uzman kadro olacak , Diğer kısımlar ise nasıl olacak net cevap veremiyorum  tamamen kaldırmaları sonucunda birileri elbet yapacaktır.

13-2018 uzman erbaslik da askerlik şartı gerekli mi ?

Şuan için jandarma askerlik şartı Aramıyor.

14- Maaşlar konusunda çok sorular geliyor yukarıda yazdığım gibi maaşlar kıta görevine göre degişir.

15-Tüm jandarma asayiş personeli artık yeni Mavi üniforma mı giyecek komutanım

Artık jandarmada yeni kıyafetleriyle buluşuyor  yeni kıyafetleri asayiş komando jöh taburları giyecek.

16-Sözleşme yenileme nasıl yapılır ?

Kurs’tayken  2 yıllık bir sözleşme yaparsınız. daha sonra sözleşme bitimine yakın sizden yeniden sözleşme yapmanızı isterler  ( sağlık raporları artık 5 yıl geçerlidir )  sadece notere gidip mesleğinizi belirtip kaç yıl sözleşme yapmak istediğinizi söylüyorsunuz. sadece bu kadar.

17-Sözleşme yenilirken kursiyerlik öncesi gibi yönetmelik çok katımı

Hayır degildir.

18-Heyet raporu kaç yıl geçerli

Yeni karar ile sağlık heyet raporu artık 5 yıl geçerlidir.

19- Sisteme verdiğim numarayı değiştirdim nerden haberim olacak eğitim zamanı

Hangi kuvvetten başvuru yaptıysan o kuvvetin sitesine girerek güncellemeleri takip etmelisin.

20-3yil sozlemeden snra asli gibidir olan rapor kabul edilirmi sozleşme

3 yıl sözleşmeden sonra derken 1 rapor yanlış hatırlamıyorsam 3 ay geçerliliği var başvuruda kullanmak için.

21-

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 69 YORUM
 1. Yunus Özçelik dedi ki:

  Ülkemizde asker olmak veya Vatan’a hizmet etmek isteyenlerin sayısı bi hayli fazla. Vatandaşın en çok tercih ettiği asker rütbesi ise Uzman çavuşluk. Uzman çavuş mesleğinde en çok sorulan sorulara biraz çalışırsak eğer kazanma şansımız biraz daha artacaktır.

 2. ahmet dedi ki:

  teşekkür ederim soru cevaplariçin

 3. Ercan dedi ki:

  Sağlık raporu oyalanmadan güvenlik sorusturmasi baslarmi

  1. Abdulkadir dedi ki:

   Hayir kardeşim başlamaz

 4. Mehmet Ali YAĞCI dedi ki:

  Sözleşme yenileme nasıl yapılır ?

  Kurs’tayken  2 yıllık bir sözleşme yaparsınız. daha sonra sözleşme bitimine yakın sizden yeniden sözleşme yapmanızı isterler  ( sağlık raporları artık 5 yıl geçerlidir )  sadece notere gidip mesleğinizi belirtip kaç yıl sözleşme yapmak istediğinizi söylüyorsunuz. sadece bu kadar.

  Not…. nerde yazıyor

  1. Murar dedi ki:

   Bunun kesin yazdığı bir madde varsa bana yardımcı olırmusunuz

 5. Ali dedi ki:

  Uzman Çavuşlarda kıta hizmet brövesi diye bisey varmi yönergede felan geçiyormu net bi bilginiz varmi

 6. Hasan dedi ki:

  Eğitim yerim izmir foça (komando) ancak asayişe geçmek istiyorum mümkün mü böyle bir şey bilen yardımcı olabilir mi

  1. beyto dedi ki:

   hocam asayiş yada komando seçimi neye göre yapılıyor 1 yıl olmuş yorumunuza ögrendyseniz eğer bende mulakatlara girdim kazandım ama eğitim yerim neye göre cıkacak bilmiyorum

 7. Yasin dedi ki:

  Merhaba ayin 12 sinde sozlesme imzaladim 15 i maas gunu maas alirmiyim acaba

  1. Editör dedi ki:

   hayır daha çok erken 15 inden 15 ine alınabilir

 8. Ekremkls dedi ki:

  Piyade komando temel kursunda komando brovesini haksizlik ile de olsa alamadim ilerde kitamda alabilir miyim. Ve düz piyade sınıfına geçebilir miyim?

  1. şahun dedi ki:

   naptin kardeş brove işini

 9. Mehmet dedi ki:

  Merhaba bi sorum olacak yardımcı olursanız çok sevinirim heyetten elendim ve 3 iş günü içinde il sağlık müdürlüğüne mi itiraz edeceğiz yoksa raporu aldığım hastaneye mi itiraz edeceğim yarın son günü ameliyat olacağım ona göre ileri alacağım ameliyatı teşekkür ederim

  1. Editör dedi ki:

   mrb,olumsuz çıkan ilk hastane sonrası bakanlığın belirlediği 2.hastanede tüm birimlere giriyosun ordanda olumsuz çıkarsa raporu alamıyorsun eğer olumlu verirlerse 1 olumlu 1 olumsuz kararla yine sağlık bakanlığının belirlediği 3. hastaneye yani hakem hastanesine gidiyorsun yine tüm birimlere giriyorsun olumlu çıkarsa raporu alıyorsun olumsuz çıkarsa 2 olumsuz bir olumluyla alamıyorsun ,özetle bir dilekçe ile hastane kararına itiraz edebilirsin,yeniden kontrol edilmeyi talep edebilirsin.

 10. Muhammed dedi ki:

  Uzman erbaşlik için doktor bana 40/A/3 uyar yazdı kan sekerim biraz yüksek cıktı ne anlama geliyor 40/A/3

  1. Abdurahman dedi ki:

   Admin mrb bnn 2018 de uzman komando on başıolucaktim saglikta ufak birseyde kaldim bu sene gene basvurdum o rapor halla gecerlimidir yoksa yeni tahliler le yeni bir rapor mu olusturulacak lutfen yardimci ol

 11. Can demir dedi ki:

  2016 lı uzman cavusum komando olamz veya agir spor uzun sureli sirt cantasi ile yuruyus yapamz ayakta uzun sure nobet tutamaz raporu almak ic8n hastaneye sevk edildim doktor raporuma hangi maddeyi yazarsa komando olamz uzman erbas olur raporu alirim

  1. Editör dedi ki:

   Sağlık kurulu raporu hazırlanırken TSK sağlık Yönetmeliği kurallarına göre yapılır. Dolayısı ile inisiyatif kullanımı bu konuda pek yoktur diyebiliriz
   Kurul sonrası tüm hekimler sizin hakkınızda aşağıdaki kararları verir:

   Uzman Erbaş olur veye olamaz
   Paraşütle atlar veya atlayamaz
   Komando olur veya olamaz maddeleri yazılır

 12. Onbaşı dedi ki:

  Hayırlı günler Uzman erbaş VS onbaşıların toplamda kaç yıl görev yapabilir saygılar

 13. Uğur dedi ki:

  Merhaba ben mülakatları geçtikten sonra hastaneye sevk kağıdı verildi ve gerekli muayeneleri oldum heyet raporu olumlu sonuç landı hiç bir sıkıntı yok heyet sonucunda paraşütle atlar komando olur gibi bi rapor verdiler bana o raporu bizmi msb na göndereceğiz yoksa hastane direk gönderiyormu

  1. Admin dedi ki:

   sizin göndermeniz gerekiyor

 14. Yasin dedi ki:

  Selamün aleyküm silah arkadaşlarım herkezin cuması mubaret ollsun. Kirpi kursuna giden refize olur sa. Yine gider mi refize yazılı sınavdan kalmış.

 15. Ömer dedi ki:

  Merhaba Uzman Onbaşı olarak kıtada görev yapıyorum. Göz sınırı iki göz için toplam 3 olarak biliyorum ama komandoyum ve gözlük olmadan çok zorlanıyorum. Benim 2 göz toplamı 6ya yakın, hastaneye gidip komando olamaz, uzman erbaş olur raporu alabilir miyim?

  1. Admin dedi ki:

   alabilirsin

 16. Ali dedi ki:

  Merhaba ben manisa kırkağaçta komando eğitimindeyim atamalar neye göre gerçekleşiyor bilgi alabilir miyim

  1. Admin dedi ki:

   Atama ihtiyaç olunan il’e göre yapılıyor. Mesela tercih edilmeyen il edirne .önce ilk sıraya yazanlar kabul ediliyor yeterli olmasa 2 ,3,4,5,6,7 sıraya yapanlara kadar geliyor sonra yetmezse tercih dışı seçiliyor. Mesela elazig 500 kişi alıyor ilk sıraya 700 kişi yazıyor . sicil bakılıyor. Kişi yazmış mesela Samsun ilini 4 sıraya geliyor neden çünkü samsuna 1,2,3 sıra yeterli gelmeyince 4.siradan alınıyor.

 17. Ali dedi ki:

  Merhaba ben manisa kırkağaç da eğitimdeyim atamalar neye göre gerçekleşiyor

 18. Ahmet dedi ki:

  Ben şuan jandarma uzman cavus kursundayım Dizimde 3. Derece menisküs yırtığı oluştu hastaneye sevk edildim doktor ağır eğitim ve ağır spor yapmaması uygundur yazmış ameliyat olman gerekiyor dedi bende kabul etmedim . Bundan dolayı beni komando uzman erbas olur/olamaz . Jandarma genel komutanlığında görev yapar/yapamaz raporlarından birini almam için tekrar heyete sevk ettiler . Ben hangi raporu alırım ? ve diyelim ki komando olamaz jandarma’da görev yapar raporu verdiler ne olur ? Şimdiden teşekkürler ..

 19. Aliyigit dedi ki:

  Merhaba,
  ben ayin 5inde egitime basliyorum (Uzman cavus icin).

  Egitim suresi ne kadar? Egitim bittiken sonra izin hakki varmi ? veya egitim zamaninda izin varmi?
  Sozlesme ne zaman imzalaniyor? kac yillik sozlesme? Sozlesmeyi iptal edilirse noluyo?

  Yurt disi gorevler icin hangi ulkeler var?

 20. MEHMET dedi ki:

  UZMAN ÇAVUŞLUĞA BAŞVURU YAPTIKTAN SONRA BÜTÜN AŞAMALAR (SÖZLÜ YAZILI FİZİKİ MÜLAKAT VE GÜVENLİK SORUŞTURMASI ) NE KADAR SÜRER YANİ KAZANDINIZ DİYE SMS ATTIKLARINDAN SONRA KURS DA DAHİL GÖREVE BAŞLAMA ZAMANINA KADAR OLAN ARA KAÇ AY SÜRER.

 21. Yusufcan dedi ki:

  Uzman erbaş sınavına çağrıldım ama takipsizlikten dolayı kaçırmışım 17 gün geçti sınava geçebilirmiyim

 22. Barış dedi ki:

  Sağlık raporu alırken emar istiyorlar mı

 23. İsmail dedi ki:

  Jandarma uzman çavuş luk kaç yıl mecburi kaç yıl bırakamıyoruz

 24. Hakan dedi ki:

  Komutanım şuan karakuvvetlerinde komando uzman çavuş olarak görev yapmaktayım sözleşme bitince yeni sözleşme için heyete girecez sağlık için komando olamaz raporu alırsak ne olur komutanım atılna olurmu refize edilirmiyiz

 25. Gökay dedi ki:

  Selamun aleyküm ben mülakatlar dan geçtim hastanede eğlendim itiraz ettim sağlık bakanlığının gönderdiği ilk hastaneden olur aldım 2. Hastane 45 günü geçiyor itiraz için ek süre alabiliyoz mu seneye mi. Kaldı hastanenin belirlediği süreçten dolayı böyle. Bişey olması mümkün mü?

 26. Murad arslan dedi ki:

  Selamun Aleykum arkadaşlar…
  Jandarma asayişte görev yapıyorum komandoya geçiş yapmak istiyorum. Nasıl oluyor bilgisi olan varmı?

 27. Turgut dedi ki:

  Merhaba konando uzman erbaştan normal asayişe geçiş nasıl oluyor

 28. Ömer dedi ki:

  Merhaba ben lisan mezunuyum. 2019/1 jandarma genel Komutanlığı uzman erbaş mülakatına başvurdum. Sporu ve sözlüyü geçtim heyet için hastaneye sevk ettiler. Fakat hem sevk ettikleri hemde itiraz sonucu gittiğim ikinci hastane olumsuz verdi (sol göz astigmat 1 in üstü) bizi sevk ettikleri raporla birlikte izlenecek yol ile ilgili verdikleri kağıtta raporu olumlu yada olumsuz verilen adrese gönderin yazıyor. Aceba ikiside olumsuz olduğu halde çağırma ihtimalleri varmı?

 29. Enes dedi ki:

  Ben uzman çavuş. Kazandım heyet rabor bitti ne zaman beli olur kara kuvvetlerinki ve askerdeyim birde maaş ne kadar ve egittime gittimizde komando onlarmi seçiyor bizmi eğitim kaç ay egittim nasıl eğitimde elenme varmı

 30. Halit kara dedi ki:

  Fonksiyon bozukluğu olmayan atnalı böbrek tanısı var. Ama uzman erbas olur ve komando uzman erbas olur raporu aldım ve jandarmaya gönderildi sonuçta rapor olumlu bir sıkıntı olmaz degil mi

 31. Müslüm dedi ki:

  Hocam ben mulakati gectim heyetide birlikte gittigimiz aekadaslar egitim yerlerini ogrenmis acaba ben nereden ogrenebilirim kkk. Msb sayfasinda gorunmuyor

  1. Enes dedi ki:

   Kolay mıydı kardeşim nasıldı
   Sınavlı mo girdin sınavsız mı
   Mülakatta ne sordular
   Yardımcı olur musun bende 30unda gircem

  2. CEYHUN dedi ki:

   YA BENDE 22 MAYIS 2019 DA ANKARA MAMAKTA SINAVA GİRDİM KAZANDIM HALA BEKLİYORUM ÇAĞRILMADIM ÇAĞRILAN VARMI EĞİTİME CEVAP VERSİN BENLE İLETİŞİME GİRSİN HABERİMİZ OLSUN BİRBİRİMİZDEN @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@

 32. OSMAN ÖZCAN dedi ki:

  Komando uzman erbaştan asayişe nasıl geçilir

 33. Burak dedi ki:

  Uzmanlar da da sözleşme şekli varmı yoksa emekli olanakadarmı?

 34. Ömet dedi ki:

  Selamünaleyküm.
  Jandarma komando birliğinde aşçı olarak göreve getirildim. Ben şimdi hangi işleri yapacağım. Ve bu yapacağım işleri net olarak mevzuatını nereden öğrenebilirim. Bulaşık yıkar mıyım ya da çöp döker miyim.

 35. semih dedi ki:

  komnado ve asayiş nasıl seçilir egitimden önce mi eğitimden sonramı seçilir

 36. Askeryareni dedi ki:

  Mrhb eşim hakkaride uzman çavuş ama karaciğerinde aşırı yağlanma çıktı acaba komando olur raporu bozdurulur mu yoksa meslekten mi atılır cevap verir misiniz lütfen?

 37. Onur dedi ki:

  Ben jandarma uzman çavuş personeliyim asayiş sertifikası yazıldı bizlere aynı zamanda muhabere vasıtaları eğitimi aldığımızdan muhabere sertifikamızda var ama buradaki komutanlarım bizim branşımız mebs olduğu için sizin bröve eğitimlerine giremeyeceğimizi söylüyorlar acaba ben bröve eğitimlerine girebilirmiyim.

 38. halil dedi ki:

  heyet raporu gönderdikten sonra ne yapmamız gerekiyor

  1. Atakan dedi ki:

   Tek yapman gereken Beladan uzak .Hiç bi b*ka bulaşmaman 😂

 39. İbrahim dedi ki:

  Beyler hastane heyet raporunu eğitime gidilirken götürülüyor mu ?

 40. İbrahim dedi ki:

  Rapora itiraz ettim itirzdan sonra yeni bir 45 günlük süre mi başlıyor yoksa sevk tarihi aynen geçerli mi

 41. İsa Hüseyin dedi ki:

  Geçen yıl jandarma uzman erbaş mülakatına girdim geçtim ama böbrekte taş çıktı o yüzden heyete girmedim şimdi girebilirmiyim sizce heyete bana bir yardımcı olabilirmisiniz…

  1. Admin dedi ki:

   Bobrek tasi fiziki hareketlerde engel teskil etmedigi surece sorun olmaz yinede sansini denemekte fayda var hatta bobrekte tas oldugunu soylemezsen nerden bilecekler

   1. İsa h dedi ki:

    Anlatamadım herhalde geçen yılın belgesiyle tekrar girebilme ihtimalim varmı heyete

 42. Sultan dedi ki:

  Sultan çam
  Merhaba eşim jandarma uzman çavuş için mülakata gitti mülakat a girdi ve sağlık raporu için hastaneye gittiğimizde 2012 yılına ait psikiyatri kaydı bulundu sınava geç kaldığı için oradan rapor almış tek günlük tanıya anksiyete bozukluğu yazmış doktor herhangi bir ilaç kullanmışlıgı yok psikiyatri ile alakalı şu an problem çıkıyor psikiyatri de heyette elenirsin demişler A16F1 yazmışlar kagıda bu ne demek oluyor acaba

 43. Yalçın Soydan dedi ki:

  Rapor süresi 5 yıl demişsiniz geçen sene 2015 li devreler rapor aldı. Ben 2017 devresiyim bu sene sözleşme yenilicem rapor alacak mıyım. Kanun ne zaman yürürlüğe girdi ?

 44. Kemal dedi ki:

  Kıtamda görev yapan komando uzm.cvş yim bazı psikolojim sorunlarım var psikoloktan komando olamaz alırsam sözleşmem bittigi zaman sözleşme yenileye bilirmiyim ve meslegime herhangi bi zarar verir mi

 45. İsmet dedi ki:

  Merhaba . Uzman çavuşken Sağlık rapor yenilenmesi için hastaneden rapor alınıyor . Bu rapor OLAMAZ verildiğin de ilişiğin kesiliyor mu ? Yoksa nasıl bir yol izlenmeli ?

 46. omer dedi ki:

  merhaba su an benim yenilemem var ve alaydaki personel sube 3 yil once goreve baslamak icin aldigimiz raporun degilde su an alacagimiz saglik raporunun 5 yil gecerliligi var diyor dogrumu ?

 47. Emin_221 dedi ki:

  Ben 31 aralıkta sözleşme yeniliycem raporum 5 yıl geçerli ama birliğim ilk defa sözleşme yenileyeceğim için yeniden kurul raporu istiyor daha 2.5 yıl oldu rapor alalı benden rapor talep etmeleri ne kadar doğru

 48. CEYHUN dedi ki:

  ARKADAŞLAR 22 MAYISTA 2019 ANKARADA MAMAKTA SINAVA GİRDİM KAZANDIM HALA BEKLİYORUM ÇAĞRILMADIM ÇAĞRILAN VARMI EĞİTİME ULAŞSIN BANA BİRBİRİMİZDEN HABERİMİZ OLSUN

 49. Dinçer dedi ki:

  Komandodan piyadeye nasil geçilir… illaki bi saglik sorunumu olmasi lazim piyadeye geçiş için

 50. Mehmet dedi ki:

  askerLokman bittikten sonrami uzman olunuyor ve sözleşme en fazla kaç yıl ve o sözleşme bittikten sonra tekrar devam edebilirmiyiz uzmanliga