Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

2019 Uzman Çavuş Nasıl Olunur ?

2 44

Uzman Çavuş Nasıl Olunur ?

Birçok gencin hayalinde uzman çavuşluk mesleği yer almaktadır. Ülkemizde orduya verilen önem ve milli değerlerin ön planda tutulması sebebiyle, askerlik mesleği en çok saygı gören mesleklerden birisidir diyebiliriz. Bu doğrultuda baktığımız zaman, uzman çavuşluğa yönelik olan yoğun talebin şaşırtıcı olduğunu söylememiz mümkün değildir. Ordusuna ve askerine bu denli önem verilen bir ülkede, doğal olarak birçok gencimiz de uzman çavuş olma hayali taşımaktadır. Bu taleple paralel olarak, insanların aklında bazı sorular oluşmaktadır. Uzman Çavuş olmak isteyen adayların, öncelikli olarak merak ettiği şey doğal olarak, Nasıl uzman çavuş olunur? sorusudur.

Uzman çavuşluk mesleğinin ülkemizde temel olarak, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yetişmiş personel ihtiyacını gidermek ve bu durumun sürekliliğini sağlamak için istihdam edilen askerler olduğunu söyleyebiliriz. 1986 yılından beri uzman çavuş istihdamı, Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde düzenli olarak yapılmaktadır. Modernleşen ve nüfus olarak kalabalıklaşan dünya ile birlikte, ordumuzun da personel ihtiyacı gün geçtikçe artmaktadır. Bu doğrultuda uzman çavuş alımının da her yıl biraz daha arttığını söylemek mümkündür.

Uzman Çavuş Nasıl Olunur

Uzman Çavuş Olmak İçin Hangi Şartlar Gereklidir ?

Uzman çavuş olmak için aranan öncelikli şart, adayın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmasıdır. Farklı ülke vatandaşlığına sahip insanlar Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde uzman çavuş olarak görev yapamazlar. Nasıl uzman çavuş olunur? 

Her kuvvetlerde farklı alım şartları bulunmaktadır. Jandarma da;
-En az ilk okul mezunu olanlar başvuru yapabiliyor

-27 yaşına kadar girebilir ( sözleşmeli Er’ler 29 Yaşına kadar uzmanlığa geçiş yapabilirler )

-T.C Vatandaşı olmak

– Herhangi bir sicil kaydı olmaması

*Askerlik hizmetini tamamlamış veya yapıyor olmak. ( jandarmada Askerlik şartı aranmıyor )

*Askerlik hizmeti sona eren adaylar için, terhis tarihinden itibaren üç yıldan fazla süre geçmemiş olmak. ( kara kuvvetleri harici bu şart )

 

Adli sicil kaydının temiz olması, askerlik görevi boyunca ceza almamış olmak, güvenlik soruşturması sonucunda Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde uzman çavuşluk mesleğini icra etmesi konusunda herhangi bir sakınca olmaması, boy ve kilo cetvelinde belirlenen sınırların dışında bir boy kilo orantısına sahip olmamak, askeri hastanelerden sağlıklı olduğuna dair rapor almak ve sözlü, yazılı, fiziki mülakatları başarıyla geçmek, uzman çavuş olmak isteyen adaylar için aranan diğer şartlardır. Uzman çavuşluk için aranan tüm şartları yerine getiriyorsanız, bu meslek için başvuruda bulunmanıza hiçbir engel yok demektir.

2 Yorumlar
  1. Sefa diyor

    Merhaba ben 17 yaşındayım ve ilerde uzman çavuş olmak istiyorum fakat 1 ay önce üzerime demlik döküldü ve ciddi derece kolumda ve bacağımda izler var bunlar uzman çavuş olmama engelmidir?

  2. P.Çvş diyor

    Dövme sorunu kalksın artık.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.