Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Uzman Erbaş – Uzman Çavuş Camiası Hakkında Önemli Bilgiler ! ! !

9 836

Arkadaşlar bu bilgiler çok önemli lütfen sizde paylaşın ve bu sayfayı kaydedin ilerleyen günlerde lazım olacak muhakkak. Bunları bilelim ve bildirelim rica ediyorum.

Düğün-doğum-ölüm iznimiz olduğunu biliyor musunuz? Ailemizde hasta varsa, 3 ay ücretli iznimiz olduğunu biliyor musunuz? şikayet dilekçesi yazmayı biliyor musunuz? Vazife malüllüğü nedir? adi malüllük için prim süresi hesaplamayı biliyor musunuz? vazife esnasında başımıza gelen olaylardan dolayı, sınırsız hava değişimi hakkımız olduğunu biliyor musunuz? (Biliyorsanız dahi paylaşın ki bilmeyen arkadaşlarımız da faydalanabilsin.)

Bir çoğumuz, bir dilekçe ile çözebilecekleri konular hakkında, kulaktan dolma yanlış bilgiler ediniyor. Telafisi imkansız durumlara düşebiliyor.

Zira; dilekçe yazmak, bir şeyleri arz etmek için, dayanak noktasını, ilgili mevzuatı da biliyor olmak gerekir. Bu zor bir şey değil. Bazı durumlarda; siz talep etmezseniz, belge ve bilgi yanlış anlaşılabilir. Şöyle ki, bir kardeşimiz, askeri araç kazası sonucu omurilik ameliyatı geçirmiş. Görev süresi sadece 3 yıl. Çevresindeki arkadaşları ve personelcisi: “üç yıl primin var, emekli olamazsın. En iyisi sen kendin istifa et…” demişler. Oysa uzman erbaş kanunu 10. madde, “vazife esnasında olan yaralanma ve sakatlanmalarda, iyileşene kadar ilişiği kesilmez” hükmü vardır.

Emekli sandığı kanunu 44. maddede ise, işyerinde ve iş ile ilgili olan kazalar ve yaralanmalarla ilgili, “prim süresine bakılmaksızın vazife malulü olarak emekli edilir” hükmünü bulundurmaktadır. Özetle, üç yıl hizmet süresi bulunan ve yanlış bilgilendirme sonucu, istifa aşamasında olan kardeşimiz, sadece bir dilekçe ile ilişiği kesilmeden 1 yıla varan süre daha istirahat aldı. Sonuç olarak da, tedavisinin sonunda vazife malülü olarak emekli oldu. Bu süreçteki yaygın hatalarımızı irdelemek gerekirse, okuyarak öğrenmek yerine, çevremize soruyoruz. Kanunlarımızı bilmiyoruz. Kardeşimizin şansı ise; bu işlemler esnasında bizimle karşılaşmış olmasıdır. Kaldı ki, alalade bir dilekçe ile çözülebilecek konular için, ortada dava ve yargılama dahi yokken, hemen mahkemelere koşanlar da var. Reddedilmiş bir durum yok, daha ilginci ise, henüz bir istem veya talep dahi yok. Dİlekçe yazmalıyız, öğrenmeliyiz. Emeklilik işlemlerini bilmeliyiz. Başımıza gelebilecek her türlü ihtimal ile ilgili bilgi donanımımız tam olmalı. 

EN ÖNEMLİSİ İSE; “LAZIM OLDUĞUNDA, BİLİYOR OLMALIYIZ…”

Şimdi sizlere bu çalışmamızda,  

Son günlerde yöneltilen sorulardan fark ettik ki hala çok yanlış bilinenler çok şey var, ve maalesef bilinmediği için sonuçları bazen çok ağır olabiliyor.

Vazife malullüğü, malullük, emeklilik işlemleri, hava değişimi sürelerinin hesaplanması, bir takvim yılı mı, sözleşme yılı mı… vb…

Daha önceki bir sözümüzü yeniden söylemek hasıl oldu:

LAZIM OLUNCA BİLİYOR OLALIM, BUNUN İÇİN DE BOL BOL OKUYALIM… 

DİLEKÇE NASIL YAZILMALI ve ÖNEMİ.

Her şeyden önce,  dilekçe yazmasını öğrenmeliyiz.Dilekçe yazmaktan kastımız, formatı veya imzanın neresine atılacağı değil.Dilekçelerimizi yazarken, mutlaka ilgili mevzuatı araştırmalıyız. Örneğin;emekli konumundaki arkadaşlarımızın var olan silahlarına ruhsat talep ederken,MY-166-1 sayılı Şahsi silah yönergesinin 7. bölün c,ç maddelerine göre ruhsat tanzim edilmesini arz ederim demesi daha yerinde olur. Ya da; Mazeret izniisteyen kardeşimizin, 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunun 11. maddesi şu şekildedir diye belirtmesi ve bu izni alırken, maddedeki “Yıllık izinden mahsup edilemez”ibaresini de belirtmesi daha yerinde olur. Burada yazdıklarımız örnektir.

Ama genel tespitimiz şudur ki: “Okumayı sevmiyoruz”… Okumalıyız, zira yürülükte olan ve özlük haklarımızı düzenleyen kanunlardaki metinler hiç ummadığımız bir anda işimize yarar. Bunun için, lazım olduğu anda aramak bize zaman kaybettirir.Lazım olduğu anda, biz onu zaten biliyor olmalıyız. Bu konuda örnekler çoğaltılabilir. Ama bunlar örnek olmaktan öte, her an yaşadığımız gerçeklerdir.Çocuğu ya da ailesinden bir ağır hastası olan, yıllık izinleri ve mazeret izinleri bittiği için hastasının başında olamayan kardeşlerimiz var.Okumadıkları için bilmiyorlar. Zira kanunumuzun izin ile ilgili maddelerine 2012 yılında yapılan ek ile, hastasına aldığı raporu sunarak, 3 aya kadar ücretli, 6 aya kadar ücretsiz izin alabildiğini bilmek gerekiyor.

Sağlık nedeni ile ilişiği kesilen ve emekli de olamayan, memleketine dönüp kaderine razı olan kardeşlerimiz, 12 aya kadar 2/3 maaş sağlık yardımı ödemesi alması gerektiğini bilmiyor. Bunun için de istemiyor.

Sağlıkla ilgili 10. maddede, bir yılda 90 günden fazla hava değişimi alınınca ilişiğimizin kesileceğini biliyoruz ama bu hastalık ya da kazanın vazifenin etkisi ile olunca, bu sürenin işletilmediğini bilmeyenlerimiz var. Vazifenin etkisi ile yaşanılan sağlık sorunlarında GÖREV YAPAMAZ kararı verilirse, prim süresine bakılmaksızın vazife malülü olarak emekli edileceğimizi bilmiyoruz. Bunları bilmediğinden aylardır koltuk değnekleri ile mesai yapan arkadaşlarımızı da görüyoruz.

Yine sağlık ile ilgili 10. maddeye göre, tedavisi uzun sürecek bir hastalığa yakalananların 90 günden fazla hava değişimi alınca ilişiğinin KESİLMEYECEĞİNİ bilmiyoruz. Bu maddenin işletilmesi için, kuruldan TEDAVİSİ UZUN SÜRECEKTİR raporu almak gerekiyor.

Göreve yeni başlamış kardeşimiz, ilk sözleşmesini müteakip tabanca alabileceğini bilmiyor.İstiyor ama neye göre istediğini bilmiyor. Bu nedenle HAYIR denince razı oluyor. Oysa kanunun 13. maddesinde açıkça tarif edilmiştir. Burada yazmıyoruz.Zira sizleri, Özellikle de genç kardeşlerimizi. okumaya teşvik etmek istiyoruz.

Mazeret iznimizin olduğunu bilmiyoruz. YOK diyorlar, YOKMUŞ diye razı oluyoruz. Zira birliklerdeki kanun metinleri güncellenmemişse, bu bahsettiklerimiz yazmaz.  Bir yıl önceki kanun kitabında bunlar yoktu. Biz yine de bilmeliyiz. Sizlere kanunun bu gün için son halini de buradan yazacağız.

Kısacası dilekçe yazmak için, dileğimiz ve arz ettiğimizle ilgili mevzuatı bilmeli vehakim olmalıyız.

ALTIN BİLGİLER

 

EMEKLİLİK SÜREMİ VE PRİM GÜNLERİMİ NASIL HESAPLAYABİLİRİM?

5434 sayılı Emekli sandığı Kanunu ve 5510 sayılı SGK kanunu maddelerine göre, Uzman Erbaşların da “fiili Hizmet Zamları” yani bizlerin bildiği ismi ile YIPRANMA PAYI vardır. Çoğumuzun her zaman merak ettiği soru ise: “yıpranma süreleri”emekliliğe esas mıdır, değil midir? “Hizmet Borçlanması ya da bizim bildiğimiz ismiyle ASKERLİK BORÇLANMASI, emeklilik tarihine etkisi var mıdır? Emekli Sandığı primlerinden önce SSK primleri olanların bu süreleri emeklilikte nasıl değerlendirilir?

Bu prim sürelerinin ve borçlanmaların tamamı emeklilikte tereddütsüz hem süre olarak emeklilik tarihimizi öne çeker hem de prim süresi olarak net primlerimizi hesaplamakta kullanılır. Ayrıca bir diğer önemli konu da; SSK, Hizmet Borçlanması gibi süreleri, biz başvuru yapıp HİZMET BİRLEŞTİRMESİ YAPMASAK,TALEP ETMESEK  DAHİ sistemde otomatik olarak birleştirilmiş durumda.

“Prim sürem nedir? Emekli olabilmek için ne kadar prim sürem olması gerekir?”

Prim süresi aşağıdaki gibi hesaplanır.

FİİLİ ÇALIŞMA SÜRESİ

FİİLİ HİZMET ZAMMI (YIPRANMA)(fiili çalışma süresinin 1/4 i oranında)

HİZMET BORÇLANMASI (Askerlikte geçen süreler ödenmeye başlanmışsa ya da ödenmişse)

SSK ve BAĞKUR PRİMLERİ                                                                                                                +

TOPLAM

 

 

Emeklilik için gereken prim süresi 25 yıldır. Emekli olunacak yaş kriteri ise, SGK’nın 2002 yılında çıkardığı geçici ek maddelerle kademeli şekilde belirtilmiştir. Gereken prim süresi olan 25 yıl sağlandıktan sonra, maaşlı olarak emekli olabilmek için bahsedilen geçici ek maddelerdeki yaşa ulaşmış olmak gerekmektedir. Ancak belirtilen yaştan “FİİİLİ HİZMET ZAMMI” (yıpranma payı) kadar çıkartılır.EMEKLİLİK YAŞ TABLOSU, 23 Mayıs 2002 tarihi itibariyle sahip olunan tüm prim sürelerine göre belirlenmiştir.

Yani 1994 yılında emekli sandığı iştirakçisi olmuş bir personel; 23 Mayıs 2002 tarihine kadar yaklaşık 6 yıl çalışmış olacaktır. Çalışma süresinin 1/4i kadar da yıpranma payını bu sürenin üzerine toplayalım ve askerliği de borçlandıysa bu süreyi de ekleyelim. Varsa Emekli Sandığı’na giriş yapmadan önceki SSK/BAĞKUR primlerini de ekleyelim. Bulduğumuz rakam, 23 Mayıs 2002 tarihi itibariylesahip olduğumuz primdir.

25 YIL PRİMİ OLAN HERKES EMEKLİLİĞİ HAK ETMİŞ SAYILMIYOR,  EMEKLİ MAAŞINI HAK EDECEĞİ YAŞA DA ULAŞMIŞ OLMASI GEREKİR.

Yukarıda açıklamaya çalıştığımız şekilde 23 mayıs 2002 tarihi itibariyle sahip olduğumuz primlerin toplamını aşağıdaki tablodan bulunuz. Karşılığındaki YAŞ HADDİ yazan bölümde bulduğunuz yaştan Uzman Çavuş olarak FİİLEN çalışabileceğiniz maksimum sürenin 1/4i kadar yıpranma payını çıkartınız. Bulduğunuz yaş karşılığındaki prim süresini tamamlamak koşulu ile MAAŞLI OLARAK EMEKLİLİĞİ HAK EDECEĞİNİZ YAŞTIR.

 

 

ÖRNEK HESAPLAMA:

1996 yılında emekli sandığı iştirakçisi olan bir uzman çavuşa ait

emeklilik yaşı ve primi belirleme:

23 MAYIS 2002 DE FİİLİ ÇALIŞMA SÜRESİ                    : 6 yıl

FİİLİ HİZMET ZAMMI (yıpranma)                                       : 1 yıl                6 ay

Önceden SSK/BAĞKUR                                                       :1 yıl                0 ay  (18 yaşından sonraki)

HİZMET BORÇLANMASI (askerliktegeçen süre)               : 1 yıl                3 ay                                   +

T   O   P  L   A   M      P  R İ M                                        : 9 YIL            9 AY

 

Örnek hesapta bulduğumuz prim süresi 9 yıl 9 ay. Bu süreye tabloda gelen karşılık ise 53 yaş.20 yıl fiilen çalışılmış gibi hesap edip, bulduğumuz 53 yaşından 5 yıl geriye gelindiği takdirde maaşlı olarak emekliliği hak edeceğimiz yaşı bulmuş oluyoruz ki bu da : 53 – 5 = 48olur. (1 yıl SSK olmasaydı tabloda bulunan yaş değişecekti)

 

 

 

 MALÜLEN EMEKLİLİK İÇİN GEREKEN PRİM SÜRESİ NASIL HESAPLANIR?

(7 yıldır çalışıyorum, malulen emeklilik için prim sürem yeter mi?)

 

En çok yöneltilen soruların başında gelen bu soruların başına gelen ve en çok yanlış bilinen, en çok mağduriyetlere neden olan konu da bu sorudur. Bir çoğumuz kulaktan dolma bilgilerle idare etmeye, duyduklarımızı kesin bir hükümmüş gibi sanma, kesin doğruymuş gibi inanma ve hatta eksik bilgilerle başkalarına da yardım etme yoluna gidiyoruz.

 

YANLIŞ BİLİNEN   : malulenemekli olabilmek için 10 yıl fiilen çalışmak gerekir…

 

DOĞRUSU İSE        :

Fiili çalışma + yıpranma + varsa SSK/BAĞKUR) + askerlik borçlanması = ?

Yukarıdaki işlemin sonucunda küsuratlı olan fiili çalışma süresine yıpranma uygulanır. Bu işlem sonucunda 120 AY (10 yıl) priminiz varsa ve malulen emekliliğe esas bir rahatsızlık sonucu “TSK’DA GÖREV YAPAMAZ” heyet raporu aldıysanız emeklilik işlemleriniz başlar.

MALÜLEN EMEKLİLİK İŞLEMLERİ NASIL YAPILIR.

(TSK’da görev YAPAMAZ raporu aldım. Ne yapmam gerekir. Birliğimin ne yapması gerekir? Ne zaman emekli maaşı alırım? Tazminatım ve maaşım ne kadar olur?)

 

Uzman Erbaşlarla ilgili; malulen emeklilik işlemleri ve yazışmalar konusunda, emsal işlemler sağlandıkça hız kazanmaya başladı. Daha önceki yıllarda malulen emeklilik işlemleri 8 ay dahi sürmekteyken, yazışma ve müracaatların doğru yapılmaya başlanması ile 2-3 aya kadar düşmüş durumda.

“Malul”kelimesi Emekli Sandığı Kanununun 44. Maddesinde aşağıdaki gibi tanımlanır:

“Madde 44 – Her ne sebep ve suretle olursa olsun vücutlarında hasıl olan arızalar veya

düçar oldukları tedavisi imkansız hastalıklar yüzünden vazifelerini yapamıyacak duruma giren

iştirakçilere(malul) denir ve haklarında bu kanunun malullüğe ait hükümleri uygulanır.”

 

Yukarıdaki maddede yer alan tanıma uyabilmek için, T.S.K. Sağlık Yeteneği Yönetmeliği (S.S.Y) hükümlerine göre,“TSK’da GÖREV YAPAMAZ” raporunu, sağlık kurulundan almış olmak gerekiyor.  Konuyu teknik ayrıntılara boğmadan sade bir dille soru cevap şeklinde açıklamak, ayrıntıları yeri geldiğinde vermek daha faydalı olacağından sizlere MALÜLEN EMEKLİLİK işlemlerini şu şekilde vermek istiyoruz.

Şöyle ki; “T.S.K.’DA GÖREV YAPAMAZ”heyet raporu alan bir uzman erbaş hangi yolları izlemeli, işlemler en hızlı şekilde nasıl yapılır?”

“T.S.K.’da görev yapamaz” raporunu sözleşme için heyet esnasında da almış olabilirsiniz, her hangi bir rahatsızlık esnasında da. Her iki durumda da MALULEN EMEKLİLİK işlemleri başlamış demektir.

Almış olduğunuz “ÖN RAPOR”a göre işlem başlatılamaz, ilişik kesilemez. İlişik kesme ve ayırma işlemleri yönerge artlarına göre düzenlenir. İlişiğiniz kesilmeden yani terhis belgeniz ve hizmet belgenizi almadan Emekli Sandığı’na müracaatta bulunamazsınız.Birliğiniz ise ilişiğinizi kesmek için “KATİ RAPOR”u bekler. Kati raporun gelmediği durumlarda, ön rapor tarihini takip eden 91. Gün kati rapor gelmemiş olsa dahi ilişiğinizi keser. Bu süre zarfında “SIHHİ İZİNLİ”  sayılırsınız. (sıhhi izinli iken, maaş almaya devam edersiniz) Konu yönergede şu şekilde belirtilmiştir.

“….(Asıl rapor onaylanıncaya kadar geçen süre içinde ön raporların) “TSK’da görev yapamaz.”şeklinde olması halinde personelin ilişiği, sözleşme yenileme şartlarını yerine getiremediği için sözleşme bitim tarihi itibarıyla kesilir. Bu şekilde rapor alan personel rapor tarihinden itibaren sözleşme bitim tarihine kadar sıhhi izinli sayılır. Ancak asıl raporun sözleşme bitim tarihinden önce birliğe ulaşması halinde raporun birlik kayıtlarına giriş tarihi itibariyle sözleşme fesih işlemi tesis edilir.”

 

İlişik kesme işlemi tamamlandığında ise dikkat edilmesi gereken ve izlenmesi gereken yol şu şekildedir. Birliğimiz şahsi dosyamızı Uzman Erbaş Yönergesinin EKLER kısmında yer alan belgeleri tamamlayıp şahsi dosyanızı Kuvvet Komutanlığı’na gönderirler.

Sizin yapacağınız ve bilmeniz gereken en önemli bilgi şudur: “Siz dilekçe ile emekliliğe müracaat etmeseniz dahi”emeklilik işlemleriniz başlar ancak dosyanızın SGK’ya ulaştığı an itibari ile maaşlarını hesaplanır. Terhis belgenizi almanızı müteakip siz şahsi olarak aşağıdaki dilekçe ile EMEKLİ SANDIĞI’NA başvuru yaparsanız, emeklilik işlemleriniz hızlanır ve emeklilik işlemleri sonunda geriye dönük hak edilmiş emeklilik maaşları da hesaplanır, tahakkuk ettirilir. Emekli Sandığına yazılacak olan dilekçe aşağıdaki gibi olmalıdır. (EKLER kısmındaki belgeleri terhis olurken birliğinizden alabilirsiniz. Alamazsanız, sadece terhis belgenizi ekleseniz de olur)

 

 

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU MÜDÜRLÜĞÜNE

                                                                  ANKARA

…./…./2014

…./…./………. – …../…../……. tarihleri arasında ……………sicil numarası ile Uzman Erbaş olarak iştirakçiniz iken, …………….. tarihinde, ………Asker Hastahanesi’nin (Ankara);  ………… gün ve ……… rapor numarası “T.S.K.’nde görev yapamaz” konulu kararınaistinaden ilişiğim kesilerek terhis edildim.

Sağlık nedeni ile İlişiğimin kesildiği ………….. tarihi esas alınarak emeklilik işlemlerinin başlatılmasını, maaş ödemelerim hesaplanırken bu tarihin dikkate alınmasını ve kurumlar arası yapılacak olan yazışmalardan da tarafıma bilgi verilmesini arz ederim. (…/…./2012)

A D  R  E S                                                      :

……………………………………………………                          İSİM SOYİSİM                                                                                      ……………………………………………………                          Em.Snd.Sic.No: ……………                                                                                                          Tc. No: ……………………..

Tel:………………                                                                           KURUMSicil No: …………

E  K  L  E R                                                                                                                        :

EK:A   ………..Asker  Hastahanesi’nin; …/…/2012  gün ve ……… rapor numarası “T.S.K.’nde görev yapamaz” konulu kararına

EK:B   : Hizmet Belgesi

EK:C  : Bir Adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi

EK:D  : 1 Adet Terhis Belgesi

EK:E   : Sözleşme Fesih Onay Yazısı

EK:F   : 8 adet Fotoğraf

İlişiğinizin kesilmesini müteakip SGK’ vereceğiniz bu dilekçe ile, Kuvvet ve SGK arasında yapılan yazışmalardan kaynaklı gecikmeleri ortadan kaldıracağınız gibi, emekli olurken geriye dönük emekli maaşlarını tarafınıza ödenecektir. Dilekçe ile müracaat tarihinizden itibaren 3 ay içerisinde emeklilik işlemleriniz tamamlanacaktır.

Dilekçe yazılmadığı hallerde emeklilik işlemleri 8-9 ayı bulmaktadır. Bunun da nedeni,SGK şahsi dosyanız kendisine ulaşana kadar bir işlem yapmaz. Ulaşmadığı takdirde de her hangi bir yazı ile kuvvetten istemez. Sizin yazacağınız dilekçeden sonra Kuvvet Komutanlığı’na yazı yazarak dosyanızı ister,işlemlerden sizi haberdar eder.

 

Emeklilik işlemlerinizin tamamlandığı, adresinize mektupla SGK tarafından bildirilir. Bu arada sizin yapacağınız her hangi bir işlem yoktur. Adresinize gelecek olan zarf içinde, maaş ve ikramiye ödemesini yapılacağı banka şubesine ait dekontlar bulunur. Bu dekontlarla anılan şubeye gidip maaşlarını ve ikramiyenizi alabilirsiniz.

VAZİFE MALULLÜĞÜ

 

VazifeMalüllüğü Emekli Sandığı kanununun 45. Maddesinde şu şekilde tanımlanmıştır:

Madde45 – 44 üncü maddede yazılı malullük;

a)İştirakçilerin vazifelerini yaptıkları sırada vazifelerinden doğmuş olursa;

b)Vazifeleri dışında kurumların verdiği her hangi bir kuruma ait başka işleri

yaparken,bu işlerden doğmuş olursa;

c)Fabrika,atelye ve benzeri işyerlerinde, işe başlamadan evvel iş sırasında veya işi

bitirdikten sonra, o işyerinde husule gelen ve yine o işyerinin mahiyetinden veya çalışma

konusundan ileri gelen kazadan doğmuş olursa;

Buna(Vazife malullüğü) ve bunlara uğrıyanlara da (Vazife malulü) denir.

VAZİFE MALÜLLÜĞÜ İLE İLGİLİ

DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN HAYATİ HUSUSLAR:

 

            Tanımlanmış olan vazife malullüğünü hak etmek için, mağduriyetinizin GÖREV kaynaklı olduğunu ispatlamanız şarttır. Konu ile ilgili bilgisizlikten ve ihmal etmekten bir çok mağduriyetler yaşanmaktadır. Zira vazife malüllüğü konusunda bilmemiz gereken en önemli husus:

“VAZİFE MALÜLLÜĞÜ İÇİN PRİM SÜRESİNE BAKILMAZ, 10 PRİM YILI ŞARTI ARANMAZ. İŞE BAŞLADIĞINIZ GÜN DAHİ BAŞINIZA GÖREV KAYNAKLI BİR RAHATSIZLIK GELSE, VAZİFE MALÜLÜ OLURSUNUZ.”

Ancak: Vazifeden kaynaklı mağduriyet konusunda yanlış bilinen kanı şudur. Zira bu hususu bize yöneltilen soruyu da size sunarak açıklamak daha uygun olacaktır.

SORU: “göreve sağlam raporu alarak başladım.Şu an da diyabet hastasıyım. Sağlamdım, görevdeyken hastalandım. Vazife malulü olmam gerekmez mi? (bu rahatsızlık yüksek tansiyon, karaciğer yağlanması vb.gibi olabilir)

CEVAP:daha önce sağlamken, müzmin ve kronik hastalıklardan GÖREV YAPAMAZ durumuna düşmek, bu hastalığın görevden kaynaklandığı anlamına gelmez. GÖREVDEN KAYNAKLANMASI DEMEK, görevi yapmanızdan kaynaklanması demektir. Kısa bir örnek vermek gerekirse:

Mesai esnasında, veya görevde olduğunuz bir an da, sabah sporu yaparken veya merdivenlerden düşerek ayağınızın kırılması VAZİFEDEN KAYNAKLANMIŞTIR.

Evinizin merdiveninde, ya da halı sahada spor yaparken ayağınızın kırılması VAZİFEDEN KAYNAKLANMIŞ SAYILMAZ.

 

Diyabet,karaciğer yağlanması, böbrek yetmezliği, hipertansiyon vb. gibi rahatsızlıklar görevinizi yapmanızdan kaynaklanmadığı değerlendirilir.

 

VAZİFEDEN KAYNAKLANMIŞ RAHATSIZLIKLARLA İLGİLİ OLAYI MÜTEAKİP TUTANAK TUTULMASI, BU KAZADAN MÜMKÜNSE DOKTOR RAPORLARINDA DA BAHSEDİLMESİ GEREKMEKTEDİR. ÇÜNKÜ SİZİ VAZİFE MALULÜ OLARAK EMEKLİ EDECEK OLAN SGK’DIR VE ORASI DA İLGİLİ EVRAKLARI DEĞERLENDİRECEKTİR.

 

 

VAZİFE MALULÜNÜN NORMAL MALULE GÖRE AVANTAJLARI NELERDİR?

 

Vazife malullerine, normal malullere göre (adi malul), bazı avantajlar sağlanır. Bunlardan bazıları aşağıdaki gibidir:

Vazife malullerinin emekli maaşları, diğer normal malullere göre %40 daha fazladır.

Vazife malullerinin okuyan çocuklarına yılda bir kez eğitim-öğrenim yardımı yapılır. (öğrenim seviyesine göre 750-1500 lira arası)

Vazife malullerine yılda bir kez“alkol, tütün ve tuz gelirlerinden” pay ödenir. (2011 yılında 1800 lira)

Vazife malulü ve eşi toplu taşıma araçları ve şehirler arası tren seferlerinden ücretsiz yararlandırılır.

Vazife malüllüğü konusunda tekrar belirtmek isteriz ki, OLAYIN GÖREVDEN KAYNAKLANDIĞI TUTANAK TUTULMASI ŞARTTIR…

Vazifeden kaynaklanmış bir rahatsızlık sonucu, iyileşmiş olabilirsiniz. Ancak ileriki zamanlarda bu rahatsızlık nükseder ya da başka bir sıhhi arızaya neden olursa dahi, bilinçli olursak müracaatımızla vazife malullüğü işlemleri yapılır.

MALÜLEN EMEKLİLİKTE VAR OLAN TABANCALARIMIZA RUHSATI NASIL EDİNİRİZ?

KAÇ YIL GÖREV YAPANA TABANCA RUHSATI VERİLİYOR?

 

Konu hakkında MY166-1 ŞAHSİ SİLAH YÖNERGESİ’NDE bütün ayrıntılar verilmiştir. Emekli olarak ilişiği kesilenlere, görev süresine bakılmaksızın, gerekli şartları yerine getirdiği takdirde ilgili KUVVET KOMUTANLIĞI tarafından, vergisiz, harçsız ve süresiz taşıma ruhsatı verilir.

–İlişiğiniz kesilirken, fiilen 10 yıldan fazla görev yapmışsanız, var olan tabancanız size teslim edilerek, “6 ay içerisinde ruhsat çıkartmanız ve bu süre zarfında taşımamanız” size tebliğ edilir. İlgili tebellüğ belgesi şahsi dosyanıza konur.(MY 166-1 şahsi Silah Yönergesi)

–10 yıldan daha az çalışma süreniz varsa,birlik emanetine alınır. Emeklilik işlemlerini bitirmenizin ardından Kuvvete başvurup ruhsat edinirsiniz ve birliğinize ibraz eder, silahınızı teslim alırsınız.

NOT: emeklilik veya 10 yıldan fazla görev yaparak bırakırken, tabancanız yoksa sonradan taşıma ruhsatı edinme hakkınız saklıdır. Sonradan da silah alabilir, Kuvvet Komutanlığından ruhsat edinebilirsiniz. (İLGİLİ AYRINTILAR İÇİN MY 166-1 ŞAHSİ SİLAH YÖNERGESİNİ İNCELEYİNİZ.  SAHİFE 3-2, 3-4.)

SÜRESİNE BAKILMAKSIZIN EMEKLİ OLARAK AYRILIR YA DA 10 YILDANFAZLA GÖREV YAPARAK KENDİ İSTEĞİNİZLE/SAĞLIK NEDENİ İLE AYRILIRSANIZ,AŞAĞIDAKİ DİLEKÇE VE EKLERİ İLE KUVVETE BAŞVURMANIZ GEREKMEKTEDİR.

(Dilekçe K.K.K.içindir. Deniz ve Hava Kuvvetleri ile Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı dilekçe istememektedir. Bu kuvvetlerden ayrılanlar matbuu formlarla birliklerinden başvuru yapmaktadır)

ÖRNEK SİLAH RUHSAT DİLEKÇESİ

KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI LOJİSTİK HİZMET DAİRE BAŞKANLIĞI’NA

                                                                                                                      ANKARA

 

…../……/ 2014

 

 

İlgi(a)  : MY 166-2 TSK Şahsi silah Yönergesi

İlgi(b)  : 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunu

………. -……….. Tarihleri arasında Tank Uzm. Çvş. Rütbesi ile K.K ’na bağlı birliklerde görev yaptım. …./…./…….. tarihinde sağlık sebebi ile/kendi isteğimle/yaş haddi nedeni ile  ilişiğim kesilerek terhis edilerek  emekliye sevk edildim.

K.K.K Envanterine kayıtlı, 9mm Çapında, …………………… seri numaralı,   …………….marka tabancama, İlgi(a) yönergenin 3ncü bölüm, 3. madde ç fıkrasında belirtilen esaslar dahilinde gereken belgeler EK’te sunulmuştur. Tabancama İlgi(a) yönerge maddelerine istinaden ruhsat tanzim edilerek aşağıda belirttiğim açık adresime gönderilmesini

Arz Ederim.  ……/…../.201..

A D  R  E S                                           :

………………………………………………….                 İSİM-SOYİSİM                                                                                                          ………………………….                  Em.Snd.Sic.No:……………..                                                                   Tc. No:………………

KURUMSicil No: ……………

Telefon:…………………

 

E    K     L     E    R                              :

(EKA)                        : Terhis Belgesi

(EKB)                        : Garnizontabibi “silah taşımasında sakınca yoktur” konulu rapor

(EKC)            : Nüfus Cüzdanı Sureti

(EKD)            : İkametgah İlmühaberi

(EKE)                        : Sabıka SicilKaydı

(EKF)                        : Fotoğraf (2Adet)

(EKG)            : Nüfus Cüzdanı fotokopisi

Dilekçe örneğinde bahsedilen “garnizon tabibi” raporu konusunda yanlış uygulamalar bulunmaktadır.Konu hakkında ilgili yönerge, MY 166-1 şahsi Silah Yönergesi) “garnizon tabibi,yoksa hükümet tabibi” denilmektedir. Bilgisizlikten dolayı bazı arkadaşlarımız çeşitli devlet hastanelerine yada askeri hastanalerine, rapor düzenlenmesi için heyetlere başvurmaktadır.Hatta yine bilgisizlikten Emniyet Müdürlüklerine dahi başvuru yapanlar vardır.İlgili yönerge (MY166-1 Şahsi Silah Yönergesi) “askerlik şubelerinden alınacak sevkle, garnizon tabibi, yoksa hükümet tabibi” diye açıkça belirtmiştir. Çoğu Askerlik Şubeleri dahi bu uygulamadan haberdar değildir ve şifaen; “askeri hastanesine ya da devlet hastanesine sevke gerek olmadan gidilebileceğini”söylemektedir. Bu durumda olan şubelerle gerekli görüşmelerimizin sonrasında işlemler düzelmektedir. Zira rapor konusu heyet raporu değildir ve yine yönergede “PSİKOLOJİK, NÖROLOJİK VE FİZİKİ AÇIDAN SİLAH BULUNDURMASINDA VE TAŞIMASINDA SAKINCA YOKTUR” şeklinde olacağını belirtmiştir.

 DİĞER KONULARDAKİ DİLEKÇE ÖRNEKLERİMİZ (OKUYUNCA NE İÇİN OLDUĞUNU AÇIKÇA ANLAYACAKSINIZ)

(AĞIR HASTALIK GEÇİREN YAKINI OLANLARIN, YILLIK İZİN HARİÇ, 3 AY İZİN KULLANMA HAKKI VARDIR)

KOMUTANLIKÖNÜNE

ADI SOYADI                           :………………………………..

RÜTBESİ                                : ……… ……………………….

BİRLİĞİ                                   : ………………………………..

BABA ADI                               : ……………………………….

DUHÜLÜ                                : ……………………………….

NASBI                                     : ……………………………….

VATANDAŞLIK NO.             :………………………………

KURUM SİCİL NO                :………………………………

İLGİ(a)                                      :18.03.1986Tarihli, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu

İLGİ(b)                              : 3 Haziran 2012 Tarihli ve 28312 Sayılı Resmi Gazete

…. – …. – 2013

 

Oğlum/Kızık/babam/annem/kardeşim ……………………….,ekte sunduğum; rapordan da anlaşılacağı gibi ağır derecede hastadır.

 

1)           03 HAZİRAN2012 tarihinde ilgi(b) resmi gazetede yayınlanarak yürülüğe giren, 6318 sayılıkanunun 63. maddesinin (c) fıkrası ile,  3269sayılı Uzman Erbaş Kanunun 11. maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.İlgili resmi gazetede belirtilen (c) maddesi aşağıdaki gibidir:

c)        ………………….Uzman erbaşlara, bakmakla yükümlü olduğu veya refakatetmediği takdirde hayatı tehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ilekardeşlerinden birinin ağır bir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren önemlibir hastalığa tutulmuş olması hallerinde,buhallerin sağlık kurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, istekleri üzerine,aylık ve özlük hakları korunarak üç aya kadar izin verilebilir. Busürenin bitimini müteakip istekleri üzerine ayrıca altı aya kadar aylıksız izinverilebilir. Bu şekilde aylıksız izinli olarak geçirilen süreler sözleşmesüresinden sayılmaz.

 

2)           Yukarıdakikanun maddesi esaslarına ve EKTE sunduğum rapora istinaden, …./…./2012tarihinden, aylık ve özlük haklarımın korunarak 3 ay  izin verilmesini arz ederim.

 

                                                                                                

 

E  K  İ                                                                             :

hastane raporu

———————————————————————————————————————————————–

************************************************************************************************************

KIŞLA DIŞINDA İKAMET ETMEKLE İLGİLİ DİLEKÇEMİZ: 

KOMUTANLIK ÖNÜNE

ADISOYADI                            :

RÜTBESİ                                 :

BİRLİĞİ                                     :

BABAADI                               :

DUHÜLÜ                                  :

NASBI                                      :

VATANDAŞLIKNO.               :

KURUMSİCİL NO                  :

İLGİ(a)                                      :18.03.1986Tarihli, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu

İLGİ(b)                                      : KKY51-3(B) Uzman Erbaş Yönergesi

…. – …. – 2012

 

…..- …. – 2010 tarihinden itibaren, 2010-….. sicil numarası ile Ulaştırma UzmanÇavuş rütbesi ile göreve başladım.

İlgi(a) kanunun “Çalışma İkamet” başlığı altında düzenlenmiş 14. maddesi aşağıdakigibidir:

Madde 14 -Uzman erbaşlardan isteyenler Türk Silahlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanununun bukonudaki hükümleri saklı kalmak şartiyle, gece evlerine gidebilirler (Nöbetçiolanlar hariç). Gece kışlada veya gemide kalmayı kabul edenler yetkili amirinizni olmadan kışladan veya gemiden ayrılamazlar. Bunlar mümkün olduğu kadarerbaş ve erlerden ayrı olarak tahsis edilecek yerlerde yatırılırlar. Evlerinegidenler subay ve astsubay servislerinden istifade ederek mesai başlangıcındagörevleri başında bulunurlar.”

İlgi (b) Yönerge maddelerinde ise, bu kanunmaddesi, 1nci Kısım, 3. madde (e) ve (f) bu husus aşağıdaki şekilde hükmebağlanmıştır:

e)“Nöbet hizmetine dahil olanlar ve kışlada gece görev almış olanlarındışında bulunan uzman erbaşlar mesai bitiminden sonra İç Hizmet Kanunun bu konudakihükümleri saklı kalmak şartıyla evlerine gidebilirler. Evlerine gidenler, subayve astsubay servislerinden istifade edebilirler. Mesai başlangıcında görevleribaşında olurlar.

f) Evli ve/veya kışladakalmak istemediğini bildiren uzman erbaşlar subay ve astsubaylar gibi  bağlı oldukları birliğin uyguladığı garnizonmesai çizelgesine uyarlar.

Yukarıda açıkladığımmaddelere istinaden, görev yaptığım garnizon içerisinde, kışla dışında ikametetmek istiyorum. Gereğini emir ve tensiplerinize arz ederim. (…. – …. – 2012)

İsim –Soyisim

İmza

———————————————————————————————————————————————–

************************************************************************************************************

VAZİFE ESNASINDA VE VAZİFE KAYNAKLI RAHATSIZLIKLKARDA, 90 GÜNDEN FAZLA HAVA DEĞİŞİMİ ALSANIZ DAHİ İLİŞİĞİNİZ KESİLMEZ. (kesilmek isteniyorsa, ilgili dilekçe aşağıdadır. yazınız-veriniz)

 

KOMUTANLIK ÖNÜNE

 

ADI SOYADI                            :

RÜTBESİ                                 :

BİRLİĞİ                                     :

BABA ADI                               :

KURUM SİCİL NO                  :

NASBI                                      :

VATANDAŞLIK NO.               :

İLGİ                                           :18.03.1986Tarihli, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu

1.      …../…../20…. Tarihinde …. Uzman Çavuşrütbesi ile göreve başladım.      …./…./20….Tarihinde,  vazife başında iken,vazifemden kaynaklı bir kaza sonucu helikopter pisti platformundan düşerekkolum kırıldı. Aynı gün ………………………….. revirine sevkedildim. Yapılan ilkmuayenemde, herhangi bir ileri tetkik yapılmadan, gözle muayenemde; “incinmevar, geçer”  teşhisi ile görevesevkedildim.

2.      Kolumdaki rahatsızlığın geçmemesi ve ödemoluşturması üzerine, …../…../…….. tarihinde, sevkli olarak …………………………….Hastahanesine başvurdum. Burada yapılan tetkiklerde kolumuun kırık olduğu veüzerinden de zaman geçtiği için ameliyatla düzelebileceği söylendi. İyileşmesüreci 90 günden fazla hava değişimi gerektireceği de tarafıma beyan edildi. BUdurumda 3269 Sayılı Uzman Erbaş Kanunun 10ncu maddesi gereği; 90 günden fazlahava değişimi kullanırsam ilişiğimin kesilmesi söz konusu olacaktır.

3.      İlgi Kanunun 10ncu maddesi aşağıdakigibidir:

Uzman erbaşlar vebunların bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinin tüm sağlık işlemlerihakkında, 4/1/1961 tarihli ve 211 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunuhükümleri uygulanır. Ancak, uzman erbaşların hava değişimi ve istirahatsüresinin toplamı, tedavi süresi hariç olmak üzere istirahat ve havadeğişiminin başladığı tarihten geriye doğru son bir yıl içerisinde üç ayıgeçemez. Sürenin hesaplanmasına en son alınan hava değişimi ve istirahat süresidahil edilir. Hava değişimi ve istirahat süresi üç ayı geçenlerin Türk SilâhlıKuvvetleri ile ilişikleri kesilir. Bunlardan barışta ve savaşta görevesnasında veya görev dışında görevlerindendolayı bir saldırıya veya kazaya uğrayanveya bir meslek hastalığına yakalananların, iyileşinceye kadar ilişiklerikesilmez, izinli sayılırlar.

 

Kanun maddesinden de anlaşılacağıüzere, kolumun kırılmasına neden olan olayın vazife esnasında ve vazifedenkaynaklı olduğu tutanak altına alınmadığı takdirde, mağdur olmam söz konusuolacaktır.

……./……/20… tarihinde kolumunkırılmasına neden olan olayın, tutanak altına alınmasını veya geçmişe dönükkıt’a mazbatası tanzim edilmesini, ve bu mağduriyetimin giderilmesini, tarafımayazılı cevap verilmesini, Arz ederim. …./…./2010

 

İSİM SOY İSİM

….Uzm.Çvş.

SİCİLNO

E   K  İ                                                                             :                                                                         

İlgili hastahane Raporları

———————————————————————————————————————————————–

************************************************************************************************************

VAZİFE ESNASINDA GEÇİRİLEN KAZALAR YA DA OLAYLARLA İLGİLİ, TUTANAK TUTULMADIYSA, DİLEKÇE YAZARAK İSTEYİNİZ. AŞAĞIDAKİ DİLEKÇEDE ÖRNEK BİR OLAYIN DİLEKÇESİ VAR. SİZ BUNU KENDİ DURUMUNUZA GÖRE GELİŞTİREBİLİRSİNİZ. (SPOR ESNASINDA, NÖBETTE, EĞİTİMDE, PUSUDA, ATIŞTA vb)

 

KOMUTANLIK ÖNÜNE

 

ADI SOYADI                           :         

RÜTBESİ                                :

BİRLİĞİ                                   :

BABA ADI                               :

KURUM SİCİL NO                :

DUHÜLÜ                                :

VATANDAŞLIK NO.             :

 

İLGİ                                          :18.03.1986 Tarihli, 3269 sayılı UzmanErbaş Kanunu

1.              22.07.2011Tarihinde P. Uzman Onb. rütbesi ile göreve başladım. 29.05.2012 Tarihinde,  Şemdinli Karatepe kırsalındaki operasyon esnasında,vazifemden kaynaklı düşme sonucu diz kapaklarım ve sol topuğumdanrahatsızlandım. Aynı gün revirine sevkedildim. Yapılan ilk muayenem sonucu VanAskeri Hastanesi’ne sevk edildim. Orada yapılan muayene sonucunda, iki kez 5güm istirahat ve sonrasında, 10 gün istirahat müteakibinde acil rahatsızlanmamsonucu Van Lokman Hekim Hastanesinde tedavim yapıldı. (ilgili sevk belgeleri vehastane raporları eklerde sunulmuştur)

Tedavimhala devam etmektedir. Van askeri Hastanesi, ameliyat olmam gerektiğini belirterekGATA Asker Hastanesi’ne (Ankara) sevk edildim. 12.09.2012 tarihinde GATAtarafından 45 gün istirahat verildi ve sonrasında ameliyat olabilmem için04.12.2012 tarihinde sevkli gelmem gerektiği söylendi.

2.              Rahatsızlıklarım hala geçmiş değildir, tedavimdevam etmektedir. Tedavimin devam etmesi için ameliyat olmam ve nekahat durumuiçin istirahat etmem gerekeceğini doktorlar açıkça tarafıma anlattılar. Ancakrahatszılığımın vazife başında meydana geldiği bölük komutanım ve taburkomutanım tarafından bilinmesine rağmen tutanak tutulmaması nedeni ile mağdurolmaktayım.  Ayrıca kalkamayacak kadarhasta olmama rağmen, sevk belgesi gönderilmediği için tedavime devam edemediğimgibi, birliğime de geri dönemedim. Telefon ile bölük idari işler astsubayımdanve bölük komutanımdan sevk belgesi göndermelerini talep ettim. Her hangi birsevk belgesi göndermediler. Bu yüzden mağdur durumdayım.

Tutanak tutulmamasından dolayı damağdurum. Zira konuyla ilgili kanun maddesi aşağıdaki gibidir:

İlgi Kanunun (3269 sayılı Uzman ErbaşKanunu) 10ncu maddesi aşağıdaki gibidir:

 

Uzman erbaşlar vebunların bakmakla yükümlü olduğu aile fertlerinin tüm sağlık işlemlerihakkında, 4/1/1961 tarihli ve 211 sayılı Türk Silâhlı Kuvvetleri İç Hizmet Kanunuhükümleri uygulanır. Ancak, uzman erbaşların hava değişimi ve istirahatsüresinin toplamı, tedavi süresi hariç olmak üzere istirahat ve havadeğişiminin başladığı tarihten geriye doğru son bir yıl içerisinde üç ayıgeçemez. Sürenin hesaplanmasına en son alınan hava değişimi ve istirahat süresidahil edilir. Hava değişimi ve istirahat süresi üç ayı geçenlerin Türk SilâhlıKuvvetleri ile ilişikleri kesilir. Bunlardan barışta ve savaşta görevesnasında veya görev dışındagörevlerinden dolayı bir saldırıya veya kazaya uğrayan veya bir meslek hastalığına yakalananların,iyileşinceye kadar ilişikleri kesilmez, izinli sayılırlar.

 

Kanun maddesinden deanlaşılacağı üzere, kolumun kırılmasına neden olan olayın vazife esnasında vevazifeden kaynaklı olduğu tutanak altına alınmadığı takdirde, mağdur olmam sözkonusu olacaktır.

Konuyla ilgili bölükkomutanımın ve tabur komutanımın açıkça bilgisi vardır. Sıralı sicil amirlerimegereken mağduriyetlerimi anlatmama ve çözüm istememe rağmen her hangi bir çözümbulamadım. Bu yüzdendir ki; yasaların emrettiği şekilde müraacatımı Tugaykomutanlığına yapıyorum.

Tedavim esnasındailişiğimin kesilmemesi için olayın Tutanak altına alınmasını veya geçmişe dönükkıt’a mazbatası tanzim edilmesini, bir suretinin şahsi dosyama konmasını, birsuretinin hastane evraklarına iliştirilmesini ve bir suretinin de tarafımateslim edilmesini, rahatsızlığımın tedavisine devam edilebilmesi için birliğimtarafından GATA Askeri hastanesi’ne (ANKARA)  fotoğraflı sevk belgemin tarafıma gönderilmesini,

mağduriyetimin giderilmesiniemir ve tensiplerinize Arz ederim.  13.11.2012

 

 

 

E   K  İ                                                                             :                                                                         

İlgili hastahane Raporları

BAKMAKLA YÜKÜMLÜ OLDUĞUNUZ AİLENİZDEN BİRİSİ, “REFAKATİNİZ” EŞİLİĞİNDE SEVK EDİLDİYSE, BU SÜRE YILLIK İZİNDEN SAYILMAZ VE BU SÜRE İÇİN HARCIRAH ÖDENMESİ GEREKİR. İLGİLİ DİLEKÇE AŞAĞIDADIR:

 

 

KOMUTANLIKÖNÜNE

ADI SOYADI                           :

RÜTBESİ                                :

BİRLİĞİ                                   :

BABA ADI                               :

DUHÜLÜ                                :

NASBI                                     :

VATANDAŞLIK NO.             :

KURUM SİCİL NO                :

İLGİ(a)                                     :18.03.1986 Tarihli, 3269 sayılı UzmanErbaş Kanunu

İLGİ(b)                              : 3 Haziran 2012 Tarihli ve 28312 Sayılı Resmi Gazete

İLGİ(c)                                      :6245 sayılı Harcırah Kanunu

…. – …. -2012

 

Bakmakla yükümlü olduğum, oğlum/kızım…………………….., ekte sunduğum; rapordan da anlaşılacağı gibi ağır derecede hastadırve doktor tarafından, refakatçili şekilde hastaneye sevk edilmiştir.

 

1)           03 HAZİRAN2012 tarihinde ilgi(b) resmi gazetede yayınlanarak yürülüğe giren, 6318 sayılıkanunun 63. maddesinin (c) fıkrası ile,  3269sayılı Uzman Erbaş Kanunun 11. maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.İlgili resmi gazetede belirtilen (c) maddesi aşağıdaki gibidir:

…c)       ………………….Uzmanerbaşlara, bakmakla yükümlü olduğu veya refakat etmediği takdirde hayatıtehlikeye girecek ana, baba, eş ve çocukları ile kardeşlerinden birinin ağırbir kaza geçirmesi veya tedavisi uzun süren önemli bir hastalığa tutulmuşolması hallerinde, bu hallerin sağlıkkurulu raporuyla belgelendirilmesi şartıyla, istekleri üzerine, aylık ve özlükhakları korunarak üç aya kadar izin verilebilir. Bu sürenin bitiminimüteakip istekleri üzerine ayrıca altı aya kadar aylıksız izin verilebilir. Buşekilde aylıksız izinli olarak geçirilen süreler sözleşme süresinden sayılmaz.

2)           Ayrıca İlgi (c) kanunun 18nci maddesinin“c” fıkrası da aşağıdaki gibidir:

 

….c. Kanunları gereğince sağlık kurumlarında yatarak veya ayaktatedavi maksadıyla (Aile Fertleri için ikamet mahalli dışına)gönderilenlere, gidiş ve dönüşleri için yol masrafı ve gündelik ödenir. Ayaktatedavi görenlere ayakta tedavi süresince gündelik ve ikamet ettikleri yer iletedavi kurumu arasındaki mutat taşıt ücreti ayrıca ödenir.           

 

3)           Yukarıdakikanun maddesi esaslarına ve EKTE sunduğum rapora istinaden, …./…./2012tarihinden, aylık ve özlük haklarımın korunarak 3 ay  izin verilmesini, hastanede geçirdiğim süreleriçin bana, eşime ve çocuğuma  gündelik,yurt içi geçici görev yolluğu ve raiç bedel üzerinden gidiş-dönüş yol parasıdüzenlenmesini ve aşağıda belirttiğim hesap numarama tahakkuk ettirilmesiniemir ve tensiplerine arz ederim

 

E  K  İ                                                                           :

Hastane Raporu ve sevk belgesi                            

BANKA HESAP NUMARASI                                 :

———————————————————————————————————————————————–

************************************************************************************************************

UZMAN ONBAŞILIKTA, BİR YIL ÇALIŞILDIKTAN SONRA, UZMAN ÇAVUŞLUĞA TERFİ EDİLMESİ İLE İLGİLİ DİLEKÇE, DAYANAKLARIYLA BİRLİKTE AŞAĞIDADIR:

 

 

KOMUTANLIKÖNÜNE

ADI SOYADI                            :

RÜTBESİ                                 :

BİRLİĞİ                                     :

BABA ADI                               :

VATANDAŞLIK NO.               :

KURUM SİCİL NO                  :

EMEKLİ SND.SİC.NO            :

İLGİ                                           :18.03.1986Tarihli, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu

1.         …./…./……..tarihinde Uzman Erbaş Kursunu müteakip …../…../200…  tarihinde, Uzman Onbaşı rütbesi ile  birliğime katılarak  olarak görevime başladım.

2.         İlgikanunun 9ncu Maddesi amir hükmünde uzman onbaşılıktan, uzman çavuşluğaterfiileri konusunda aşağıdaki şekildedir:

DERECE YÜKSELMESİ, KADEME İLERLEMESİVE UZMAN ONBAŞILIKTAN UZMAN ÇAVUŞLUĞA TERFİ

Madde 9 – (Değişik madde : 10/02/2004-5085S.K./5.mad)

Uzman erbaşların;

a) Kademe ilerlemesi yapabilmesi için;

1) Bulunduğu kademede en az bir yıl çalışmışolması,

2) O yıl içinde olumlu sicil almış olması,

3) Bulunduğu derecede ilerleyebileceği birkademenin bulunması,

b) Derece yükselmesi yapabilmesi için;

1) Derecesi içinde en az üç yıl ve buderecenin  üçüncü kademesinde bir yılçalışmış olması,

2) Bulunduğu derecenin her kademesinde olumlusicil alması,

3) Yükselebileceği bir üst derecenin bulunması,

Şarttır.

Enaz bir yıl hizmet ettikten sonra görevde başarılı olan uzman onbaşılar,yürürlüğe konulacak yönetmelikte belirtilecek esaslara göre uzman çavuşluğaterfi ettirilirler.

3.         Yukarıdakikanun esaslarına göre; uzman onbaşılıktan uzman çavuşluğa terfiim için gerekenişlemlerin başlatılmasını arz ederim.

 

———————————————————————————————————————————————–

************************************************************************************************************

ŞİKAYET DİLEKÇESİ (KÜFÜR, HAKARET, TEHDİT VE KÖTÜ MUAMELE)

 

KOMUTANLIKÖNÜNE

                                                                                                                        …../…../2014

ADISOYADI                           :

RÜTBESİ                                :

BİRLİĞİ                                   :

BABAADI                               :

VATANDAŞLIKNO.             :

KURUMSİCİL NO                :

EMEKLİSND.SİC.NO          :

İLGİ(a)                                      :477 sayılı Disiplin Mahkemeleri Kuruluş Kanunu

İLGİ(b)                                      :1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu

 

1.         BUKISMA, OLAYLAR KISACA ANLATILACAK (en sade hali ile, ayrıntıya boğmadan. Meseleşu ki;  birisi size küfretti ise BUSUÇTUR. Ben şunu dedim, o bunu dedi, şunun için küfretti demeyeceğiz… Küfürettiyse, KÜFÜR etti, Fiili taarruzda bulunduysa FİİLİ TAARRUZDA BULUNDUdiyeceğiz.

 

Özetle, küfür, hakaret ve tartaklamayı hiçbir neden halklıçıkarmaz. Lütfen şikayet dilekçelerini açıkça ve sade şekilde yazalım… şahit olanların da isimlerini bu kısımdabelirtelim. Unutmayalım ki; verilen dilekçe tüm dava boyunca karşımızaçıkacaktır.   ……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………

2.         Sözkonusu dilekçemde bulunduğum şikayetin Askeri Ceza Kanunu hükümleriniilgilendirdiği için emir ve tensipleriniz doğrultusunda, aşağıdaki Askeri CezaKanunun ilgili maddesi gereği şikayetimin değerlendirilmesini talep ederim

Askeri Ceza Mahkemesininyetkisinde olduğu İlgi (b) kanunun 117nci maddesi aşağıdaki gibidir:

Madde117 – 1. Madununu kasten itip kakan, döven, veya sair suretlerle cismen ezaverecek veya sıhhatini bozacak hallerde bulunan veyahut tazip maksadiylemadunun hizmetini lüzumsuz yere güçleştiren veya onun diğer askerler tarafındantazip edilmesine veya suimuamelede bulunulmasına müsamaha eden amir veyamafevk iki seneye kadar hapsolunur.

               Ayrıca yine konu hakkında, disiplin kanununun 55ncimaddesi de aşağıdaki gibidir:

MADDE 55 – Astına sövenler, hakaret edenler veya askerî usul vekurallar ve nizamlar dışında kötü davrananlar iki aya kadar oda veya göz hapsicezası ile cezalandırılırlar.

            Dilekçe, şikayetname yazılması vekabulü ile ilgili dayanak kanun maddesi olan 1632 sayılı Askeri Ceza Kanununun110. maddesi aşağıdaki gibidir:

Madde 110 – Madunların verdikleri şikayetnamelerisaklayanlar veya     tehdit ederek gerialdıranlar beş seneye kadar hapsolunur.      

3.         bu şikayet Dilekçemde belirttiğimolaylardan dolayı şikayetçiyim. Askeri Ceza Kanunu 110. maddeye istinadenişleme konulmasını ve şikayetçi olduğumu, gereken işlemlerin yapılmasını ve tarafımamahkemeye esas delil mahiyetinde yazılı cevap verilmesini beyan ve arz ederim.

 

———————————————————————————————————————————————–

************************************************************************************************************

DOĞUM-DÜĞÜN-CENAZE İZNİYLE İLGİLİ DİLEKÇELER AŞAĞIDADIR:

KOMUTANLIKÖNÜNE (ÖLÜM İZNİ)

ADI SOYADI                           :

RÜTBESİ                                :

BİRLİĞİ                                   :

BABA ADI                               :

DUHÜLÜ                                :

NASBI                                     :

VATANDAŞLIK NO.             :

KURUM SİCİL NO                :

İLGİ(a)                                      :18.03.1986 Tarihli, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu

İLGİ(b)                                     : 3 Haziran 2012 Tarihli ve 28312 Sayılı Resmi Gazete

 

1)           ……/…../2014tarihinde eşimin babası ………………………… vefat etmiştir.

 

2)           İlgi (b) ileanılan, 03 HAZİRAN 2012 tarihinde ilgi(b) resmi gazetede yayınlanarak yürülüğegiren, 6318 sayılı kanunun 63. maddesinin a fıkrası ile,  3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunun 11. maddesiaşağıdaki şekilde düzenlenmiştir:

“MADDE 11– Uzman erbaşların barışta her yıl kırkbeş günizin alma hakları vardır. Bu müddete yol dahildeğildir. Bu iznin onbeş günümazeret izni olarak kullanılır. Yıllık izinlerin verilmesi, zamanı ve süresihizmetin aksamaması esas alınmak suretiyle kıt’a, karargah ve kurum amirlerince düzenlenir. Onbeş günlük mazeret izni dışında uzmanerbaşlara;

 

a) Eşinin doğum yapması,eşinin ölümü, çocuğunun ölümü, kendisinin veya eşinin ana, baba veya kardeşininölümü hallerinin her birinde isteği üzerine on güne kadar; kendisinin veyaçocuğunun evlenmesi halinde isteği üzerine yedi güne kadar, İzin verilir. Buizinler yıllık izinlerden sayılmaz.

 

3)           Yukarıdakikanun maddesi esaslarına göre, …./…./2012 tarihinden itibaren ölüm  iznimin verilmesini arz ederim.

———————————————————————————————————————————————–

************************************************************************************************************

KOMUTANLIKÖNÜNE (DÜĞÜN İZNİ)

ADI SOYADI                           :

RÜTBESİ                                :

BİRLİĞİ                                   :

BABA ADI                               :

DUHÜLÜ                                :

NASBI                                     :

VATANDAŞLIK NO.             :

KURUM SİCİL NO                :

 

İLGİ(a)                                      :18.03.1986 Tarihli, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu

İLGİ(b)                                     : 3 Haziran 2012 Tarihli ve 28312 Sayılı Resmi Gazete

…. – …. – 2013

 

……/…../2013 tarihinde ektedavetiyemi de arz ettiğim gibi düğünüm ve nikahım olacaktır.

 

1)           İlgi (b) ileanılan, 03 HAZİRAN 2012 tarihinde ilgi(b) resmi gazetede yayınlanarak yürülüğegiren, 6318 sayılı kanunun 63. maddesinin a fıkrası ile,  3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunun 11. maddesiaşağıdaki şekilde düzenlenmiştir:

“MADDE 11– Uzman erbaşların barışta her yıl kırkbeş günizin alma hakları vardır. Bu müddete yol dahildeğildir. Bu iznin onbeş günümazeret izni olarak kullanılır. Yıllık izinlerin verilmesi, zamanı ve süresihizmetin aksamaması esas alınmak suretiyle kıt’a, karargah ve kurum amirlerince düzenlenir. Onbeş günlük mazeret izni dışında uzmanerbaşlara;

 

a) Eşinin doğum yapması,eşinin ölümü, çocuğunun ölümü, kendisinin veya eşinin ana, baba veya kardeşininölümü hallerinin her birinde isteği üzerine on güne kadar; kendisinin veya çocuğunun evlenmesi halinde isteği üzerine yedi günekadar, İzin verilir. Bu izinler yıllık izinlerden sayılmaz.

 

2)           Yukarıdakikanun maddesi esaslarına göre, …./…./2013 tarihinden itibaren düğün izniminverilmesini arz ederim.                      

 

———————————————————————————————————————————————–

************************************************************************************************************

KOMUTANLIK ÖNÜNE (DOĞUM İZNİ)

ADI SOYADI                           :

RÜTBESİ                                :

BİRLİĞİ                                   :

BABA ADI                               :

DUHÜLÜ                                :

NASBI                                     :

VATANDAŞLIK NO.             :

KURUM SİCİL NO                :

İLGİ(a)                                      :18.03.1986 Tarihli, 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunu

İLGİ(b)                              : 3 Haziran 2012 Tarihli ve 28312 Sayılı Resmi Gazete

…. – …. – 2012

 

……/…../2012 tarihinde oğlum/kızım ……………….………………. Doğdu. Doğum raporu ekte sunulmuştur.

 

1)           İlgi (b) ileanılan, 03 HAZİRAN 2012 tarihinde ilgi(b) resmi gazetede yayınlanarak yürülüğegiren, 6318 sayılı kanunun 63. maddesinin a fıkrası ile,  3269 sayılı Uzman Erbaş Kanunun 11. maddesiaşağıdaki şekilde düzenlenmiştir:

“MADDE 11– Uzman erbaşların barışta her yıl kırkbeş günizin alma hakları vardır. Bu müddete yol dahildeğildir. Bu iznin onbeş günümazeret izni olarak kullanılır. Yıllık izinlerin verilmesi, zamanı ve süresihizmetin aksamaması esas alınmak suretiyle kıt’a, karargah ve kurum amirlerince düzenlenir. Onbeş günlük mazeret izni dışında uzmanerbaşlara;

 

a) Eşinin doğum yapması,eşinin ölümü, çocuğunun ölümü, kendisinin veya eşinin ana, baba veya kardeşininölümü hallerinin her birinde isteği üzerine on güne kadar; kendisinin veyaçocuğunun evlenmesi halinde isteği üzerine yedi güne kadar, İzin verilir. Buizinler yıllık izinlerden sayılmaz.

 

2)           Yukarıdakikanun maddesi esaslarına göre, …./…./2012 tarihinden itibaren ……….  iznimin verilmesini arz ederim.                      

 

———————————————————————————————————————————————–

************************************************************************************************************

 

LÜTFEN PAYLAŞALIM . . . !

uzman çavuşlar
uzman çavuşlara zam
uzman çavuşlara müjdeli haber 2015
uzman çavuşlara kadro
uzman çavuşların özlük hakları
uzman çavuşların sorunları
uzman çavuşların tayinleri ne zaman açıklanacak 2016
uzman çavuşlar kaç yılda rütbe alır
uzman çavuşlar kaç yaşında emekli olur
uzman çavuşlar arasında astlık üstlük
uzman çavuşlar buraya
uzman çavuşlar evlenebilir mi
uzman çavuşlar derneği
uzman çavuşlar nerede eğitim alıyor
uzman çavuşlar facebook
uzman çavuşlar kaç yaşında emekli oluyor
uzman çavuşlar maaşları
uzman çavuşlar.com
uzman çavuş cüzdanı
uzman çavuş cv örnekleri
uzman çavuş cinayeti
uzman çavuş cengiz ersever
uzman çavuş.com
uzman çavuş cinnet geçirdi
uzman çavuş cıkmış sınav soruları
uzman çavuş cinneti
uzman çavuş cihan kandırmış
uzman çavuşlar eğitimde maaş alıyor mu
uzman çavuşlar emekli olabilir mi
uzman çavuşlar eş durumu
uzman çavuşlar eylemde
uzman çavuşlar emekli sandığı
uzman çavuşlar emekli olurmu
uzman çavuşlar ekşi
uzman çavuş eğitimleri
uzman çavuş eğitimi kaç ay
uzman çavuşlar geri dönebilir mi
uzman çavuşlar gardiyan olabilir mi
uzman çavuş görevleri
uzman çavuş görev süresi
uzman çavuş güvenlik soruşturması
uzman çavuş güvenlik soruşturması ne kadar sürer
uzman çavuş güvenlik soruşturması formu
uzman çavuş görevleri nelerdir
uzman çavuş göz derecesi
uzman çavuş görev yerleri
uzman çavuşlar istifa ediyor
uzman çavuş intiharı
uzman çavuş istifa sonrası 657 geçiş
uzman çavuş için aranan şartlar
uzman çavuş için gerekli belgeler
uzman çavuş izinleri
uzman çavuş istifa
uzman çavuş istifa ederse
uzman çavuş ikmal
uzman çavuş istihkam
uzman çavuş jandarma
uzman çavuş jandarma alımı 2014
uzman çavuş jandarma maaşları
uzman çavuş jandarma alımı
uzman çavuş jandarma alımı 2015
uzman çavuş jandarma başvuru 2015
uzman çavuş jilet izi
uzman çavuş jandarma alımı 2013
uzman çavuş jöh
uzman çavuş jandarma nasıl olunur
uzman çavuşlar kaç yılda emekli olur
uzman çavuşlar kaç yıl sonra memur olur
uzman çavuşlar kaç yıl görev yapar
uzman çavuşlar kaç saat çalışır
uzman çavuş kanunu
uzman çavuş kayıtları
uzman çavuş kimlik kartı
uzman çavuş kaçırıldı
uzman çavuş lojman hakkı
uzman çavuş ların memurluğa geçişi
uzman çavuş lise terk
uzman çavuş lise mezunu
uzman çavuş lojmanları
uzman çavuşların lojman hakkı
uzman çavuş lar ne kadar maaş alıyor
uzman çavuş levent polat
uzman çavuş levent tan
uzman çavuş lar
uzman çavuşlar memur olabilir mi
uzman çavuşlar maaş
uzman çavuşlar müjde
uzman çavuşlar maaşı
uzman çavuşlar memnun mu
uzman çavuş maaşları 2013
uzman çavuş mülakat soruları
uzman çavuş maaşları ne kadar 2013
uzman çavuş memurluğa geçiş
uzman çavuşlar ne kadar maaş alıyorlar
uzman çavuşlar ne kadar maaş alıyor
uzman çavuşlar ne yapar
uzman çavuşlar neden istifa ediyor
uzman çavuşlar ne zaman silah alır
uzman çavuşlar ne zaman emekli olur
uzman çavuşlar nasıl astsubay olur
uzman çavuşlar nasıl memur olur
uzman çavuşlar nerede kalır
uzman çavuşlar orduevine girebilirmi
uzman çavuşlar oy kullanabilir mi
uzman çavuşlar ordu evine gidebilir mi
uzman çavuş olma şartları
uzman çavuş olmak
uzman çavuş olmak için
uzman çavuş olmak istiyorum
uzman çavuş olma şartları 2014
uzman çavuş olmak için gerekenler
uzman çavuş oyunu
uzman çavuşlar polis mi olacak
uzman çavuşlar polis olabilir mi
uzman çavuşlar polisliğe geçiş
uzman çavuşlar platformu
uzman çavuş puanları
uzman çavuşların polisliğe geçişi
uzman çavuş personel alımı
uzman çavuş piyade komando
uzman çavuş personel temin merkezi
uzman çavuş psikolojisi
uzman çavuşlar rütbe atlama
uzman çavuşlar ramazan köse
uzman çavuşlar rahat mı
uzman çavuş rütbeleri
uzman çavuş rütbe işaretleri
uzman çavuş resmi
uzman çavuş rozeti
uzman çavuş rütbe yükseltme
uzman çavuş ramazan gülle
uzman çavuş renk körlüğü
uzman çavuşlar silah taşıyabilir mi
uzman çavuşlar subay olabilir mi
uzman çavuşlar son dakika
uzman çavuşlar sınavsız memur olabiliyor
uzman çavuşlar sitesi
uzman çavuşlar serbest
uzman çavuş sınav soruları
uzman çavuş sınavları
uzman çavuş sınav soruları ve cevapları
uzman çavuş sınav soruları 2013
uzman çavuşlar toplanma yeri
uzman çavuşlar torba yasa
uzman çavuş temini
uzman çavuş tazminat hesaplama
uzman çavuş tayinleri
uzman çavuş tazminat
uzman çavuş tebligatları
uzman çavuş tazminatları
uzman çavuş tayinleri 2015
uzman çavuş tayinleri 2014
uzman çavuş uğur ünal
uzman çavuş uğur inal
uzman çavuş ulaştırma
uzman çavuş vikipedi
uzman çavuş videoları
uzman çavuşlara verilen yeni haklar
uzman çavuşlara verilen silahlar
uzman çavuş ve astsubay arasındaki fark
uzman çavuş veteriner
uzman çavuş vuruldu
uzman çavuşlara verilen haklar
uzman çavuşlara verilen beylik tabancası
uzman çavuş ve astsubaylara zam
uzman çavuş web sitesi
uzman çavuş wiki
uzman çavuş wolfteam
uzman çavuşlar yeşil pasaport alabilir mi
uzman çavuşlar yükselebilir mi
uzman çavuşlar yorumları
uzman çavuşlar yahya ve murat
uzman çavuş yaş sınırı
uzman çavuş yaş sınırı 2014
uzman çavuş yazılı sınav soruları
uzman çavuş yüzükleri
uzman çavuş yorumları
uzman çavuş yüzüğü
uzman çavuşlar zabıta olabilir mi
uzman çavuşlar zabıta oldu
uzman çavuş zabıta alımı
uzman çavuş zorunlu hizmet süresi
uzman çavuşlara zam 2014
uzman çavuş zihni koç
uzman çavuş zabıta
uzman çavuşlardan zabıta alımı
uzman çavuş zormu
uzman çavuşlar 2013
uzman çavuş 2014
uzman çavuş 2015
uzman çavuş 2014 başvuru formu
uzman çavuş 2014 maaşları
uzman çavuş 2014 alımı
uzman çavuş 2014 sınav tarihi
uzman çavuş 2013
uzman çavuş 2.dönem
uzman çavuş 2014 şartları
uzman çavuşlara 3600 ek gösterge
uzman çavuş 3. kademe
uzman çavuş 3600
uzman çavuş 3269
uzman çavuş 3 yıllık tazminat
uzman çavuş 3 yılda emekli olur
uzman çavuş 2013/3
savaşçı uzman çavuş 3
uzman çavuş 2014 3.dönem
uzman çavuşlar 4c limi
uzman çavuş 45 yaş
uzman erbaşlar 4 b limi
uzman erbaşlar 4c limi
uzman çavuşların 52 yaş sınırı
uzman çavuşlar 657 ye tabi mi
uzman çavuş 657
uzman erbaşlar 657 ye tabi mi
uzman çavuşlar 7 yıl
uzman çavuş 7 yıl
uzman çavuşlara 7 yıl şartı
uzman çavuş 7 soru
uzman erbaşlar 7 yıl

9 Yorumlar
 1. ALKAN diyor

  Ben 2016/3 uzman erbaşlık sınavına girdim ve kazandım fakat ön başvuruda komando uzman erbaşlığı seçm dim asayişi seçtim fakat şimdi msj geldi komondo uzman erbaş olmak istiyorsanız istiyorum şeklinde dilekçe yazıp göndermemi istiyorlar buna göre bir dilekçe örneği varım yardımcı olabilirmisinz.

 2. Esef Merdoğlu diyor

  Bilgiler için teşekkürler. 🙂

 3. Banyo Aynasi diyor

  Paylasiminiz için çok tesekkürler.

 4. Ferdi diyor

  Uzman erbaşların astsubaylık için ne yapması gerekir lise mezunları 1 yil görev şartı yazıyor ama bilgi verirseniz sevinirim

 5. Sefa KONUK diyor

  Lenf kanseri tedavisi için verilen tedavi süresi içersinde maaş almaya devam ediyormuyuz

 6. Deger diyor

  90 gun hava degisimi aldim terhis belgesi ve belgesi verip saglik kurulundan gecmem istendi tsk da gorev yapar veya yapamaz sonucu alcam yapar alir sam yada yapamaz alirsam sonuclari neler olur

 7. Sinem erdem diyor

  Eşimin ciddi bir sorunu var lütfen yardımcı olun eşin 6 yıllık uzman çavuş

 8. Sinem erdem diyor

  ….

 9. Eyüp diyor

  Uzman çavuşum araç kapısının iç deri kaplaması yırtıldı diye bizden bildiler bize ceza verdiler 24 saat çalışıyorum sabah 9 da çıkmam gerekirken öğlen 12 1 de çıkıyorum ve 28 saat çalışmış oluyorum öğlen 1 de çıkıp karakol komutanımın keyfi istiyor diye akşam 20 den 22 ye kadar 2 saat mesaiye geliyorum diğer gün sabah 8 de mesaide oluyorum kendime ve sevdiklerime vakit ayıramıyorum piskolojim bozuldu çok kötü durumdayım 24 saati geçen kişi 1 gün istirahat eder diye biliyorum böyle bir madde bulamadım bana yardımcı olabilirseniz çok mutlu olacağım

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.