Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

2019 Astsubay Olma Şartları Ve Rütbeleri

1 38

Astsubay Şartları

Astsubay Meslek Yüksek Okulları kapsamında yetiştirilen Astsubaylık alımlarında birçok farklı koşul bulunmaktadır. Bunların tamamının karşılanması gerekli olurken aynı zamanda farklı şekillerde de astsubay olmaya hak kazanılabilmektedir. Astsubay şartları arasında fiziki açıdan yeterlilikler sıralanırken boy-kilo oranı, vücutta yanık izi, yara, ameliyat izi, dövme gibi unsurların bulunmaması gerekir. Ayrıca astsubay olunabilmesi için dört yıllık mezunların 28 yaşından gün almamış olması gerekir. İki yıllık meslek Yüksek okulu mezunlarında ise yaş sınırı 26’dır.

Astsubay Rütbeleri

Astsubay tercihlerinde Hava, Kara, Deniz, Bando ve Sağlık Meslek Yüksek Okulları bulunurken sınıflara ayrımlarda da Topçu, Havacı, Tankçı, Piyade gibi olmaktadır. Mecburi olarak 10 yıl hizmet yapılırken aynı zamanda çeşitli sebeplerden dolayı TSK bünyesinden çıkarılan kişilerin Astsubaylık için başvuru yapabilmesi ihtimal dahilinde değildir. Askerliğe elverişsiz kişilerde başvuru yapamazken 6 rütbe bulunmaktadır. Astsubay Çavuş olarak rütbe alımı başlarken 3 yıl ve sonrasında 6 yıl bekleme süreleriyle astsubay olan kişinin rütbesi yükselmektedir.

Astsubay Şartlarında Sınavlar

Sınavla hak kazanılan astsubaylık için 50 sorudan oluşan yazılı sınav bulunmaktadır. İnkılap Tarihi, Tarih, Coğrafya, Türkçe derslerinde sorular bulunurken en az 70 puan alınmalıdır. Bunun dışında sözlü mülakatta yapılırken aynı zamanda fiziksel olarak da sağlık kontrollerinden geçirilmektedir.

Astsubaylık İçin Fiziksel Şartlar;

  • Vücut yapısında ve omurgada herhangi bir bozukluk olmaması,
  • Pelteklik, kekemelik gibi dil sorunlarının bulunmaması,
  • Herhangi bir yerde dikiş izi, yara izi, dövme, yanık izi olmaması,
  • Uzman hekim tarafından yapılan incelemelerden geçilmesi, Fiziki Kabiliyet Yeterlilik Testi sınavında başarılı olunması,
  • Mekik, koşu, sınav gibi sportif gerekliliklerin yerine getirilmesi.

Astsubay Olmak İçin Güvenlik Şartları

Astsubay şartları arasında hiçbir terör örgütüyle bağlantılı olunmaması ve güvenlik soruşturmalarında olumsuz unsurların rastlanmaması da gerekir. Bununla birlikte 30 Ağustos Zafer Bayramı töreninde atamalar gerçekleşirken aynı zamanda uzman çavuş olarak görev yapan kişilerin astsubaylığa geçişi de söz konusu olabilmektedir. Bunun için Birlik Komutanlıklarından verilen Nitelik Belgesinde 70 ve üzerinde puan alması yeterlidir. Görev yeri ve eğitim durumlarına göre maaşlarda değişkenlikler olurken en çok Kara Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde alımlar gerçekleşmektedir.

1 yorum
  1. Kandıralı diyor

    Astsubay olurken sınıf branş belirlemesi nasıl oluyor. 2 yıllık mezun olduğumuz bölümlere göre mi başka bir sınıflama şekliyle mi. Cevap verir misiniz

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.