Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Sözleşmeli Er Nasıl Olunur

0 60

Sözleşmeli Er Nasıl Olunur

 Sözleşmeli Er Nedir? Sözleşmeli Er Nasıl Olunur?

Askerlik görevini meslek olarak yapan, öğrenim durumu en az ilköğretim mezunu olan askeri birliklerde çalışan erlere ‘’Sözleşmeli Er’’ denir. Sözleşmeli er ya da erbaşlar, Kara, Hava ve Deniz Komutanlıklarında görev yapabilmektedir.  Sözleşmeli erler, askerlik görevini belli bir süre ile yapmak yerine, belli bir ücrette maaş alarak askeri personel olarak hizmet veririler. Sözleşmeli er ya da erbaşların görev süreleri 3 ila 4 yıl arasındadır.

Sözleşme süresini doldurduktan sonra en fazla 1 ya da 3 yıl uzatabilirler. Toplam görev süreleri 7 yıl olmakla birlikte, görev süreleri dolmadan istifa edemezler. Hizmet süreleri dolduktan ve sona erdikten sonra, nitelik belgelerinin durumuna göre de Milli Savunma Bakanlığınca, ilgili mevzuatlara uygun olmaları neticesinde, kamu kurumlarında boş görev alanlarına atanabilirler.

Sözleşmeli Er Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli er olma şartlarından en önemlisi T.C vatandaşı olmak ve sözleşmeli er olmak için münacatta bulunulan tarih itibarı ile Ocak ayının ilk günleri içerisinde 20 yaşından gün almış olmak ve 25 yaşını doldurmamış olmak, En az ilköğretim mezunu olmak,  Askerlik görevini tamamlayıp göreve sözleşmeli olarak devam etmek isteyenler için üst komutanlarından aldığı nitelik belgesi ile boy ve kilo oranlarının istenilen şartlara uygun olması, herhangi bir sebepten ötürü kısa süreliğine de olsa hapis cezası almamış ve kamusal alanlardan uzaklaştırma cezası almamış olması, Askeri hastanelerden sözleşmeli er olabileceğine dair sağlık raporunun olması gibi şartlar istenmektedir. Sözleşmeli er ya da erbaşlar, bir yılda 30 gün normal izin, 15 günde mazeret izni kullanabilmektedirler.

Sözleşmeli Er Başvuru Şartları Nelerdir?

Sözleşmeli er olmak için başvurular ilk önce internet üzerinden online olarak yapılır. İnternet üzerinden doldurulması gereken başvuru formları doldurularak, adaylar için bir aday numarası verilir. Ön başvurusu kabul edilen sözleşmeli er adayları için daha sonra belirlenen tarihte sınava girmeleri gerektiği bildirilir. Sözleşmeli er seçim sınavı, başvuru evraklarının kontrolü, ön sağlık muayenesi, Fiziki yeterlilik testi( 1500 mt mekik koşusu, şınav çekmek) ile Mülakat ve bütün aşamaları başarı ile geçenler için en son sağlık raporu ve güvenlik araştırmalarını içeren belgelerden oluşmaktadır.

Halen askerlik görevinde bulunanların başvurusu için bağlı olduğu rütbeli üstlerinden nitelik belgesi alması gerekmektedir. Başvuru işlemleri tamamlanıp, ‘’sözleşmeli er olur’’ kararının olduğu sağlık raporu alındıktan sonra, adaylar arasında ilgili mevzuat gereği performans puanlamaları değerlendirilmesine göre asıl ve yedek adaylar belirlenir. Asıl ve yedek adaylar seçildikten sonra, görev alacakları ilgili birliklerde, ilk defa askerlik hizmeti yapacaklarsa askeri eğitimlerini almalı için yönlendirilirler.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.