Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur

0 152

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur ?

Jandarma Genel Komutanlığına bağlı bulunan ve ülkemizde hizmet veren komutanlıklardan birisi de Jandarma’dır. Artan personel ihtiyacı doğrultusunda, Jandarma Genel Komutanlığı bazı dönemlerde astsubay alımı için ilan yayınlamaktadır. Jandarma Astsubay nasıl olunur sorusunu da adaylardan sıklıkla duymaktayız. Jandarma Genel Komutanlığı, yayınladığı astsubay alım ilanlarında başvuru süreciyle ilgili ve başvuruda adaylardan hangi belgeleri istediğiyle ilgili detaylı bilgiler vermektedir. Özellikle, son yıllarda ortaya çıkan ihtiyaç doğrultusunda Jandarma Astsubay alımı da artış göstermektedir. Jandarma astsubay adayları için dikkat edilecek en önemli hususlardan biri de sınav tarihlerini dikkatli bir şekilde takip etmeleridir.

Sınav tarihleri genellikle Türk Silahlı Kuvvetleri ve Milli Savunma Bakanlığı’nın resmi internet siteleri üzerinden duyurulmaktadır. Adaylar sık sık bu iki resmi siteye girerek duyuruları takip etmelidirler. Eğer siteye girdiğiniz zaman başvurular açılmışsa, ekrandaki başvuru formunu tamamen ve eksiksiz şekilde doldurmanız gerekmektedir. Sisteme girdiğiniz bütün bilgilerin de doğru olması gerekiyor. Doğru olmayan bilgi verenlerin başvuruları iptal edilecektir. Bunun farkında olarak ve en doğru şekilde başvuru formunu doldurmanız sizin için en iyisi olacaktır.

Jandarma Astsubay Nasıl Olunur

Jandarma Astsubay Olmak İçin Aranan Kriterler Nelerdir ?

Jandarma Astsubay nasıl olunur sorusuyla birlikte, Jandarma Astsubay olabilmek için gereken kriterler de adaylar tarafından merak edilen konulardandır. Jandarma Astsubay olmak isteyen adaylar sadece belirtilen tarihler içerisinde başvurusunu yapmış olmalıdır. Başvurunuzdan sonra fiziksel olarak yeterli durumda olduğunuzdan emin olmalısınız. Gireceğiniz fiziksel yeterlilik testini de başarıyla geçmeniz gerekmektedir. Fiziksel olarak yeterli olduğunuza karar verilirse ve boy-kilo oranınızın uygun olduğu kabul edilirse mülakat sınavına girmeye hak kazanırsınız. Mülakat sınavında çeşitli sorulara cevaplar vererek, konuşma yeteneği, Türkçe kullanımı gibi konulardan geçer not almanız gerekmektedir.

Mülakat sonucunda başarılı olursanız güvenlik soruşturmasına tabi tutulursunuz. Güvenlik araştırmasında herhangi bir aksi durum ortaya çıkmazsa Jandarma Astsubay olmaya hak kazanırsınız. Jandarma Astsubay nasıl olunur diye merak eden tüm adaylar başvuru kılavuzunda yer alan bilgileri detaylı şekilde incelemelidir. Fiziksel yeterlilik ve diğer tüm merak edilen konular hakkında, aday başvuru kılavuzunda sizi aydınlatıcı bilgiler yer almaktadır. Bu kılavuzu detaylı bir şekilde incelemeden başvuru yapmanız durumunda, fiziksel yeterlilik ile birlikte mülakat sınavlarında çeşitli eksikleriniz olması kaçınılmazdır. Bu da emeklerinizin boşa gitmesine neden olabilecek bir durumdur. Jandarma Astsubay olmak isteyen lisans mezunu adayların 27 yaşını geçmemiş olmaları gerekmektedir. Aynı zamanda sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Jandarma Astsubay olmak için başvuruda bulunabilirler.

 • Jandarma Astsubay olabilmeniz için ilk olarak belirtilen tarihlerde başvuru yapmalısınız.
 • Başvuru sonrasında fiziksel özellikleri sahip olmalı ve ardından fiziksel yeterlilik testine geçmelisiniz.
 • Fiziksel yeterlilik testinin sonrasında mülakat sınavına tabi tutulacaksınız.
 • Mülakat sınavını geçen astsubay adayları güvenlik soruşturması geçireceklerdir. Güvenlik araştırmasının adaylar astsubay olmaya hak kazanırlar.

Astsubay alımında adaylardan istenen şartlar

 • Başvuru yapacak olan jandarma adaylarının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaları istenen ilk şart olmaktadır.
 • Adayları adli sicillerini temiz olması gerekmektedir. Önceki zamanlarda işlenmiş olan suçlarını affedilmesi durumu dahi kabul edilemez. Başvuru yapacak olan adayların bu şarta dikkat etmesi gerekmektedir.
 • Başvuru yapacak olan jandarma adaylarının önceki dönemlerde sivil veya askeri okullardan çıkarılmış olmamaları gerekmektedir. Jandarma Komutanlığı için disiplin önemli olmaktadır.
 • Jandarma Astsubay nasıl olunur? Adayların terör örgütü ile bağlantılı herhangi bir iş yapmamış olması gerekmektedir. Terör örgütleri ile irtibat ve iltisak durumu olan adaylar kesinlikle jandarma astsubay adayı olamazlar. Adaylar kapsamlı bir şekilde arşiv taramasına tabi tutulurlar. Arşiv taraması olumsuz çıkanların başvuruları iptal edilir.
 • Ahlaki açıdan adayların karşı cinsten birisiyle nikahsız şekilde yaşamamaları gerekmektedir.
 • Jandarma adaylarını daha önce çalışmış olduğu kurumlar da disiplinsizlik veya ahlaki sebeplerden dolayı işten çıkarılmamış olmaları gerekmektedir.
 • Jandarma Astsubay nasıl olunur başvuruda bulunacak olan jandarma adaylarının lisans mezunu veya ön lisans mezunu kişiler alınması gerekmektedir.
 • Jandarma adayı olabilmek için ön lisans mezunu kişilerin 25 yaşını aşmamaları gerekmektedir.
 • Jandarma adayı olmak isteyen lisans mezunlarının 27 yaşını aşmamış olmamaları gerekmektedir.
 • Jandarma Astsubay nasıl olunur? Jandarma adayları sağlık raporları götürürler. Belirtilmiş olan hastanelerde adayların sağlık raporu alabilmesi için ve bu raporları alımları sırasında jandarma astsubay başvurusu sırasında kullanılacağını söylemeleri gerekmektedir.
 • Jandarma Astsubay adayı olabilmek için Kamu Personeli Seçme sınavından en az 60 puan almış olmak gerekmektedir.
 • Astsubay adaylarından ikametgah belgesi, evliler ise eş durum belgesi, sicil kaydı gibi belgeler de istenmektedir. Adaylardan istenmiş olan belgeler başvuru kılavuzunda açıkça belirtilmektedir.
Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.