Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Askerliğim Nereye Çıktı

1 119

Askerliğim Nereye Çıktı? Güncel Askerlik Sorgulama

Askerliğe uygun her erkek için vatandaşlık görevlerinden birisi de askere gitmektir. Her erkek birey sağlık sorunları veya askerliğine neden olan diğer nedenlere sahip değil ise 20 yaşından gün aldıktan sonra askerlik görevini yapmak için askere gitmelidir. Bu durum Askerlik Kanunu’nda da belirtilmiştir.

Askerlik Sevk Yeri Nasıl Öğrenilir?

1111 Sayılı Askerlik Kanununa göre ocak ayı itibariyle 20 yaşından gün alan erkeklerin tamamı eğer kişinin eğitim ya da sağlık gibi geçerli mazeretleri yoksa askere gitmek zorundadır ve bu askere gitme işlemi de celp dönemlerinde olur. Halen öğrenci olan kişiler tarafından belirli bir süre daha askerlik görevi tecil ettirilebilir. Eğitim hayatı bittikten sonra askere çağrı yapılacaktır.

Erkek bireylerin celp dönemi geldikten sonra askerlik şubesine gidip askerliğe engel herhangi bir duruma sahip olmadığını bildirdikten ve gerekli sonuçlar ve belgeler ile ispatlandıktan sonra askerlik şubesinden verilen belgede yazan muhtemel sevk süresi içerisinde sonuçlanacaktır. Bu süre gelince askerlik süresi başlamaktadır ve bireyler vatandaşlık görevini yapmak için kendileri için belirlenen görev yerine teslim olmalıdır. Askerlik için görev yerleri celp dönemi ayından sonra 15 gün içerisinde açıklanmaktadır. Askerlik için görev yerleri e-devlet platformu üzerinden giriş yaparak öğrenilebilir.

E-devlete giriş yaptıktan sonra  ” Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve ASAL Sevk Başvurusu” seçeneğine tıklayarak açılan menüde öğrenilebilir. Askerlik görev yeri öğrenildikten sonra verilen süre içerisinde görev yerine teslim olunmalıdır aksi takdirde asker kaçağı olarak aranacaktır.

Askerlik Celp Dönemleri

Dört adet celp dönemi bulunmaktadır. Şubat, Mayıs, Ağustos, Kasım celp dönemleridir. Asker olma koşullarını sağlayan kişiler askerlik şubesine giderek askere gitmek istediği celp dönemini bildirebilirler. Bu dört celp dönemi dışında askere alım kesinlikle olmamaktadır. Bireyler kendi celp dönemlerine uymak zorundadır. Celp dönemi gelmemiş kişiler istekleri doğrultusunda erken celp dönemlerinde askere gidebilirler. Tabi bu durum için de 1111 Sayılı Askerlik Kanunu’nda bulunan şartlar sağlanmalıdır. Bu şartlar sağlandıktan sonra askerlik şubesine gidip bu isteklerini bildirmeleri gerekmektedir. Eğer uygun pozisyonlar bulunmakta ise erken celp işlemi sağlanabilir fakat fazla başvurulardan dolayı erken celp başvuruları başarısız sonuçlanabilmektedir.
Askerliğim nereye çıktı Sorgula:  TIKLA

1 yorum
  1. suat eker diyor

    Askerligimin nereye ciktigini ogrenemiyorum

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.