Türkiye'nin En Büyük Uzman Çavuş Bilgi Platformu ve Askeri Paylaşım Platformu

Uzman Çavuş Olmak Zor mudur

5 101

MSB personel temin aşamalarında uzman çavuş olmak isteyen adaylar için açmış olduğu kontenjan sınırları her sene belirtilen miktarın üstünde başvurular yapmaktadır. Türk vatandaşların ülkelerine olan sadık duruşları ve fedakarlık duyguları kendilerini uzman çavuş olmaya itmektedir. Uzman çavuşluk alımların pek çoğu askerliklerini zamanında yapan kişilerden seçilmektedir. Buda bu atmosferi yaşayan kişilerin nasıl zorluklarla karşı karşıya geleceklerini bilmelerini ifade etmektedir. Askerlik meslekleri diğer iş kollarına göre daha zorlu bir aşamadır. Fakat bunu gönülden yapan vatandaşların seve seve uzman çavuş olma hayallerini yerine getirmektedirler. İlk aşamada karşılarına çıkan 5 yıllık zorunlu görev içerisinde başarıyla istenen görevleri yerine getiren adaylar tekrardan görev uzatımı için başvuruda bulunabiliyor.  Meslek içerisinde zorlu görevlerle karşı karşıya gelen adaylar askerliğin irade, dayanıklılık, sabır ve fedakarlık olduğunu bilmektedirler. İşte bu yüzden bütün zorlu şartlara göğüs gelerek vatanı koruma görevini üstleniyorlar.

Kimler Uzman Çavuş Olabilir?

Öncelikle her gün sitemizde ayrı ayrı yapmış olduğumuz paylaşımlar uzman çavuş olabilmeniz için belirtilen temel kuralları içerisinde barındırmaktadır.Uzman çavuş başvurusu yapmak isteyen adayların öncelikle belirtilmekte olan şartların fiziki veya sağlık açısından yerine getirmeleri gerekiyor. fiziki konumda kişilerin en az 164 boy oranında olması ve en fazla 210 cm boyunu aşmamaları durumunda askerlik görevlerini yerine getirmek için uzman çavuşluğa başvuruda bulunabilmektedirler.Uzman çavuş maaşlarıülke içerisinde belirtilen maddi geçimlerin üstünde olsa bile bu göreve başvurmakta olan kişiler maddiyatı ikinci plana bırakarak vatanını korumayı birinci plana almışlardır.  Sağlık açısından da sıkıntı yaşamayan adayların ilkokul, lise ve üniversite gibi dengi okullardan mezun olan adaylar uzman çavuşluk başvurularına katılabilirler.

Uzman Çavuştan Astsubaylığa Geçiş

Uzman çavuş olarak görevlerini yerine getiren askeri personeller devlet tarafından kendilerine verilen destekten sonra memur ya da astsubay gibi askeri rütbelere geçiş yapabiliyorlar. Tamamen görev süresi boyunca elde etmiş oldukları başarılar ve deneyimler sonucunda geçiş yapabildikleri astsubaylık rütbesi kendileri için yeni sayfanın açılmasına olanak sağlıyor. Bütün bu imkanlarısizlere sunan bir devlet bulunmaktadır. Şimdi kendinize asker olabilir miyim? Sorusunu sorarakyapabilme veya yapabilmeme durumunu açığa kavuşturabilirsiniz. Ayrıca uzman çavuş olmak isteyen adaylar ilk 2 ay yaptıkları görev sonucunda sözleşmeyi feshetme hakkına sahiptirler.Uzman çavuş olunur mu? Sorusu bireylerin kendi karakterlerini yansıtmaktadır. Askerlik alanlarda görev yapmak isteyen adaylar çekinmeden başvuruda bulunabilirler.

Uzman Çavuşlar Eğitimde Maaş Alabilirler Mi?

Uzman çavuş başvurusu yapan kişiler ilk 4 ay askeri eğitim almak için belirtilmekte olan yere eğitime gitmektedirler. Bu aşamayı kazanan adaylar daha önce yapılan mülakattan başarılı olan kişilerdir. 4 aylık eğitim süreci içerisinde ilk 2-3 gün içerisinde kendilerine sözleşme imzalamaları için durumlar beyan ediliyor. Verilen süreçler içerisinde sözleşme imzalaması yapan adaylar eğitim sürecinde de maaş almaya hak kazanmış olurlar.

5 Yorumlar
 1. Dilara diyor

  Merhaba bisey sormak istiyorum. Haziranda mulakata giren uzman çavuş adaylarina kurs icin mesaj ne zaman gelir bi bilginiz var mi? 13 haziranda saglik raporunu gonderdik hala bekliyoruz. Cevap verirseniz cok sevinirim

  1. Editör diyor

   Mrb,muhtemelen henüz evrak işlemleriniz bitmemiş olabilir. Yani sizin gibi adayların ya sağlık raporu yada güvenlik soruşturması hala Personel Temin Daire Başkanlığı’na ulaşmamıştır, once ulaşan adayların işlemleri bitirilmiş ve evrakları tam olan adaylar ilk temel eğitim kursuna tefrik ettirildıkten sonra Evrakları tam olmayan adaylar ise yetişirse bir sonraki temel eğitim kursuna çağrı yapılacak.

 2. yunus diyor

  Merhabalar. Yeni Ağustos ayı içinde bayram öncesi eğitim merkezi dolu olduğu için muhtemel olarak Ekim ayında uzman.erb. eğitim için çağırılacaksiniz diye mesaj aldım tahmini yada net bir tarih belirli mi? Bilgilendirme yaparsanız sevinirim

 3. Hasan acar diyor

  Yeni uzman onbaşı/çavuş alımları ne zaman

  1. Editör diyor

   mrb alımlar için sitemizi yeniden güncelleyin .

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.